Toplantıda konuşma yapan İyi Parti Odunpazarı İlçe Başkanı Gürol Yer, 14 Haziran 2024 Cuma günü 2023-24 eğitim öğretim dönemi tamamlanmasına ve öğrencilerin karne notlarının düşüklüğüne dikkat çekti. Bunun sebebini öğrencilere ilk notunu veren öğretmenlerin terk edilmişliği olduğuna dikkat çekti.
Yer açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Öğretmenlerin eğitim verimliliği kesintiye uğruyor

“14 Haziran 2024 Cuma günü 2023-24 eğitim öğretim dönemi tamamlandı. Evlatlarımız aldıkları karne ile kimi mezun olarak yeni bir evreye geçiş yapacak kimi ise bir üst sınıfa devam ile eğitimlerini sürdürerek bizlerin gelecek umudu olmaya devam edecekler.

Konuyla bağlantılı olarak 25 Ocak 2024 günü ara tatil sebebiyle kamuoyuna yaptığımız açıklamada Eskişehir İl Milli Eğitimini notlandırmış ve karne notlarının başarısız olduğunu paylaşmıştık.

Bugüne gelen süreçte bizim izlememiz, incelememiz ve tespitlerimizde Eskişehir İl Milli Eğitimi karne notunda bir gelişme, iyileşme olmamış aksine mevcut başarısızlıklara yenileri eklenerek notları daha da düşmüş ve neticede başarısız olup notları sınıfta kaldı olarak tescil olmuştur.

Bu bahsi açtığımızda ilk not verenler önce eğitimin ana unsuru olan öğretmenlerimizdir.

Çocuklarımızı emanet ettiğimiz öğretmenlerimiz öncelikle terk edilmiş liyakat ortamından dolayı huzursuz, gönülsüz ve rahatsız bir şekilde görev icra etmeye çalışmaktadırlar.

Öğretmenlerimizin eğitim verimliliği ve sürekliliği ehil olmayan yandaş sendika mensubu okul yöneticilerince heder edilmekte, kesintiye uğratılmaktadır.

Bu noktada hakkaniyet sahibi, insansever ve görev aşığı olan bir elin parmağı sayısını geçmeyecek yönetici ve okul müdürünü tenzih ile buradan saygı ile selamlıyoruz.”

Milli Eğitim okullarda artan sığınmacı çocuklarıyla ilgili çözüm odaklı karar vermeli

Yer konuşmasına şu şekilde devam etti; “Eğitimin bir diğer asli unsuru öğrencilerimiz ise öncelikle ekonomik ve sosyal sıkıntılar psikolojisinde eğitim almaya çalışırlarken yönetenlerin kafa gerisi düşüncelerini ve sürekli değişen sistemi okullarda uygulama ve test etme gayretleri neticesi çocuklarımız okullardan soğumuştur.

Karne notuna bağlı eksenli bir sistem ile karşı karşıya kalmanın olumsuz duygusunu maalesef çocuklarımız yaşamaktadırlar.

Solarak açmak ve paylaşmak istediğimiz, bize pek çok velimiz tarafından iletilmiş olan hayatın her alanında karşımıza çıkan sığınmacılar konusudur.

Özellikle ilçemiz Odunpazarı’nda Emek, Ereneköy, Gündoğdu, Huzur ve Yenidoğan Mahallelerinde bulunan ilk ve orta okullarda kimi sınıflarda ülkemizde davetsiz olarak bulunan sığınmacıların çocukları yarıya yakın sayıya ulaşmış ve bu durum psikolojik bir boyutu aşmış durumdadır.

Kendi çocuklarımız zorlanmakta, öğretmenlerimiz zorlanmakta haliyle sığınmacı çocukları da zorlanmaktadır.

Biliyoruz ki konunun muhatabı Milli Eğitim bu konuda hiçbir araştırma, önlem, ön alma, süreç yönetimi yapmamış ve konuyu bihaber seyretmektedir.

