Yapılmadan kirletmeye başladı

Eskişehir'de yapılacak kömürlü termik santral için Alpu'da başlatılan sondaj çalışması ile oluşan hafriyatın dereye döküldüğü iddia edildi. Milletvekili Jale Nur Süllü görüntülere sert tepki gösterdi.

Yapılmadan kirletmeye başladı

Eskişehir'in Alpu ilçesinde yapılması planlanan kömürlü termik santral için başlatılan sondaj çalışması devam ediyor. Çalışma sonrası çıkan hafriyatın dereye döküldüğü ve tarım arazilerine zarar verdiği iddia edildi. Milletvekili Jale Nur Süllü de o görüntülere sert tepk gösterdi. Süllü "Termik Santral yapılmadan çevreyi kirletmeye başladı. Beyazaltın Mahallemizde kömür arama çalışmaları için yapılan sondajın hafriyatı dereye dökülüyor. Türkiye’nin en verimli tarım ovasına bunu yapanlardan hesap soracağız" dedi. 

300 noktada sondaj çalışması

Süllü daha önce de bölgede Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy ve Gündüzler Muhtarı Selim Kurnaz ile birlikte inceleme yapmış ve "Koruma kararı olan tarım arazilerinde 3 ay sürecek sondaj çalışmaları devam etmektedir. Şu ana kadar yaklaşık 40 adet sondaj kuyusu açılmış. Bu çalışmalar yapılırken ekili tarım arazilerine zarar verildiğini tespit ettik. Bu çalışmalar bittiğinde yaklaşık 300 noktada sondaj yapılmış olacak" demişti. Süllü Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e cevaplaması için verdiği yazılı önergede "Sayın Cumhurbaşkanı, tarımsal sit alanı olarak, altında imzasının da bulunduğu ve koruma kararı statüsünü kendi ağzından Eskişehirlilere bizzat açıkladığı Alpu Ovası’nda olup bitenlerden haberdar mıdır?" sorusunu yönlendirmişti. 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2019, 18:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER