26 Şubat’da gerçekleştirilecek ve Abdurrahman Yüceer, Uğur Can ve Şengül Al'ın başkan adayı olarak yarışacağı kongrenin iptal gerekçesi olarak; kongrenin yapılması planlanan Şehri Davet Düğün Salonu’nun otoparkının olmaması, düğün salonunun hemen yanında alışveriş merkezinin bulunduğu ve hafta sonu yapılacak kongrenin yoğunluk meydana getireceği gösterildi. Ayrıca adaylardan ve üyelerden Türkiye’de yaşanan deprem afetinde çalışanlar olduğu katılımın sağlıklı olamayacağı bilgisine yer verildi. Kongre ile ilgili net bir tarih verilmezken, yeni yerin belirlendikten sonra ileri bir tarihte yapılabileceği ifade edildi. 

Eskişehir'in ana caddeleri büyük risk altında Eskişehir'in ana caddeleri büyük risk altında

Seçime siyaset mi karıştı?

Kongrenin iptaline bazı aday ve üyeler tepki gösterdi. Yakın zamanda Eskişehir’de aynı salonda kongrenin gerçekleştiğini ifade eden üyeler, “Eskişehir’de yakın zamanda aynı yerde kongre yapıldı. Bizim kongremiz neden iptal ediliyor? Biz aylardır hazırlıklarımızı tamamladık.  Adaylı bir seçim olacak. Herkes gidip demokratik hakkını kullanıp oyunu kullanacaktı. Neden ileri bir tarihe ertelendi anlam veremedik. Katılamayacak üyelerin birinci derece yakınları veya üyeden üyeye vekaleten katılıp oy kullanabiliyorlar” diye tepki gösterdiler.

Ekrem Birsen araya girdi iddiası!

Eskişehir Yunusemre Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi seçimine Esnaf Odaları Birlik Başkanı Ekrem Birsen’in müdahale ettiğini iddia eden üyeler, “Ekrem Birsen’in Vali ile bizzat görüştüğünü öğrendik. Neden ertelemek istedi onu bilmiyoruz. Ancak sıradan bir seçime bu şekilde müdahale edilmesini doğru bulmuyoruz. En kısa zamanda seçimimizin olmasını bekliyoruz” diye konuştular.