alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Sarıkaya, Berberler Odası'na adaylığını açıkladı

Eskişehir Berberler, Kuaförler, Güzellik ve Dövmecilik Salonu İşletmeleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Adayı Gürdal Sarıkaya oda başkanlığına adaylığını açıkladı. Sarıkaya, mevcut yönetimi eleştirdiği açıklamasında, "Odamızda istediği ilgiyi desteği göremeyen meslektaşlarım maalesef Ticaret Odasına gidip üye olmuşlar. Bunları öğrenince inanın çok üzülüyorum. Bunun sebebi ilgisizlik. Bir çatı altında olması gereken meslektaşlarımız dağılmışlar" dedi.

Gündem 05.12.2021, 13:09 05.12.2021, 13:21 ABONE OL: google news
Sarıkaya, Berberler Odası'na adaylığını açıkladı

2022 yılı ocak ayı içinde yapılacak Eskişehir Berberler, Kuaförler, Güzellik ve Dövmecilik salonu işletmeleri esnaf ve sanatkarlar Odası Başkan Adayı Gürdal Sarıkaya, kuaförlerin, yoğun katılım sağladığı basın toplantısında "Biz bu kurumlara koltuk ve makam için talip değiliz. Bizim bir amacımız var, bu mesleğe faydalı hizmet etmek gibi bir misyonumuz var" diyerek kendini tanıttı.

Yapılacak genel kurul öncesi çalışmalarını hızlandıran Sarıkaya, "Odamıza uzun yıllar hizmet veren efsane isim Beytullah Solak başkanımızın bu odaya büyük hizmetler vererek zor imkanlarla odamıza hizmet binası kazandırmış olmasıyla, bugün meslek camiamızda örnek aldığımız bir isimdir, Ben ve ekip arkadaşlarım da bundan sonraki süreçte böyle faydalı ve kalıcı eserlerle anılmak istiyoruz. Berberler, kuaförler ve güzellik salonları olarak bizler pandemi döneminin en çok etkilenen meslek gruplarından olduk. Bu uygulamalar dolayısıyla yaşadığımız ekonomik kayıplar esnaf arkadaşlarıma sosyal, ailevi ve psikolojik sıkıntıları da beraberinde getirdi" ifadelerini kullandı.

"Kaderimizle baş başa kaldık"

Pandemi sürecinde mevcut oda yönetiminin çalışmalarını yetersiz bulduklarını belirten Sarıkaya "Odamızın bu süreçte bizlerin yanında olmadığını, sıkıntıları uzaktan seyrederek çözüm geliştirmediğini gözlemledik. Odamızda istediği ilgiyi desteği göremeyen meslektaşlarım maalesef Ticaret Odasına gidip üye olmuşlar. Bunları öğrenince inanın çok üzülüyorum. Bunun sebebi ilgisizlik. Bir çatı altında olması gereken meslektaşlarımız dağılmışlar. Bu durumu  tersine çevirmek seçildiğimiz tarihten odamızdan ayrılan meslektaşlarımızı tekrar odamıza kazandırarak gücümüzü birleştireceğiz. Yani sönen ateşi yeniden küllerinden alevlendireceğiz. Büyük bir aile olduğumuzu her fırsatta dile getiriyorum. Kartopu misali kucaklaştıkça büyük bir camia olduğumuzu herkese hissettireceğiz. Sık sık ziyaretler yapıyoruz. Meslektaşlarımızın düğünlerine, açılışlarına en zor anları olan cenazelerine katılarak yanlarında olduğumuzu hissettiriyoruz. Güçlü bir ekip ile yola çıktık. Bize güvenen ve inanan meslektaşlarımızı mahcup etmeyeceğiz" diye konuştu.

Sarıkaya, projelerini şöyle sıraladı;

1-Şeffaf olacağız; Üyelerimizin birlik ve beraberliğini en üst düzeye çıkaracağız, üyelerimizin sesinin hem yerel, hem de genel yöneticilere en gür şekilde duyuracağız.

2- Akademi Projemiz; Tüm meslektaşlarımızı ilgilendiren en büyük sorunlarımızdan biri olan personel ve eğitim sorunumuzu Berberler ve Kuaförler Meslek Odası Akademimizi kurarak erkek berberi, bayan kuaförü ve güzellik uzmanlığı, meslek dalında personeller yetiştirerek ihtiyaç sahibi salonlarımızın personel sıkıntıları giderilecektir.

