İYİ Parti il yönetiminden 25 kişinin istifası sonrası yedek yönetim kurulu üyeleriyle yönetimini ayakta tutmaya çalışan ancak toplantı yeter sayısını sağlayamadığı için yönetim kurulunu toplayamayan il başkanı Eren Ekmen' in görevden istifası sonrası gelişen olaylar krizin çözülemediğini gösteriyor.

Şuan İYİ Parti Eskişehir'de il başkanlığı Emine Edizgil'de olduğu söylense de resmiyette bu atama gerçekleştirilemiyor. Nedeni de il yönetiminin istifa etmemesi. Bu durum parti tüzüğüne de aykırı. Öyle ki İYİ Parti tüzüğüne göre, istifa eden il başkanının yerine yeni başkan ancak il yönetim kurulunca seçilebiliyor, atama yapılamıyor. İl Başkanı ataması yapılabilmesi için ya il yönetiminin istifa etmesi yada GİK tarafından el çektirilmesi gerekiyor. Bugün gelişen olaylar, il yönetim kurulunun istifa etmediğini, el de çektirilmediğini gösteriyor.

Milletvekili Günay'dan eski Yunan bakana tepki Milletvekili Günay'dan eski Yunan bakana tepki

Eskişehir Ekspres'in edindiği bilgiye göre, İYİ Parti Genel Merkezi İl Yönetimi'nin istifasını istemiş ancak il yönetiminde bir grup istifa etmeyeceklerini, seçilmiş yönetim olduklarını, Emine Edizgil atamasını kabul etmeyeceklerini, istiyorsa genel merkezin kendilerine görevden el çektirmesini bekleyeceklerini belirtmişler. Eren Ekmen'in istifası sonrası partide yaşanan bu karmaşık durumlar partililerce eleştirilerek tepkilerin artmasına da neden oluyor.