banner766

Yayaya yol vermeyen sürücüye ceza

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü, yeni yasal düzenleme ile yayalara yol vermeyen sürücülere 488 lira para cezası kesileceğini belirterek uyarıcı bir açıklama yaptı.

Hava-Trafik 31.10.2018, 16:22 02.11.2018, 13:36
Yayaya yol vermeyen sürücüye ceza

Karayolları Trafik Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında 7148 sayılı Kanun Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu kapsamda sürücüler, ışıklı trafik işaretlerinin bulunmadığı yollarda yayalara ilk geçiş hakkını vermedikleri takdirde 488 TL para cezası ödeyecek. Konu hakkında Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, "7148 sayılı Kanun’un 25'inci maddesi ile 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 74'üncü maddesi başlığı ile birlikte değiştirilerek, sürücülerin görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlayarak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeleri zorunlu hale getirilmiştir. Bu madde hükmüne uymayan sürücüler için 488 TL idari para cezası verilmesi hükme bağlanmıştır. Yapılan bu değişiklikle ilgili olarak, il merkezinde bulunan sorumluluk alanımız içinde görevli ekiplerimiz tarafından Kanunda belirtildiği şekilde, yaya veya okul geçitlerinde yapılacak denetimlerde; yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamayan, buralardan geçmekte olan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermeyen sürücüler hakkında gerekli cezai işlemler yapılacaktır" diye belirtildi. 
 

Yorumlar (1)
Omer faruk aksozek 2 yıl önce
Eskişehir ve diğer illerde trafik ışıkları ve yaya geçişleri sadece araçlar lehine konulmuştur.1 km,lik tek gidisli yolun bir başında,Birde sonunda yaya geçidi vardır.yaşlı,hasta,sakat bu 1 km,lük yolu yürümek zorundami??Niye sadece kavsaklarda yaya geçidi var,yaya 500 mt.yi dolanmak zorundami,örnek: Aytaç cad.nin bir başında birde göbeğinde yaya geçidi var.Niye aralarda ışıksız yaya geçidi yok.
Namaz Vakti 30 Kasım 2020
İmsak 06:23
Güneş 07:52
Öğle 12:52
İkindi 15:20
Akşam 17:41
Yatsı 19:05
Günün Anketi Tümü
Eskişehirspor İlhan Var ile başarılı olur mu?
Eskişehirspor İlhan Var ile başarılı olur mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@