Yargıtay'dan bir işçinin, işverenin talimatıyla şirket çalışanları tarafından kurulan futbol takımının halı saha maçında sakatlanmasıyla ilgili verdiği karar dikkat çekti.

Bir işçi, işverenin talimatıyla şirket çalışanları tarafından kurulan futbol takımının halı saha maçında sakatlandı. Yargıtay, olayın iş kazası olduğuna hükmetti.

Milliyet'in haberine göre, kararda bir işverene bağlı olarak çalışan sigortalının, görevli olarak iş yeri dışında başka bir yere gönderilmesi nedeniyle asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda meydana gelen kazanın iş kazası olduğu vurgulandı.

İşverenin talimatıyla şirket çalışanları tarafından kurulan futbol takımı, düzenlenen bir turnuvada başka bir şirketin takımıyla maç yaptı. Bu esnada sakatlanan işçi, olayın iş kazası olduğunu öne sürdü.

Millet İttifakı'nda deprem! Adaylık açıklaması istifa getirdi Millet İttifakı'nda deprem! Adaylık açıklaması istifa getirdi

İşveren bu iddiayı kabul etmeyince işçi dava açtı. Mahkeme, davanın kabulüne hükmetti. İşveren ise kararı istinafa taşıdı. İstinaf başvurularının esastan reddine karar verdi. Davalı patron kararı temyiz edince bu kez devreye Yargıtay 10. Hukuk Dairesi girdi.

Yargıtay kararında sigortalının görevle bir başka yere gönderilmesi durumunda sigortalının iş yerinden ayrıldığı andan döndüğü ana kadar geçen zamanda ve geliş gidişi esnasında meydana gelecek olaylarda sigortalı zarara uğramış ise bu olayın iş kazası sayılacağı hatırlatıldı.