İYİ Parti Eskişehir İl Başkanı Emine Edizgil, Eskişehir gündeminde olan billboardlarla ilgili, “Her yerde Melih beyle birinci sıra adayımızın billboardları yok. Her yerde Nebi bey var evet birinci sıra adayımız var, onun yanında ikinci sıra, üçüncü sıra, dördüncü sıra ve beş ve altıncı sıra adayları farklı yerlere koyuldu. Özlem Hanım da var aslında Nebi Beyle. Sadece göz önünde olduğunda, ilk orası görüldüğü zaman öyle görünüyor ama bütün adaylarımızın birinci sıra adayımızla her yerde billboardı var. Nebi Beyle Özlem Hanımın afişini koyduk ama nerede bilmiyorum. Adaylarımız arasında hiçbir sıkıntı yok. Herkes birbiriyle gayet uyum içinde çalışıyor. Sanki Özlem Hanımla diğer adaylar arasında bir problem var gibi yansıtıldı ama asla öyle bir şey yok, uyum içinde çalışıyorlar. Sorun ikinci sıra adayının bir kadın olması kesinlikle değil. Hatta bana kalsaydı üçüncü sıra adayı da kadın aday olsun isterdim. Biz de bir temayül yapıldı iki kadın adayımız ilk altıya girdiler, ben isterdim ki daha fazla kadın adayımız olsun. Dördüncü sırada ki sıkıntı da şöyle oldu, İbrahim Sayın temayülde çıkmıştı fakat sağlık nedenlerini öne sürerek girmeyeceğini söyledi. Dördüncü sırayı direk genel merkezimiz kendisi atadı. Bana kalsaydı temayülde ondan sonra gelen adayın gelmesini isterdim ama genel merkezimiz böyle bir tercihte bulundu” 

İnsanların tek derdi ekonomi

Seçim çalışmaları hakkında da konuşan Emine Edizgil, “Seçimlere 19 gün gibi bir zaman kaldı. Seçim çalışmalarımız gayet güzel gidiyor. Sandık başlarımız hepsi tamamlandı. Şimdi sandık başlarımıza eğitimler vereceğiz. Bütün teşkilatlarımızla seçime hazırız. Vatandaşları ziyaretlerimizde adaylarımızla birlikte il başkanı olarak ben çok mekânda oturan bir insan değilim. Ben de onlarla birlikte sahada çalışıyorum. Bayramın üçüncü günü sahadaydık, İki Eylül Caddesi’ndeydik. Orada insanların en çok şikâyet ettiği şey ekonomi. Herkes geçim sıkıntısından şikayetçi. SİHA’lar İHA’lar evet bizim savunma sanayimiz tabi ki önemli-bunlar da çok önemli şeyler ama, inanın onlar şu an vatandaşın gözünde bir değeri var tabi ki de geçim derdinde herkes. Herkesin söylediği şey ev kiralarından çok şikayetçiler, artan gıda fiyatlarından çok şikayetçiler, mutfakta tencere kaynatamadıklarını söylüyor. Esnaf bayram günü işyerlerini açmış olmalarına rağmen esnaflar bomboştu, girip alışveriş yapan yok. Esnaf siftah edemediğinden şikâyet ediyor. Vatandaş alım gücünün azaldığından şikâyet ediyor, hepsinin derdi şu anda geçim sıkıntısı. ‘Evet maaşlarımız artırıldı, asgari ücret artırıldı ama iki günde eridi’ diyorlar. Bizden istedikleri ekonomiyi düzeltmemiz, alım gücünü artırmamız ve işsizlik. En büyük problem de işsizlik, gençlerin özellikle. Bizi her gören ‘oğlum var kızım var yeğenim var iş bulabilecek misiniz’ diye soruyor” dedi. 

AK Parti’den açıklama: Yeniden sandık başına gidiyoruz AK Parti’den açıklama: Yeniden sandık başına gidiyoruz

Kadınlar güvence istiyor

Kadın seçmenlerin talepleri hakkında da konuşan Edizgil, “Kadınlar bir güvence istiyorlar. Ev hanımları da güvence istiyor. Ev hanımları da emekli olmak istiyorlar. Biz bunları sağlayacağımıza onlara söz veriyoruz. Bizim seçim beyannamemizde özellikle çalışmayan kadınlara yönelik aylık Bin 700 lira nakit para yardımı var. Kadınların en çok söyledikleri şey ‘biz eve kapanmak istemiyoruz’ ama maalesef bu iktidar kadınları eve kapatma derdinde. Kadınlar çalışmasın, kadınlar çalışmadığı zaman işsizliğin azalacağını erkeklere iş verileceğini düşünüyorlar ama bu çok yanlış bir şey. Ve kadınlar da bunun farkında. İktidara oy veren kadınlar şu anda pişman olduklarını söylüyorlar bize” şeklinde konuştu.

Kararsız seçmen kararını verdi

İlk kez oy kullanacak ve kararsız seçmene seslenen Edizgil, “Özellikle gençlere diyorum ki eğer dışarıda hayallerinizi gerçekleştirmek istemiyorsanız lütfen Cumhurbaşkanlığında Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na milletvekilliğinde de İYİ Partimize oy vermelerini ve bizim mecliste çoğunluğu elde etmemizi sağlamalarını istiyorum. Gençlerimiz artık yarınını göremiyor. Hayal kuramıyorlar. Bu sistemin değişmesi lazım. Bu sistemi değiştirmek için Cumhurbaşkanlığında Kılıçdaroğlu’na milletvekilliğinde de İYİ Parti’ye oy verirlerse çok daha farklı şeyler olacak. Kararsızlar önceden daha fazlaydı ama insanlar kararlarını vermeye başladılar. Ekonomide çok iddialıyız, ekonomi iyi olduktan sonra ülkede her şey güzel olur”