Şehir Gazetesi yazarı Murat Keskin’in yazısı Eskişehir siyasetinde gündem oluşturdu. Keskin yazısında, İYİ Parti Eskişehir İl Başkanı Emine Edizgil’e dikkat çeken sorular yöneltti. Keskin’in soruları tartışmaları da beraberinde getirdi. Haber servisimizi arayan bazı aday adayları soruların yanıtlamasını istediklerini söyleyerek, yaşanan duruma tepkilerini dile getirdiler.

İşte tartışmaları da beraberinde getiren o yazı;

İYİ Parti Eskişehir İl Başkanı Emine Edizgil, 2 Nisan’da gerçekleşen temayül yoklaması ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Edizgil’in açıklamasının satır başları şu şekilde:

“Bilindiği gibi 2 Nisan Pazar günü İYİ Parti Eskişehir’imizde temayül yoklaması yapılmıştır.

Öncelikle bizlere bu demokratik imkânı tanıyan genel merkezimize ve sayın genel başkanımız Meral Akşener’e şükranlarımızı arz ederiz. İYİ Parti’de kurulan 14 ayrı sandıkta oy kullanma hakkı bulunan 5 bin 327 üyemizden 2 bin 693’ü oy kullanmıştır. Sonuçlar gittikten sonra ben inanıyorum ki genel merkez Eskişehir halkının teveccühüne, onun milletvekili adaylarına saygı göstereceğini düşünüyor ve umuyorum.”

***

Evet efendim; İYİ Parti Eskişehir İl Başkanı Emine Edizgil’in açıklamaları bu şekilde. Ne var ki bu açıklama, pek çokları tarafından tepkiyle karşılandı. Tepkiler, Edizgil’in özellikle ikinci bölümdeki ifadelerinden kaynaklanıyor.

Gerçek şu ki; Edizgil, genel merkezin temayül sonuçlarına saygı göstermesini beklediğini söyleyerek açık bir şekilde taraf olmuş oldu. Haddızatında; temayülde birinci olan Nebi Hatipoğlu ile ikinci sırayı alan Özlem Ayrancı adına da fevkalade bir pas atmış oldu.

***

Peki yapılan bu iş ne kadar doğru?

Bir İl Başkanının, genel merkeze temayül sonuçlarına paralel bir tercih yapılması konusunda telkinde bulunması kabul edilebilir mi?

Eskişehir’in siyasi tarihinde bu duruma tek bir örnek gösterilebilir mi?

Temayül sonuçları, tek başına bir başarı göstergesi midir?

Milletvekili adayı yapılmak için yeterli midir?

***

Gelelim bir başka hususa efendim…

Sayın Edizgil’in, ilgili açıklamasında Eskişehir halkı olarak kastettiği kişiler kimlerdir? Temayülde oy kullanan 2693 İYİ Parti üyesi.

Eskişehir sadece İYİ Parti’li 2693 üyeden mi ibarettir? Üstelik üyelerin yarısı oy kullanmaya dahi gelmemiştir.

Bu suretle; temayülde çıkan sonuç, parti üyelerinin iradesini bile tam olarak yansıtmazken, tüm Eskişehir’i kapsayan bu genelleyici yaklaşım neyin nesidir?

***

Bir diğer husus efendim:

Eskişehir Ankara arası yeni müdür bilmecesi  Eskişehir Ankara arası yeni müdür bilmecesi 

Eskişehir kamuoyu, söz konusu temayül sonuçlarına etkilemek adına yapıldığı iddia edilen bir takım konularla çalkalanıyor. Şüphe yok ki bu iddialar sizlerin de kulağınıza gelmiştir. Acep Sayın Edizgil bu iddialara bir şey diyebilecek midir?Bu noktada şu iki hususu öne sürmek elzemdir: Edizgil, iddialardan haberim yok diyorsa vah ki ne vah.

Haberi var da tek bir açıklama yapmıyorsa işte o zaman Eyvah…

Yorum sizlerin…