3-Düğün Salonu Projemiz; En büyük idealimiz olan ve bugüne kadar yapılamayan kalıcı eser olarak  berberler ve kuaförler meslek odası düğün salonu projemizi gerçekleştirerek meslektaşlarımızın hizmetine sunacağız.

4-Kreş Projemiz; Meslek grubumuzda genellikle anne ve babalar çalışmaktadır. Çocuklarımız salonlarımızda büyüyor bunun için indirimli kreş anlaşmaları yapılacaktır.

5-Yetkili mahalle temsilcilerimizin çalışmaları ile haksız rekabete yol açan olumsuz koşullarda hizmet veren işyerlerinin bağlı bulunan belediyeler ve kurumlar ile işbirliği yapılarak denetimler sıkılaştırılacaktır. Vergi kaydı ve ruhsatı olmadan çalışan kaçak işyerlerinin kapatılması sağlanacaktır.

6-Risk grubunda yer alan mesleğimizde sürekli ayakta çalışmakta yıpratıcı olan mesleğimizde bel fıtığı ,boyun fıtığı, varis vb. rahatsızlar sürekli baş göstermektedir. Kimyasal  içeren boya kokularından meslektaşlarımız sıhhi olarak zorlanmaktadır. Bu konularla İlgili bakanlıklar nezdinde bu yıpranmalar göz önüne alınarak erken emeklilik hakkı talep edilecektir.

7-Üye Kartı Projemiz; oda üyelerine ayrıcalık kazandırmak için farlı sektörlerdeki firmalar ile anlaşma yapılarak indirimli alış veriş imkanı sağlanacaktır.

8-Mesleğimizin bir parçası olan güzellik uzmanları ve manikürcülerin sorunları ve önerileri dikkate alınarak ilgili kurumlarla bağlantılar kurularak gerekli çalışmalar yapılacaktır.

9-Belli periyotlarda sosyal etkinlikler gezi, piknik vb. meslektaşlarımızı motive edici ve kaynaştırıcı sosyal aktiviteler düzenlenecektir. Her sene Geleneksel olarak 22 Mayıs Dünya Kuaförler günü kutlanacaktır

10-Üyelerimizin her türlü sorunları ile ilgilenecek bir oda avukatımız olacak ve meslektaşlarımıza gerektiğinde mesleki konularda ücretsiz danışmanlık hizmeti sağlanacaktır.

11- Odamız bünyesinde bir yardımlaşma sandığı oluşturularak, ihtiyaç halinde mağduriyet yaşayan üyelerimizin faydalanması sağlanacak, üyelerimiz arasında sosyal yardımlaşma ve dayanışma faaliyetlerine önem verilecek.

12- Özellikle yerel yönetimlerle ve STK'lar ile yakın ilişkiler içerisinde olarak üyelerimizin sosyal yaşantılarının her alanından kolaylık sağlayıcı faaliyetlerde bulunacağız.

13- Çağımızın en etkili iletişim araçlarından sosyal medyayı en aktif şekilde kullanarak projelerimizi ve faaliyetlerimizi sürekli üyelerimiz ve kamuoyu ile paylaşacak, her daim şeffaf olacağız.

Gürdal Sarıkaya kimdir?

1977 Eskişehir ili Günyüzü ilçesi Kayakent kasabasında dogdum. Evli 2 kız çocuk babasıyım,32 yıldır erkek kuaförlüğü mesleğini icra ediyorum. Meslegin çıraklığından bügüne kadar mesleğimizin her kademesinde alıteri ile çalışarak 1999 yılından itibaren kendi kuaför salonumu işletiyorum. Eşimde 19 yıldır bayan kuaförü olarak hizmet vermekte olup bay ve bayan kuaförlüğünün tüm zorluklarını ve sorunlarını yakınen bilen biri olarak ben ve mesleğinde deneyimli tecrübeli olan ekip arkadaşlarımla 2022 yılında yapılacak olan oda  seçimlerinde bu hizmete talip olduk.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 18 Ocak 2022
İmsak 06:42
Güneş 08:10
Öğle 13:13
İkindi 15:44
Akşam 18:06
Yatsı 19:29

Gelişmelerden Haberdar Olun

@