Cumhuriyet Halk Partisi CHP Eskişehir İl Başkanlığının organize ettiği programda vatandaşlara hitap eden Kılıçdaroğlu; “Her şey çok güzel olacak. İnanın karanlığa son vereceğiz. İnanın bu ülkeye huzur gelecek” dedi.

İşte Kemal Kılıçdaroğlu’nun Eskişehir’deki konuşmasından satır başları; 

Artık Türkiye’nin kaderini değiştireceğiz. Hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği güzel bir Türkiye inşa edeceğiz. Herkesin aşının, işinin olduğu, herkesin huzur içinde akşam evine gittiği güzel bir Türkiye inşa edeceğiz. Umutsuzluğu bu topraklarda bitireceğiz. Bunları söylediğim zaman ‘parayı nereden bulacaksın, nasıl yapacaksın?’ diyorlar. Onlara çok net söyledim, ‘Sen beşli çetelere bulurken para var ama vatandaşa gelirken para yok.’ Bay kemal ne diyor Ne dersen de, ne söylersen söyle. Onlardan o paraların tamamını son kuruşuna kadar alacağım ve millete vereceğim hiç kimse endişe etmesin. 

Gençler rakamı çıkardım, 44 bin 648 genç Eskişehir’de ilk kez sandığa gidecek. 44 bin 648 gence sesleniyorum Türkiye’de ilk kez sandığa gidip oy kullanacak olan gençlere sesleniyorum. Türkiye’nin kaderinin değiştirecek olanlar sizlersiniz. Türkiye’de demokrasiyi getirecek olanlar sizlersiniz. Sandığa gidin oyunuzu kullanın otoriter bir yöntemi demokratik yollarla değiştirin ve dünya siyaset tarihine önemli bir not bırakın. Diyecek ki bütün dünya; Türkiye’de ilk kez oy kullanacak gençler sandığa gittiler, otoriter düzeni demokratik yollarla değiştirdiler. Dünya siyaset tarihi bunu yazacak.

Demokrasiyi birlikte getireceğiz. Eleştiriye siyasetçinin saygı duyması lazım. Eleştiri kadar değerli bir şey yoktur. Beni nasıl eleştirirsin deyip gencecik gençlerimizi gözaltına alıyorlarsa buna izin vermeyeceğiz. Size bir sözüm daha var, Cumhurbaşkanlığında göreceksiniz en çok beni rahatlıkla eleştirebileceksiniz. Hiç kimse size bir şey söylemeyecek.  Gerçek anlamda demokrasi olacak göreceksiniz.

Bugün, Demokrasiye hepimizin ihtiyacı var. Dolayısıyla biz birinci turda birinci seferde bu işi bitirmek zorundayız, yani beraber. O yüzden güzel bir sloganımız var bileşe birleşe kazanacağız ve Türkiye’de yeni bir tarih yazacağız buna inanmanızı isterim. Büyük sıkıntıları hepimiz çekiyoruz. Büyük sıkıntılardan bu ülkenin kurtulması lazım. 

Türkiye’nin geldiği noktaya bakın. Bu ülkede soğan surunu var mıydı? Bu ülkede Saman sorunu var mıydı? Bu ülkede en zengin coğrafya bizim, canlı hayvanı, eti, buğdayı, arpayı, yulafı dışarıdan getiriyorsun bizim çiftçi ne yapacak? Bizim çiftçi nasıl üretecek? Bir devlet kendi çiftçisiyle rekabet etmez. Onlar çalıştığında bizim karnımız doyacak, dışarıdan gelen değil.  Biz üretmeliyiz. Eğer çiftçiyi küstürürseniz her şey dışardan gelir her şeyin dışarıdan gelmesi ne demek? Toplumun fakirleşmesi demektir. Hepimiz fakirleştik hepimizin gelirinde düşüş var.

