İşte Cumhurbaşkanı ikinci tur kesin seçim sonuçları İşte Cumhurbaşkanı ikinci tur kesin seçim sonuçları

Bir iş insanı olarak neden vekil adayı olduğunu açıklayan Nebi Hatipoğlu, “Eskişehir’de doğdum, Eskişehir’de büyüdüm. Her yerde aynı şeyi söylüyorum, Eskişehir’de yaşamanın bir bedeli var. Ben bunu Eskişehirspor’da ödedim. Geri kalan kısmını da siyasette ödemek istiyorum. Bütün varlığımı, ailemi, bütün işlerimi Eskişehir’e borçluyum. Bütün yatırımlarım burada. Son dönemde ülkemizin içinde bulunduğu durum ortada. Benim üç tane çocuğum var, eğitim sisteminden memnun değilim. Adalet sisteminden memnun değilim. Kimsenin kendini güvende hissetmediği bir ortamda yaşıyoruz. Ne basın, ne sanayisi, ne doktor ne esnaf hiç kimse özgür şekilde yaşayamıyor. Burada bizim gibi yıllarını çalışarak sosyal kurumlarda çalışan insanların siyasete girmesi bence çok önemli Türkiye’nin geleceği açısından. Herkes siyasetçilerden şikayetçi, siyasetin itibari kalmadı deniyor, siyasetçiler şöyle böyle diyorlar. Biz ne yapmamız lazım kendini dürüst hisseden liyakatli kendi işlinde başarılı memleketine her şeyi gönülden koyan herkesin bence siyasete girmesi lazım, özellikle gençlerin. Yaptığım için kendim için, ailem için, çocuklarım için çok değerli olduğunu düşünüyorum ben memleketim içim çalışacağım. Göreceksiniz 5 sene boyunca seçildikten sonra her şeyi Eskişehir’de değiştireceğim” dedi. 

Art niyet yok

CHP Lideri Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun mitingine katılmaması ile ilgili konuşan Hatipoğlu, “İYİ Parti Millet İttifakı’nın ortağı tabi ama, ayrı partiler. Ben seçim için çok yoğun çalışıyorum. Onun için de sadece Kemal Beyi ağırlamaya gittik, ondan sonra Baksan’da bir programım vardı oraya geçtim. Onun için de sahneye çıkamadım. Bugünler çok kısıtlı zamanlar 18 gün kaldı. Bizim de üç milletvekili çıkarma gibi, Eskişehir’de birinci parti çıkma gibi bir hedefimiz var. Onun için böyle alkışlanacak resme çıkacak yerlerden daha çok vatandaşa bire bir dokunduğum yerlerde olmaya çalışıyorum, yoksa özel bir sebebi yok. Bir kötü niyet, art niyet yok” diye konuştu. 

Eskişehir’de bu potansiyel var

Eskişehir’in gelişimi ile ilgili görüşlerini aktaran Hatipoğlu, “Öncelikle Eskişehir önümüzdeki dönem için bir şeye karar vermesi lazım. Eskişehir sanayi şehrimi olacak, turizm şehri mi olacak, üniversite şehrimi olacak veya hepsi birden mi olacak. Bunun artık kararının verilmesi lazım. Çünkü, sanayi şehri olacak dediğim zaman sanayi şehri olabilmesi için Eskişehir’e ucuz konut ucuz kiraya verilmesi lazım, belli miktarda göç alması lazım. Turizm şehri olacaksa yatırımın gelebilmesi için ciddi teşviklerin verilmesi lazım. Üniversite şehri olacaksa yeni üniversitelerin kurulacağı yerlerin belirlenip imar çalışmaları ve gerekli teşviklerin verilmesi lazım. Eskişehir’de bunların hepsi ile ilgili bir potansiyel var. Eskişehir aynı zamanda sanayi, turizm ve üniversiteler şehri olmalı. Ancak bunun için bir master planına ihtiyaç var. Sağ olsun hocamız hepimizin hocası Yılmaz hoca Eskişehir’de bir marka yarattı. Ama artık bu markanın içini doldurup daha ileriye taşımamız gereken bir master planına ihtiyacımız var. Hepsi büyük potansiyel bu potansiyelleri hayata geçirmemiz lazım” şeklinde konuştu. 

