AK Parti iktidarı 2023 seçimlerine kısa bir süre kala vergi, ceza, prim borçları, adli ve idari cezalar, öğrenim kredileri ile birlikte matrah arttırımına kadar pek çok "müjde" içeren Cumhuriyet tarihinin kapsamlı yapılandırma paketini çıkarmaya hazırlanıyor. İşte detaylar...

2023 seçimleri öncesinde "müjde" kapılarını açan AK Parti iktidarı şimdi de dev bir borç yapılandırması düzenlemesine hazırlanıyor. Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı borç yapılandırma paketi olarak adlandırılan yeni yapılandırma paketi önümüzdeki hafta başında Kabine toplantısında değerlendirilecek.

Yapılandırma paketinin Pazartesi günü Kabine Toplantısı'nda masaya yatırılması ve Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın paketin ayrıntılarını açıklaması bekleniyor.

Edinilen ilk bilgilere göre yapılandırma paketiyle 31 Aralık 2022'ye kadar oluşan Vergi, sigorta primi borçlarıyla adli ve idari cezalar için yapılandırma imkanı sunulacak.

Vergi, sigorta primi borçlarıyla adli ve idari cezalar için yapılandırma imkanı sunulacak.

Şirketlere matrah artırımı, kasa ve stok affı imkanı sağlanacak. 

Belediyelere olan borçlar, elektrik, su ve öğrenim kredisi borçları yapılandırma kapsamında olacak.

Hastanedeki yaralılar korku dolu anları anlattı Hastanedeki yaralılar korku dolu anları anlattı

Anapara borcuna eklenen faiz ve gecikme faizi borçlarında önemli ölçüde silinme meydana gelecek. Önceki yapılandırmalarda olduğu gibi peşin ve taksitli ödeme imkanı getirilecek. 

Peşin ödeme halinde yüzde 90'a kadar borçların silinmesi imkanı olacak. Belirli tutarın altnda olan borçların tamamının silinmesi söz konusu olabilir. 

Yapılandırma paketi pazartesi günü Kabine'de masaya yatırılacak. Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın paketin ayrıntılarını açıklaması bekleniyor.  Paketin en geç şubat ortasında yasalaşması bekleniyor. 

Hangi borçlar yapılandırılacak?

Yapılandırma işleminin vergi borçları; maliyeye olan vergi borçları henüz kesinleşmemiş veya dava sürecinde olan cezalar, Kredi Yurtlar Kurumu öğrenim kredileri, motorlu taşıt vergileri, trafik cezaları, nüfus cezaları, askerlik cezaları, otoyol ve köprülerden kaçak geçiş ücretleri ve cezaları, gümrük cezaları ve sosyal güvenlik kurumu tarafından takip edilen sigorta primlerini kapsaması bekleniyor.