Gençler neden Türkiye’de umutsuz? Neden yurt dışına gideceğiz diye bir düşünce onlarda hakim olmaya başladı? Diyor ki Türkiye’de üniversiteyi bitirsem asgari ücretle ya iş bulurum ya bulamam. Benim ne ev araba sahibi olma şansım var çünkü bu ücretle ne ev araba alabilirim ama gidersem Almanya’ya, Hollanda’ya. Kanada’ya asgari ücretle çalışırsam evimde olur arabamda olur. O nedenle genç arkadaşlarıma seslenmek istiyorum, bu düzeni değiştireceğiz. Bu düzen haramilerin düzenidir bir insanca bir düzen istiyoruz. Rahmetli Ecevit bu konuda çok güzel bir şey söylerdi: ‘Ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzen’ derdi. Ne ezen ne ezilen hakça bir düzen bu harami düzeni kuranları yollamamız emekli etmemiz lazım, hep beraber.

Eskişehir’de yaklaşık 100 bin öğrenci var. Ancak, 15 bin öğrenciye yurt bulabiliyorsunuz. Gençlere sözüm var bütün coğrafyalarda 1 sene içinde yurt sorunu çözeceğiz. O nedenle diyorum harami düzenini yıkmak zorundayız 5’li çetelere hizmet edenleri alıp halka hizmet edenleri getirmek zorundayız. Bunu yaptığımız zaman gerçek anlamda Türkiye kısa zaman içinde zenginleşecektir.

Toki neden kuruldu? kira sorununu çözmek için ve İnsanlar ucuz yaşanabilir evlerde otursunlar diye kuruldu. 22 yıldır iktidardalar ve kira sorununu çözemediler.  Şimdi insanlar ev sahiplerinin istediği kirayı ödeyemedikleri için davalar açılmaya başlandı. Şu anda milyonlarca dava kiracılar ile ev sahipleri arasında. Niye ev sorununu çözemediler? Bu sorunu çözmenin birinci yolu, yabancıya ev satmayacaksın. Neden satıyorsun? 400 bin dolara evi veriyor. Bizim bin insanımız 400 bin doları nereden bulacak? O parayı Bay Kemal bulacak, herkes ev sahibi olacak. Hiç kimse endişe etmesin. Onlar çetelere, yabancılara çalışıyorlar. Bunlarının tamamını çözeceğiz.

TOKİ lüks konutlar yapmayacak. Birilerine kıyak geçmeyecek. TOKİ toplu konut yapacak ve insanların hizmetine sunacak. Eğer bunu yapamazsa asıl işlevine döndüreceğiz, tıpkı Kızılay gibi. Kızılay kan, çadır satmayacak. Kızılay eskiden olduğu gibi zor günlerde vatandaşın yanında olacak.

Geçen seçimlerde AK Parti’ye ve MHP’li oy verenlere seslenmek istiyorum sınırlar neden korunmuyor? Bizim sınırlar neden yol geçen hanı gibi? 3 milyon 600 bin Suriyelinin bizim ülkemizde ne işi var? neden onları kısa bir süre içinde huzur içinde kendi ülkelerine göndermediniz? Yeri gelince şikâyet ediyorsunuz, yeri gelince de yine oy veriyorsunuz. Bizim çocuklarımız iş bulamıyorlar. Onlar asgari ücretin yarısıyla 10-12 saat çalışıyor onların da emeği sömürülüyor. Suriyeli kardeşlerimizi, Bay Kemal’in sözüdür 2 yıl içinde ırkçılık yapmadan kendi ülkelerine göndereceğiz. AB fonlarıyla onların ihtiyaçlarını da yapacağız ülkelerine göndereceğiz.

Biz sorun yaratan değil çıkan sorunları düzelten bir ülke konumunda olmak zorundayız. Biz savaşın tarafı değiliz biz kavganın tarafı değiliz biz demokrasiyi getiren, bütün İslam ülkelerine örnek olan bir devletiz bu çerçevede yolumuza devam edeceğiz.

