alexa

banner912

banner766

Eyvah! 15 gün sürecek Eyyam-ı Bahur sıcakları geliyor

Eskişehir'de de hissedilecek Eyyam-ı Bahur sıcaklıkları geliyor. Sıcak hava uyarısında bulunan Meteoroloji Uzmanı Ahmet Uçar, Eyyam-ı Bahur sıcaklarının yaklaşık 15 gün etkili olacağını söyledi.

Hava-Trafik 29.07.2021, 15:22 31.07.2021, 11:41 ABONE OL: google news
Eyvah! 15 gün sürecek Eyyam-ı Bahur sıcakları geliyor

Meteoroloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Güven Özdemir, yaptığı açıklamada, eyyam-ı bahur sıcaklıklarının genelde temmuz ve ağustos aylarında hissedildiğini söyledi. 

Vahşi sıcaklık

Eyyam-ı bahur sıcaklıklarının en çok hissedildiğini dönemin ağustos ayının ilk iki haftası olduğunu belirten Özdemir, "Eyyam-ı bahur Afrika üzerinden gelen çok sıcak hava kütleleri ile muson uzantılı Basra alçak basıncının kuvvetli rüzgarla ülkemize taşınan çok etkili olan boğucu sıcaklardır. Küresel İklim değişikliğine paralel olarak metropollerde artık yoğun bir şekilde oluşan ısı adalarının hava sıcaklıklarını katbekat artırması ile cehennem sıcaklıkları veya vahşi sıcaklık oluşturmaktadır." diye konuştu.

Özdemir, Türkiye'nin eyyam-ı bahur sıcaklıklarının etkisi altını girdiğini anlatarak, şöyle devam etti:

Jet hava akımları ile Türkiye'yi etkisi altına alacak 

"Ülkemizde ağustos ayının ilk 2 haftasında aşırı sıcaklıklar görülecektir. Afrika kıtasının kuzey batısında oluşacak kuvvetli tropikal hava kütleleri Akdeniz üzerinden atmosferin üst seviyelerine taşınarak jet hava akımları ile ülkemizi etkisi altına alacak. Bu cehennemi sıcaklıklar batı bölgelerimizde, İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi'nde kavurucu olarak görülecektir."

Kalp, astım ve şeker hastaları dikkat

Özdemir, bu dönemde halkın suyu dikkatli kullanmasının önemli olduğu dile getirerek, şunları kaydetti: "Suyumuzu israf etmemeliyiz. Sabah 10.00 -17.00 saatlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkılmamalıdır. Kalp, astım, şeker, sara ve diğer kronik rahatsızlığı olanların ve çocukların bu sıcak havalarda çok dikkatli olması gerekir. Ayrıca dışarı çıkanlar şemsiyesiz dışarı çıkmasınlar. İnsanlar bol sulu gıdalar alsınlar. Günümüzde deniz kenarında yazlığı olanların artık bol oksijen olan yüksek kesimleri, yaylaları tercih etme meyli artış göstermektedir."

Eskişehir'de hava durumu

Tüm Türkiye ile birlikte Eskişehir sıcak hava dalgasına maruz kalacak. Eskişehir'in 15 gün boyunca sıcak hava dalgası bekliyor. Kentte hissedilen hava sıcaklığı kent merkezinde 39-40 dereceyi bulacak. Sarıcakaya'da ise sıcaklık 45 dereceyi görecek. Eskişehir'de özellikle önümüzdeki hafta rekor sıcaklıklara ulaşılması bekliyor. 3 Ağustos Salı günü 38 derece sıcaklık Eskişehir'i bekliyor olacak. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 27 Eylül 2021
İmsak 05:15
Güneş 06:38
Öğle 12:56
İkindi 16:21
Akşam 19:03
Yatsı 20:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@