Konya Yunak’a bağlı Kurtuşağı köyü, konumu dolayısıyla Türkiye’de nadir köyler arasında yer alıyor. Kurtuşağı, Konya’dan ziyade, Eskişehir sınırına daha yakın bir yer olarak biliniyor. Bu özelliği, köyü daha farklı kılıyor. Köylülerin yüzde 90’ı ise Eskişehir’de yaşıyor. 

Eskişehir'de çocuk istismarına karşı güç birliği Eskişehir'de çocuk istismarına karşı güç birliği

Konya’nın Yunak ilçesine bağlı Kurtuşağı köyü, konumu dolayısıyla şehrin en çok dikkat çeken köyleri yeni adıyla mahalleleri arasında yer alıyor. 19. asrin ortalarında Canbeg aşiretine tâbi ailelerce kurulan Kurtuşağı köyü, Konya’ya 187 kilometre uzaklıkta bulunuyor.  Bu köy; Konya’dan ziyade, Eskişehir, Afyon ve Ankara sınırına çok yakın olan bir köy olarak tanınıyor.

Köy halkı geleneklerine çok bağlı

Merhaba Gazetesi'nin haberine göre Konya’ya yaklaşık 190, Yunak’a ise 12 kilometre uzaklıkta yer alan Kurtuşağı köyünün tarihi de çok eskilere dayanıyor. Ayrıca köy halkının geleneklerine çok bağlı olduğu ve geleneklerini yaşatma adına zaman zaman etkinlikler düzenlediği de biliniyor. Yaz aylarında köydeki nüfusun arttığı da gözlemleniyor. Köylülerin yüzde 90’ı ise Eskişehir’de yaşıyor. 

Kurallar hala geçerliliğini koruyor  

Köyün manevi liderleri arasında ise Molla Sadık Alphan yer alıyordu. Molla Sadık Alphan, bölge illerinde de tanınan bir alimdi. Kendisi Ladikli Ahmet Ağa ve Tahir Büyükkörükçü’nün de medrese arkadaşıydı. Molla Sadık Alphan, köyün kurucu manevi liderlerindendi. Köyde uyguladığı kurallar hala geçerliliğini koruyor. Edinilen bilgilere göre köyde kahvehanede okey, batak ve daha birçok oyun oynanmıyor. 

Eskişehir'le birlikte 3 illin sınırına daha yakın  

Kurtuşağı köyü,Konya merkeze yaklaşık 190 kilometre, Eskişehir sınırına 17 kilometre, Afyon sınırına 7 kilometre, Ankara sınırına ise 25 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Köyün Konya’dan ziyade 3 ilin sınırına daha yakın olması, konumu itibarıyla Kurtuşağı köyünü saha ilginç kılıyor. Eskişehir Sivrihisar Aydınlı köyü en yakın köy,  Afyon Emirdağ Aşağıpiribeyli en yakın köy ve Ankara Polatlı Hacıosmanoğlu en yakın köy olarak biliniyor.