Yoksulluk diz boyu. Bu soruna çözü üretmemiz lazım. İşsizlik dünyanın en acımasız alanıdır. İşsizliği çözmek, herkesin aşının, işinin olduğu bir atmosferi yaratmak zorundayız. Bununla berber Türkiye hızla büyüyecektir ve kalkınacaktır. İşsizlik sorununu çözmenin yolu yeni yatırımlar yapmaktır, yeni istihdam alanları yaratmaktır. Gençlere şunu söylemek isterim sizi yani gençlerin bu ülkede rahat yaşayabilmeleri, iş güç sahibi olmaları, huzur içinde yaşayabilmeleri için her türlü alanda yatırım yapacağız.

Eskişehir aynı zamanda sanayi şehri. Üretim yapıyor Gemlik’ten gönderemiyor. Neden demiryolu yok 5’li çeteler izin vermiyor. Biz o yolu yapacağız. 300 milyarlık dolarlık bir parayı 5 yıl içinde Türkiye’ye getireceğiz. Bunu sözünü aldık hangi alanlarda yatırım yapılacağını hepsini biliyoruz. 

AK Parti Odunpazarı’ndan yerel seçim startı AK Parti Odunpazarı’ndan yerel seçim startı

Savunma sanayi politik bir mesele değildi. Siyasi partiler arasında bir kavga meselesi değildir. Şöyle bir propaganda yapıyorlar ‘Gelince bunlar İHA’ları kaldıracaklar, şunu yapacaklar bunu yapacaklar’. Hayır efendim senden çok daha iyisini, güzelini yapacağız. Göreceksin sen.

Ayrıca bugün dünyada hastanesi olmayan tek ordu Türk Silahlı Kuvvetleridir. Başta Data olmak üzere, bütün askeri hastaneleri açacağız, şanlı ordumuza teslim edeceğiz.

Sizin seçeceğiniz Cumhurbaşkanı hiçbir güç karşısında diz çökmeyecektir. 34 askerimiz suriyede şehit edildiği zaman sizin seçtiğiniz Cumhurbaşkanı Putin’in kapısında dakikalarca beklemeyecektir. Niçin öldürdünüz diye hesabını soracaktır. Ayrıca sizin seçeceğiniz Cumhurbaşkanı sizi mal varlığı dolayısıyla hiçbir güç tarafından tehdit edilmeyecektir.  Hani Trump diyordu ya, ‘bak beni kızdırma bütün mal varlığını açıklarım.’ Bizimkinde tık yok. Bay Kemal ne derdi ‘açıklamazsanız namertsiniz’ derdi. Kalkıp da kimse bize milliyetçilik dersi vermesin. Bizim iki kırmızı çizgimiz var; vatanımız ve bayrağımız bizim kırmızı çizgimizdir. Onun dışında herkesle kucaklaşırız. Onlar ayrıştırdılar biz birleşeceğiz ve birleşe birleşe kazanacağız.

Anneler size sesleniyorum, ev hanımları acıyı en çok fakir ailelerde çeken kadındır. Annenin dramını yardım paketi göndererek çözülmez ona bir bankada hesap açmak, düzenli bir gelir sağlamak, o da işçi gibi memur gibi emekli gibi gitmeli aylığını çekmeli ve çoluk çocuğunun rızkını sağlamalı.  Yani sağ elin verdiğini sol el görmemeli. Kadın ezilmemeli toplumda.  Bunu söylediğimde bazın kadın kardeşlerimiz dediler ki ‘acaba katılım bankalarında bize altın hesabı da açılabilir mi’ onlara dedim sözüm söz, bay kemal sözü katılım bankasında altın hesabı istiyorsanız asgari ücret üzerinden yapacağımız düzenlemeyi ödemeyi ister altın olarak ister para olarak alırsınız, bizim için fark etmez. 

Göreceksiniz Bay Kemal geldiğinde çocuklarımız karnı tok bir şekilde okullarına gidecekler, huzurla evlerine dönecekler.

Karanlığın sonunda güneş doğacak. Güneşi doğuracak olan sizlersiniz. Hep beraber yapacağız. Bizim Ekrem Başkan’ın güzel bir sloganı var: Her şey çok güzel olacak. İnanın her şey çok güzel olacak.  İnanın karanlığa son vereceğiz. İnanın bu ülkeye huzur gelecek. İnanın bu ülkede herkes huzur içinde ve barış içinde yaşayacak.