Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kredi kartından nakit avans kullanımı ve kredili mevduat hesabı kredilerine kısıtlama getirmişti. Tepkilere neden olan kararın ardından Merkez Bankası geri adım attı. Bugün alınan karara göre, nakit avans ve kredili mevduat hesabı kredilerinde hiçbir sınırlama uygulanmayacak. 


Fuat Oktay: Altın ve dövize kayışı engellemek için yapıldı

Nakit avans kısıtlamasına ilişkin dün akşam canlı yayında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, durumun dar gelirli vatandaşları ilgilendirmediğini söyledi.


Oktay sözlerine şöyle devam etti; 

Kiracılar dikkat! Haziran ayı zam oranı belli oldu Kiracılar dikkat! Haziran ayı zam oranı belli oldu

"Haberler gerçeği yansıtmıyor. Dar gelirli vatandaşlarımızı ilgilendiren bir durum değil. Limiti 50 bin TL'nin üzerindeki kredi kartları için geçerli bir durum. Bütün kredi kartlarında oradan nakit alınarak altın alma gibi ya da döviz alma gibi yani ekonomiye katkı vermeyen yastık altı diye ifade ettiğimiz, ekonominin dışına kaynağı taşıyan bir mekanizmanın çalıştığını görünce ilgili kurumlarımız çalışıyorlar. Kredi kartıyla altın alımı gibi yastık altı bir yatırım yapılmasının bir anlamı yok. Oradaki bir kısıtlamadan bahsediyor onun dışında bir şey değil" ifadesini kullandı.

Nakit avansa talep artmıştı

Kişisel kredi kartlarından belirli limitin üzerinde yapılan nakit avans çekimi menkul kıymet tesisi uygulamasına tabi tutulmuştu. Aynı karar kuyum harcamaları için de geçerli kılınmıştı. Her iki başlık için de yüzde 30 oranında menkul kıymet tesisine tabi olma şartı getirilmişti.

Kredi kartına nakit avans ya da taksitli nakit avans maliyetleri aylık bazda yüzde 1,36 faiz ile TL cinsi en düşük borçlanmayı sağladığı için seçim öncesinde bireysel talebin en yüksek olduğu borçlanma kanalı haline gelmişti.