İYİ Parti birinci parti çıkacak

Seçim hedeflerini açıklayan Hatipoğlu, “Eskişehir sağ ağırlıklı sağ partilere oy veren bir seçmene sahip. İYİ Parti olarak çok büyük bir potansiyelimiz var. Listemizin tamamının Eskişehirli olması Eskişehir’de bilinen güvenilen insanlardan oluşmasıyla bizim Eskişehir’de birinci parti çıkmamamız için hiçbir sebep yok. Bizim sadece bugün Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı olmasından dolayı CHP’de bir yükselme var Eskişehir’deki oylarında. Onun dışında ben inanıyorum İYİ Parti birinci parti çıkacak. Ben Nebi Hatipoğlu olarak her kesimden oy alıyorum. Çünkü ben siyaset partizanlık yapmıyorum, oy istiyorum ve Eskişehir’de çalışacağımı söylüyorum. Ayrıca İYİ Parti de bütün partilerden oy alıyor. Çünkü biz merkez sağda bir partiyiz. Eskişehir’in yıllardır seçmen profiline çok uygun bir partiyiz. Onun için ben inanıyorum partimiz birinci parti olarak çıkacak bunu hepimiz göreceğiz” dedi. 

İçtiğimiz çorbadan şüphemiz yok ki karnımız ağrısın

İş dünyasındaki insanların genelde iktidar kanadında yer almadığı zaman sorunlar yaşadığı ile ilgili soruyu yanıtlayan Hatipoğlu, “Bu bir şehir efsanesi. Bir iş adamının hükümetin dışında herhangi bir partiden aday olması konusunda ne diyorlar bankalardan kredi alamazsın, vergi dairesi inceleme yapar, bizim başımıza böyle bir şey çok şükür geldi. Geleceğini de düşünmüyorum. Ama bu biraz da bizden kaynaklanıyor. Yaptığımız her iş yasal kanunlar çerçevesinde onun için bizim yediğimiz ayran da içtiğimiz çorbadan şüphemiz yok ki karnımız ağrısın ben olaya öyle bakıyorum” diye konuştu. 

Eskişehirspor’a herkes destek vermek zorunda

Eskişehirspor’un mevcut durumu ile ilgili de konuşan Hatipoğlu, “En önemli konu Eskişehirspor. Gezdiğim yerlerde kaç gündür herkes bana Eskişehirspor’u soruyor. Ben çok üzülüyorum olduğu duruma. Gerçekten Eskişehir’de bu kadar büyük bir sıkıntı olduğunu Eskişehirspor ile ilgili şu 15 günde gördüm. 12 ilçeyi gezdim herkes Eskişehirspor’u soruyor. Ne olacak halimiz diyorlar. Eğer seçilirsem ilk dönemimde Eskişehirspor’u birinci lige çıkaracağıma söz verdim. Yapacağım söz verdim. 15 Mayıs’tan itibaren çalışmaya başlayacağız. Eskişehirsporlu yöneticilere ve futbolculara şöyle bir sözüm var lütfen ligden düşmesinler. Dört maç kazanırlarsa düşmeyecekler. Ligden düşmesinler ki işimizi kolaylaştırsınlar. 15’inden sonra Eskişehir’in ve ülkemizin belli kaynaklarını Eskişehirspor’a aktaracağız. Eskişehirspor çok hızlı bir şekilde, 10 yılda falan değil, süper lige çıkaracağız. Eskişehirspor Eskişehir’in en büyük markası. 6 milletvekilimizle oturacağız belediye başkanlarımızla oturacağım acil eylem planı yapacağız. Eskişehirspor hak ettiği yere getireceğiz. Söz, kimseden para bulamazsam cebimden vereceğim. Yine bu işi yapacağım. Eskişehirspor’a herkes destek vermek zorunda.  Burada belediye başkanıysan destek vereceksin. Valiysen destek vereceksin, su işleri müdürüysen destek vereceksin, milletvekiliysen destek vereceksin. Eskişehirspor ne oldu da buralara düştü, destek vermedikleri için düştü Eskişehirspor durup dururken düşmedi. Çok destek oldular da mı düştü. Şimdi bir de yeni bir kılıf bulduk, ‘biz kanunlara çok uyuyoruz bizim kanunumuzda yok Eskişehirspor’a destek veremeyiz’ böyle bir şey olur mu. İstediğiniz zaman istediğiniz yere destek veriyorsunuz.  Her yerde iftarlar veriliyor nereden veriliyor, herkes cebinde mi veriyor. Verdiğiniz yerleri biliyoruz istediğiniz zaman veriyorsunuz destek, Eskişehirspor’a da vereceksiniz” dedi.