alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

"Hans'lar kar ederken Hasan'lara zarar ettildi"

Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli, çiftçi adına 2021 yılını değerlendirdiği açıklamasında, çiftçinin çoğu üründen istediği verimi alamadığına dikkat çekti.  Erdemli, “Bize verilmeyen 2 bin 600 TL/ton fiyat yurt...

25 Aralık 2021, 15:14
"Hans'lar kar ederken Hasan'lara zarar ettildi"

Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli, çiftçi adına 2021 yılını değerlendirdiği açıklamasında, çiftçinin çoğu üründen istediği verimi alamadığına dikkat çekti. 

Erdemli, “Bize verilmeyen 2 bin 600 TL/ton fiyat yurt dışındaki üreticilere verilerek sıfır gümrükle arpa ithal edildi. Arkasından buğday ayçiçeği mısır gibi tarım ürünleri ithal edildi” dedi. 

Naci Erdemli, “Biz yerli üreticinin zarar ettiği bu tarım ürünlerinin çok çok üstündeki fiyatlarla ülkemize getirildi. Hans’lar kar ederken yurt içindeki Hasanlar zarar ettirildi” diye konuştu. 

Her yıl olduğu gibi çiftçimizde 2021 yılı için büyük umutlarla tarla hazırlığını yapmak için kolları sıvadı. Hepimiz bu yıl ektiğim ve biçeceğim ürünü satıp şu eksiğimi gideririm şeklindeki ümitlerle tarla hazırlığını yapıp ekimini gerçekleştirdi. Tabi ki bunları yaratan en büyük sorun her zaman olduğu gibi maliyetler. Çiftçi “Şu ürünü ekersem, şu kadar verim alırsam, şu gübreyi kullanırsam, şu kadar mazot gübre ilaç kullanırsam bu kadar ürün elde ederim, şu fiyata satarım şu oğlumu evlendiririm” şeklinde düşünce ile hasat zamanına kadar bu şekilde çalışır. Fakat ne kadarı gerçekleşir ne kadar ürün alır, hangi fiyata satar sonuç o yılın hava şartlarına girdi maliyetlerinin artış hızına gerçekleşen taban fiyatının yeterliliğine bağlı olarak değişir. Bu yıl da böyle bir dönem yaşadık.

Bazı ürünlerde yüzde 35 verim kaybı oluştu

Umutlarımızın bir kısmı gerçekleşti. İklim şartlarından dolayı ektiğimiz bazı ürünler olumsuz etkilendi. Sulu tarlalarda ekstra bir sulama masrafı gerekti. Bir süre sonra da aşırı soğuktan dolayı bitkiler bir süre sonra strese girdi büyüme yavaşladı. Bundan dolayı, arpa, buğday, çavdar yulaf gibi ürünlerde yüzde 35 kadar verim kaybı oluştu. Gelir de o nispette az oldu. Diğer sulu alanlarda da verim yüzde 20 oranında azaldı. Mısır, yağlık ayçiçeği gibi ürünlerde bunlardan dolayı çiftçi verim anlamında umduğunu bulamadı. Örnek vermek gerekirse arpaya verilen taban fiyat 1750 tl ton oldu. Bu bizim maliyetleri karşılamadı. En az 2250 TL/ton ve daha yukarı olması gerekirdi. 

Gübre fiyatları deyim yerindeyse uçtu

Bize verilmeyen 2600 TL/TON fiyat yurt dışındaki üreticilere verilerek sıfır gümrükle arpa ithal edildi. Arkasından buğday ayçiçeği mısır gibi tarım ürünleri ithal edildi. Biz yerli üreticinin zarar ettiği bu tarım ürünlerinin çok çok üstündeki fiyatlarla ülkemize getirildi. Hans’lar kar ederken yurt içindeki Hasanlar zarar ettirildi. Yine en çok üreticimizi zorlayan girdi maliyetlerimiz oldu. Ürünlerimize ortalama yapılan zam yüzde 25 oldu. Fakat girdi maliyetlerimize ortalama yapılan zam yüzde 80 ve daha yukarı idi. Örnek vermek gerekirse, bu yıl kimyevi gübre fiyatları deyim yerindeyse uçtu. Geçen yıl bugünlerde ekim için kullandığımız taban gübresi 2600 TL/TON idi. Bugün ki bu gübrenin fiyatı 9000 TL/TON oldu. Her gün artan bu fiyatlar karşısında çiftçimiz bu ekim döneminde bir kısmı hiç tarlasına atamadı. Bir kısmı bütçesinin elverdiği ölçüde atması gerekenin yarısını attı veya çok az attı. Demek istediğim normalde bir dekar buğday ekmek için atılması gereken 20 kg gübrenin tamamı atılmadı. Eksik atıldı veya gübresiz ekildi. Tam anlamıyla hasatta olması gereken 250 kg dekardaki verim kaybı o nispette az olacak. Bunun sonuçlarını 2022 yılı hasat döneminde göreceğiz. 

İki katı verim kaybı yaşayacağız

Bu yıl yaşadığımız verim kaybının en az iki katı verim kaybı yaşayacağız. Bu ekimdeki gübre zammının sonucu hasatta verim kaybı olarak önümüze çıkacak. Daha çok ithal edilecek. Desteklerden de bahsetmek gerekirse destekleme şu anki gübre giderinin yalnızca yüzde 8’ini karşılamakta. 100 TL’lik gübre kullanıyorsa üretici devlet destekleri bu gübre maliyetinin yüzde 8’ini biz üreticiler yüzde 92’sini karşılamak durumundayız. Bu durum gösteriyor ki desteklemeler yetersiz. Bu yıl gübrede desteklemelerde 16 TL olan bir dekara verilen gübre desteği 20 TL’ye çıkarıldı. Bir sonraki yıl olan 2022 yılında verilen destekleme miktarı 32 TL/dekar buğday için fakat bu 32 TL 2023 yılında çiftçimize verilecek. Bizim bu yıl verilip 2022 yılında alacağımız destekleme miktarı bir dekar buğday için 20 TL’dir. Bu diğer ürünlerde daha az. 

Ekstra bir destek şart

Bunlar göz önüne alındığında bu yıl aşırı bir derecede artan gübre fiyatlarını desteklemek için ekstra bir destek gerekir. Geçmiş yıllarda olduğu gibi gübre faturasını ibraz eden ÇKS’ye kayıtlı üreticiye yüzde 50 ekstra bir destek verilmesinden yanayım. Çünkü çiftçinin ekim döneminde atamadığı kullanamadığı gübreyi ilk yaz döneminde bahar gübresinde kullanması gerekir. Yoksa verim düşüklüğü hat safhaya ulaşacak ithalatta o nispette çok olacak, paramız yurt dışındaki üreticilere gidecektir. 

Gazete Eskişehir Ekspres'in Aralık-2021 sayısından...

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Ocak 2022
İmsak 06:42
Güneş 08:10
Öğle 13:13
İkindi 15:44
Akşam 18:06
Yatsı 19:29

Gelişmelerden Haberdar Olun

@