Buradan çağrımız bu konuya özellikle bir ilgi geliştirilmesi, incelenmesi devamında çözüm odaklı kararlar verilmesi beklenti ve gereksinimdir diyoruz.”

Veliler ekonomik koşullardan dolayı her dönem canından beziyor

Konuşmasında eğitim öğretim sürecinin üçüncü asli unsuru öğrenci velilerinin işin en mağdur tarafı olduğuna değinen Yer şu ifadeleri kullandı;

“Ekonomik şartlardan dolayı ve özellikle anneler evlatlarına harçlık vermekte, ya da beslenme çantası doldurmakta gerçekten çok ama çok zorlanmaktadır.

Marketlerde bir çocuk için alınacak ürünlerin fiyatları ya da en azından bir adet meyvenin fiyatı, okul kantinlerinin fiyatları, okul servis ücretleri derken devamında yıl içinde etkinliklerde velilerden istenilen malzeme, materyal benzeri ücret karşılığı durumlar, dönem başı okul kıyafeti ve kırtasiye gereksinimlerinin astronomik bedelleri velileri her dönem canından bezdirmektedir.

Devamında okulların güvenlik, temizlik, bakım ve sürdürülmesi elzem tüm ihtiyaçları okul aile birliklerine havale ile dolayısıyla velilerden talep durumuna gelmiştir.

Bize iletilen bu anlamda bir tespiti paylaşalım. İlçemizde bir kenar mahalle okulumuzda baca temizliği için bile velilerimizden para talep edilme noktasına getirilmiş bir durum yaşanmaktadır.

Bahsettiğimiz kısım eğitim sisteminin uygulanması ve getirdiği sonuçta oluşan genel sıkıntılar olarak karşımıza bütün olarak çıkmaktadır.”

Turan İlkolulu okul öncesini de kapsayacak şekilde açılmalı

Yer, eğitimin üç ana unsurunun öğretmen, öğrenci ve veli eksenindeki değerlendirme sonucunda Milli Eğitim bizim açımızdan tüm notlarında çok net bir şekilde başarısız olduğundan bahsederek konuşmasına şu şekilde devam etti;

Eskişehir’de 1986 yılında kuruldu: Uluslararası başarılara imza atıyor Eskişehir’de 1986 yılında kuruldu: Uluslararası başarılara imza atıyor

Bu başarısızlıklar içinde yapısal anlamda bazı tespitleri vasıtanızla paylaşmak istiyoruz. Emek Mahallemizde bir düz lise olmaması neredeyse kronikleşen ilçe yolları konusuyla yarışır duruma gelmiştir.

Neyse ki yerel seçim sürecinde AK Parti Odunpazarı adayı buranın ihalesinin yapıldığını duyurmuş geçtiğimiz hafta ise yine AK Parti il başkanı Emek Mahallesindeki lise inşaatının yer tesliminin yapıldığını açıklamıştır.

Yani bizim anladığımız ve gördüğümüz Milli Eğitim bu konuları iktidar partisine devretmiş ve rahatlamış.

Yine Yukarı Mahalle dediğimiz ve toplamda 6 mahalle olan Odunpazarı tarihi bölgede olan 2 ilkokul çok önceki süreçlerde kapatılmış olup o bölgede ilkokul yoktur.

Çocuklarımız Yunusemre İlkokulu, Cengiz Topel İlkokulu, Kurtuluş İlkokuluna tercih durumunda kalmışlardır.

Okul öncesi eğitim içinde o bölgede yine herhangi bir okul yoktur. Çocuklarına eğitim aldırmak için uzak okullara servis bulabilen velilerin karşısına bu sefer bölgenin gün içinde trafiğe kapalı olması çıkmaktadır. Neresinden bakarsan problem çok ciddi ve büyük yaşanıyor ama kimsenin aklına bomboş duran Turan İlkokulunu açmak niyeyse gelmiyor.

Biz buradan Milli Eğitime seslenelim Turan İlkokulunu, okul öncesini kapsayacak şekilde açınız ve bölge insanlarımızı rahatlatınız.”

