Kış aylarının gelmesiyle vatandaşların fatura yükü katlandı. Gelen elektrik ve doğalgaz faturaları ile baş etmeye çalışan vatandaşlar, maaşlarının büyük bir bölümünün faturalara gittiğini belirtiyor. Okul masraflarının olduğu kış ayları çoğu kesim için çok daha zor geçiyor.

Havaların soğumasıyla vatandaşların fatura yükü arttı. Çoğu kişi bankadan kredi çekerek fatura ödediğini ifade ediyor. İşleri eskisi gibi gitmeyen esnaf da hem ev hem işyeri faturaları altında eziliyor. Yaz aylarında faturalarını ödemekte zorlanan vatandaşlar havaların soğuması ile faturaların katlanmasından kaynaklı daha çok zorlandıklarını ifade ediyorlar. Hem şahsi konut hem işyerlerinde faturaları ödemekte zorlandıklarını ifade eden vatandaşlar, pek çok harcamasından kısarak giderlerini karşılamaya çalışıyor. 

İşçi memur emekli hepsi zor durumda

Maaşlarının büyük bölümünün faturalara gitmesinden dolayı çoğu harcamasından kısmak zorunda kaldıklarını ifade eden vatandaşlar, “Pandemi döneminde zaten esnaf kredisi, eşe dosta borçlanarak bir şekilde ayakta durmaya çalıştık. Ancak pandemi sonrası gelen ekonomik kriz belimizi tamamen büktü. İşyerimizde mecbur dolap çalışıyor, aynı şekilde evimizde de. Aynı şekilde doğalgazda yakıyoruz, ne yapalım yakmayalım mı? Ancak fatura bir geliyor çaresiz kalıyoruz. Kredi çekip fatura ödeyen esnaflar var. Ne yapsın başka çaresi yok. Çözüm olarak da kişisel harcamalarımızdan kısarak bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Sosyal yaşam denen şey zaten kalmadı. Bir sinema bir kafede arkadaşımıza çay ısmarlamak bile lüks oldu artık” diye konuşuyor. 

Eskişehir'de aşı krizi bitmiyor: Hayati öneme sahip ancak bulunamıyor Eskişehir'de aşı krizi bitmiyor: Hayati öneme sahip ancak bulunamıyor

Hiç ummadığımız kişiler askıda ekmek alıyor

Odunpazarı bölgesinde esnaflık yapan bir vatandaş, “Ekonomik kriz insana her şey yaptırıyor. Burada yıllardır esnaflık yapan bir abimiz şimdi fırından askıda ekmek alıyor. Ücretsiz ekmek alacak duruma geldi. İşleri iyi gitmedi, faturalarını dahi ödeyemez duruma gelince işyerini kapattı. Şimdi yardıma muhtaç halde. Bakın bir zamanların esnafı şu an askıda ekmek alıyor. Nedeni artan maliyetler, faturalar. İşleri zaten durmuş, nasıl ödesin de giderlerini karşılasın bu insan” diye konuştu.

Faturalara yapılan zamlar bütçeyi zorluyor

Yıl içerisinde gelen doğalgaz ve elektrik zamları vatandaşın belini büktü. Daha az fatura ödemek için bazı aileler daha küçük evlere taşınıyor. Özellikle ısınma sorunu yaşanan evler artık tercih edilmiyor. Tam yalıtımlı evleri tercih ederek kar etmeye çalışan vatandaşlar, özellikle doğalgazı çok yakmamak için küçük ve yalıtımı olan evleri tercih ediyor. Yine de çeşitli sebeplerden ısınma sorunu yaşanan evlerde yaşayan vatandaşlar ise ısı derecelerini eskisi gibi açmadıklarını ifade ediyorlar. Yüksek faturalar karşısında maaşlarının yetmediğini düşünen işçi emekli ve memur kesimi özellikle, maaşlarının büyük bölümünü elektrik ve doğalgaz faturası için ayırıyor.

Elektrik ve doğalgaz faturaları kirayı geçti

Öyle ki Eskişehir’de elektrik ve doğalgaz faturaları kira fiyatlarını geçti. Henüz havaların fazla soğumadığı Eskişehir’de şimdiden faturalar yüksek geliyor. Havaların daha fazla soğuması ile gelecek faturalardan korktuklarını ifade eden vatandaşlar, kira ücretinden daha fazla fatura ödediklerini ifade ediyorlar. Bu durum özellikle esnafları daha da zorluyor. İşyeri kira olan ve doğalgaz elektrik faturası ödemek zorunda kalan esnaflar, “İşlerimiz bir yıldır eskisi gibi değil. Çünkü vatandaşın alım gücü yok. Eskinin neredeyse yarı satış yapıp gidiyoruz. Bu da ne oluyor, kazancımız ancak fatura ve kiraya gidiyor. Kar diye bir şey kalmadı. Bazen elektrik ve doğalgaz faturalarımız kirayı geçiyor. Bu zamana kadar böyle bir şey görülmüş şey değil. Enerji neden bu kadar pahalı? Bazı esnaflar tedbir alıyor ancak herkes bunu yapamaz. Mesela et satan bir işyeri dolabı nasıl kapatacak? Yine bir lokanta kombiyi nasıl kısacak, soğukta hangi müşteri yemek yemek ister. Esnafın işi gerçekten zor” diye tepki gösterdiler.