İYİ Parti Eskişehir il başkan adayı Hüseyin Arabacı parti binasında yoğun katılımla il başkanlığına adaylığını açıkladı. Arabacı, partinin Eskişehir il başkanlığı kongresinde atamayla gelen mevcut il başkanı Emine Edizgil'e rakip oldu.

İYİ Parti'li Hüseyin Arabacı başkan adaylığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"Odunpazarı ilçe teşkilatı kongresini yaptı delegelerini seçti, sonuç alınana kadar hiçbir itiraz ve tartışma söz konusu olmadı. Siyasette seçim varsa sonuçlarını ve ortaya çıkan iradeyi kabul etmek saygı göstermek gerekir. Odunpazarı ya da Tepebaşı her ikisi de bizim ilçemiz. Her ikisinin de birine özel bir tasarrufu ya da desteği söz konusu değildir. Bir ilçe başkanının ya da bir il başkanının delegeleri kontrol etmesi, yönetmesi, onların adına taahhütte bulunması söz vermesi en azından o delegeye bir saygısızlıktır. Bizim delegemiz, üyemiz ve İYİ Partililer öyle değillerdir zaten. İradelerini birine teminat altına ya da ipotek altına vermezler. Odunpazarı , Tepebaşı biz topyekün ilçelerimizin delegelerimizin oy ve iradelerine tercihlerine talibiz. Değerli olan delegemizin iradesiyle seçilebilmek göreve gelebilmektir. Genel merkezimizin şöyle bir tavsiyesi vardır, eğer bir ilde tek aday üzerinde uzlaşılabilir, adaylar tek aday üzerinde buluşabilirlerse, mümkünse tek adayla seçim olur, eğer bu mümkün olmuyorsa herkes seçime girme hakkına sahiptir ve herkes eşittir. Eskişehir bu anlamda bir uzlaşma sağlayamadığı için üç adayla seçime gidiyoruz biz, belki dört olacaktır. Ben arkadaşlarıma şunu söylüyorum, vesayet altında atanmış olan ya da korumalı bir takım görevler başarılı olamıyor zaten. Siz bu şekilde göreve gelseniz de başarılı verimli olamıyorsunuz. Herkesin il başkanı olabilmek, herkesin teşkilatı olabilmek, her gönüle girebilmek lazım. Bunun yolu da yarışmak, delege kimi tercih ederse başımızın üzerinde yeri var, doğrusu budur"

"İYİ Parti’nin Türk siyasi hayatına girmesiyle siyasetin akışı değişti"

Arabacı, adaylık açıklamasını ise şu sözlerle yaptı, “Hepimizin bildiği ve yaşamakta olduğu üzere Türkiye ekonomik, sosyal, siyasal ve uluslararası ilişkiler açısından Cumhuriyet tarihinin en ağır krizini yaşamaktadır. Yirmi yıllık AKP iktidarı devletin bütün kurumlarını yozlaştırmış, yönetim ilke ve değerlerini bozmuştur. Tek adam rejimiyle güçler ayrılığı terk edilmiş, yasama, yargı ve yürütme saraya bağlanmıştır. İYİ Parti’nin Türk siyasi hayatına girmesiyle siyasetin akışı değişmiş, belediyelerdeki 25 yıllık AKP iktidarı sona ermiştir. Şimdi sıra merkezi yönetimdeki AKP iktidarını sona erdirmektir” dedi. 

Arabacı şöyle devam etti;

"15 Ocak tarihinde yapacağımız İl Başkanlığı Kongresinde delegemizin teveccühünü kazanıp seçilirsek eğer;

Kuracağımız geniş tabanlı ve kapsayıcı bir yönetim kurulu oluşturup ,partimiz içinde birlik ve beraberliği tesis edeceğiz.

Ataç: Ortak mutabakat metni ülkenin kurtuluş reçetesidir Ataç: Ortak mutabakat metni ülkenin kurtuluş reçetesidir

Teşkilatlarımızı hızla genel seçime hazırlayacağız. 7 milletvekili kontenjanında 3, 6 milletvekil ikontenjanında 2 milletvekili hedefleyeceğiz.

Seçimlerden sonra partimizi 2024 yılında yapılacak olan yerel seçimlere hazırlayacağız. Özellikle Eskişehir’in alt ve üst yapı sorunlarının tespiti ve çözümleri için projeler üreteceğiz. Hedefimiz Büyük Şehir dahil bütün belediyelere talip olmaktır.

Görevde kaldığımız süre boyunca Milletvekilliği, Belediye Başkanlığı, Belediye Meclis Üyeliği gibi makamlara aday olmayacağız. Bunun yerine bu görevlere layık olan adayların çıkmasına ve görev almasına fırsat ve imkan sağlayacağız.

Görevimiz bittiğinde eve giderken arkamızda bize oy veren vermeyen bütün iyilerin kalplerinde ve hafızalarında saygı,sevgi ve hoş bir seda bırakabilmeyi hedefliyoruz.

Genel başkanımız Sayın Meral Akşener’in liderliğinde, çok daha iyi bir Türkiye’de, birlikte ve çok mutlu yaşamak dileğiyle. Kongremizin partimize ve camiamıza hayırlı olmasını diliyor, diğer adaylarımız Sayın Emine Edizgil ve Sayın İsmail Türk’e başarılar diliyorum."