TBMM Genel Kurulu'nda konuşan İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Dr. Arslan Kabukcuoğlu "Bin 400 yataklı Eskişehir Devlet Hastanesi'ni yıkıp, bin yataklı Şehir Hastanesi yapmak, günümüzde hasta olan insanların tedavi bedellerini çocuklarına ödetmek marifet değildir" dedi.

TBMM Genel Kurulunun 20 Aralık 2022 tarihli oturumunda, İYİ Parti’nin "İlaç fiyatlandırmasında kurun yükseltilmesi, ilaçların bulunamaması ve ilaçta yaşanan krizin araştırılmasına" ilişkin grup önerisi görüşüldü.

Partisinin grup önerisi üzerine söz alan İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Dr. Arslan Kabukcuoğlu "Uzun yıllardır ülkemizde ilaca erişimde hastaların sorun yaşandığını, enflasyonun her alanda olduğu gibi hastaların ilaca ulaşamamalarının bir nedeni olduğunu, çocuk antibiyotik ile ağrı kesiciler, ateş düşürücüler, hammadde ve ambalaj fiyat artışlarına ulaşamadığı gerekçesi ile piyasaya yeterli miktarda arz edilmediğini" söyledi.

Ataç: Ortak mutabakat metni ülkenin kurtuluş reçetesidir Ataç: Ortak mutabakat metni ülkenin kurtuluş reçetesidir

Son 10 yılda çıkan 10 adet yeni nesil antibiyotikten sadece bir tanesinin Türkiye'de var olduğunu belirten belirten Kabukcuoğlu "Hepimizin bildiği, ismi G ile başlayan parasetemol+kafeinden oluşan, tek kaşeler halinde satılan 89 yıllık bir ilacımız var. Geçtiğimiz yıl bir kutusu 3,5 TL iken, şimdi 14 TL olmuş. Bu enflasyon, bu fakirlik insanlarımızı tüketti. İlaca erişmek vatandaş için hayal olmaya başladı" ifadesini kullandı.

Kabukcuoğlu ayrıca konuyla ilgili "Bin 400 yataklı Eskişehir Devlet Hastanesi'ni yıkıp, bin yataklı Şehir Hastanesi yapmak, günümüzde hasta olan insanların tedavi bedellerini çocuklarına ödetmek marifet değildir" diye konuştu.