Ülkedeki şeker stoklarında yaşanan azalmanın sıkıntı yarattığına dikkat çeken Odunpazarı İlçe Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli "Korkulan oldu" dedi.

Şeker pancarı üreticisine gereken ödemenin yapılmaması nedeniyle ekim alanlarında bu yıl büyük oranda bir azalmanın meydana geldiğini belirten Başkan Erdemli "Geçen yıldan beri ektiği pancardan para kazanamayan çiftçi, bu yılda hayal kırıklığına uğratıldı. Belirlenen taban fiyat, artan girdi maliyetlerini bile karşılayamaz duruma geldi. Geçtiğimiz yıl 435 lira olan taban fiyat bugünkü koşullarda en az ton başı 800 lira olması gerekiyordu. Türk Şeker tarafından pancar üretimindeki azalma, ekim miktarında yaşanan düşüş yine ithal şekeri gündeme getirdi. Ülkeye, ekmeklik buğday, ayçiçek yağı, yemeklik arpa ve mısırdan sonra şeker ithal edilecek. Şeker ithali Cumhuriyet tarihinde bir ilk olarak kayıtlara geçeçek. Şimdiye kadar şeker ithali yapılmamıştı. Yerli üreticimize verilmeyen para, ithal şekere ödenecek" dedi.

ETO'da Bosna Hersek ile işbirliği toplantısı ETO'da Bosna Hersek ile işbirliği toplantısı

Şeker fabrikalarının peş peşe özelleştirildiğini de ifade eden Erdemli "Birçok tarım ürünlerinde olduğu gibi pancar üretiminde de yanlış politikalar yüzünden hem üretici, hem de tüketici büyük zarar görüyor. Birçok fabrika özelleştirildi. Özelleştirme ile birlikte şeker satış fiyatı da sürekli artış gösteriyor. Vatandaş temel tüketim ihtiyacı olan şekeri alamaz hale getirildi. Yurt dışından ithal edilecek şekere verilecek paranın çiftçiye ödeme yapılarak üretimin arttırılması yaşanan sorunun çözümü olacaktır" şeklinde açıklamada bulundu.