Gazeteci ve eski CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, tv100’de katıldığı Eşit Ağırlık programında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yarkadaş, 2024 yılında yapılacak olan yerel seçimlerle ilgili bir kulis bilgisini paylaştı.


Barış Yarkadaş “Siz her gün çıkıp CHP’yi tahkir eden bir pozisyona girdiğinizde CHP’nin peşinden koşacağını mı sanıyorsunuz? Edindiğim izlenim, Kılıçdaroğlu’nun CHP’yi önümüzdeki süreçte tek başına seçime sokacağı ve tüm Belediye Başkanlarına da Kurultay’dan sonra bu yönde talimat vereceği şeklinde. Büyükşehirler de buna dahil” şeklinde konuştu.

Büyükerşen “risk yok” demişti

Yerel seçimlerde CHP’nin kazanacağı mesajını veren Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, “Elbette biz, ittifak konusunda genel merkezimiz ne karar alırsa ona uyacağız. Ancak, ittifak olmaması halinde de, ben herhangi bir risk olacağını düşünmüyorum. 1999'dan bu tarafa 5 dönem seçildim, üstelik oylarımı arttırarak seçildim. Bu dönem de aday olduğum takdirde seçilmemem için bir neden veya bir risk görmüyorum. Aynı şeyi, tüm belediyelerimiz için de söylemeliyim” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu: Tek kanatlı kuşun uçmayacağı gibi

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz ay gazeteci Fikret Bila'nın sorularını yanıtlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, muhalefet partilerinin yerel seçimlerde de işbirliği yapıp yapmayacakları konusunda “Türkiye’yi düşünen muhalefet partileri bir araya gelir” diyerek CHP'nin yerel seçimlerde de bir ittifak kurmaya hazırlandığının sinyallerini vermişti.

CHP Eskişehir’e yeni bir aday CHP Eskişehir’e yeni bir aday

Ancak Kılıçdaroğlu açıklamalarının devamında "biz her siyasal partinin aldığı ya da alacağı karara saygı duyarız. Biz politikalarımızı sanki hiç ittifak olmayacakmış gibi belirlemek zorundayız. İttifakların olması elbette olumlu sonuçlar verecektir. Tek seçenekli politika zaten olmaz…  Tek kanatlı kuşun uçmayacağı gibi…" demişti.