Ulaşım düzenlemesinde özel bir ehemmiyet gösterilmeli

Orhangazi, Sümer ve Osmangazi mahallelerimizde okulların durumunu daha önce paylaştıklarını hatırlatan Yer, konuşmasında ”Hem Osmangazi Orta Okulu Hem Dr. Mustafa Çamkoru Ortaokulunda bir milim bile bir ilerleme olmamış ve olumsuzluklar devam etmektedir.

Bize iletilen ve trajikomik bir durum olan Süleyman Şah Anadolu lisesinin durumu var.

2015 yılında Suriye’de bulunan ve Türk toprağı olan Süleyman Şah türbesi bölgedeki gelişmeler üzerine özel bir çalışmayla Türkiye Suriye sınırına nakledilmişti.

İşte adının kaderindendir. Süleyman Şah Anadolu Lisesi Gündoğdu Mahallesi içinde açıldı şimdi ise bilinmeyen bir sebeple Erenköy Mahallesinde bir binaya nakledileceği söylenmektedir.

Nereden bakarsanız plansız, programsız bir durum ve bunu açık olarak eleştiriyoruz.

Burası Bir Anadolu Lisesi okulda şu an eğitime devam eden şehrin uzak pek çok mahallesinden, Ağapınardan, Sevinç Kırsal Mahallelerimizden çocuklarımızın buraya ulaşımı devamında evlerine özellikle kış günleri karanlıkta nasıl döneceklerini yani çocukları hiç düşünen yok mu diye bir soru insan aklına hemen geliveriyor.

Bahsettiğimiz okulun şimdiki yeri hiçbir ulaşım güzergahında olmayıp tüm öğrenciler ya uzun bir yol yürüyecek ya da astronomik rakamlarda servis tutma mecburiyetinde olacaklardır.

Bizim bu bağlamda buradan Büyükşehir Belediyemizden isteğimiz Milli Eğitimin 2024 yılı için eğitime alacağı okullara yönelik ulaşım düzenlemesinde özel bir ehemmiyet göstermesi olacaktır.”dedi.

Çürümeye terk edilen Nurettin Topçu Anadolu Lisesi için bir cevap verilmeli

Yer, “ Yine Erenköy Bölgesinde bulunan Nurettin Topçu Anadolu Lisesinin kapatılacağı ve öğrencilerin diğer okullara dağıtılacağı söylenmektedir.

Buradan şaşırmadığımızı belirterek soruyoruz niye açtınız, niye kapatıyorsunuz? Nereden bakarsan bir tutarsızlık durumu ve kamuoyu adına bir açıklama beklentisi olduğunu belirtelim. Bunun yanında bölgede bulunan bir okul inşaatının bitmesi üzerinden yaklaşık 4 yıl geçmiş olmasına rağmen teslim alınmadığı ve resmen çürümeye terk edildiği iddiası da cevap bekleyen bir soru olarak karşımıza çıkmaktadır. “ ifadelerini kullandı.

Eskişehir Milli Eğitimi sınıfta kaldı

Notları devam ettirecek olursak inanın sayfalar ve vakit yetmeyeceğine dikkat çeken Yer,

“Son cümlede örneklemelerimiz ve edindiğimiz düşünceler toplamında 2023-2024 eğitim öğretim dönemi sonunda Eskişehir Milli Eğitimi başarısız olmuş ve sınıf tekrarı gerekmekte yani sınıfta kalmıştır.

Bizim temennimiz kendilerine emanet edilen Milli Eğitimde genelde ve yerelde kendi kafa gerisi düşüncelerini her fırsatta uygulamaya çalışmaktan vaz geçmeleridir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin temel kurumunu atlama tahtası ve menfaat kapısı değil makamların hakkı verilerek halka hizmet öncelenip, çocuklarımız ile Milletimizin geleceği düşünülerek hareket edilir diye umuyoruz.

Yönetmelikte ikinci kez sınıf tekrarında okul ile ilişiğin kesildiğini Eskişehir’in Milli Eğitimini yönetenlere hatırlatıyoruz” dedi.