Kripto para cüzdanı, blok zinciri varlıkları ile etkileşime geçirmesini sağlayan bir kullanıcı arayüzüdür. Kripto kaynaklar temelde blok zincirinde bulunan verilerdir. Kripto cüzdanları bu verilerin blok zincirinde bulunduğu yere özel bir anahtar taşır ve bu özel anahtar o yerde kripto kullanıp kullanamayacağını belirler. Kripto cüzdanları genel olarak sıcak cüzdanlar ve soğuk cüzdanlar olarak ikiye ayrılır. Sıcak cüzdanlar kripto anahtarlarını internete bağlı uygulamalarda saklarken soğuk cüzdanlar onları internetten uzakta çevrimdışı olarak saklar. Kripto cüzdanları banka hesabı gibidir ancak aracı yoktur. Güvenli olarak kazanç banka hesaplarıyla yönetildiği gibi kripto para birimleri de kripto cüzdanlarla yönetilir. 

Eskişehir'de genç gelen kış esnafların işlerini düşürdü Eskişehir'de genç gelen kış esnafların işlerini düşürdü

Kripto işlemler genel ve özel anahtarlar kullanılarak blok zincirinde gerçekleşir. Kripto borsa içerisinde genel anahtarlar banka hesap numaraları olarak özel anahtarlar ise çevrimiçi bankacılık girişleri olarak düşünülebilir. Açık anahtar hesaba para gönderen kişilerle paylaşabilir. Özel anahtar, özel bir hisse anahtarından daha fazla özelliğe sahiptir.

Anahtar kimseyle paylaşılmadığı sürece kripto hesabı daima güvenlidir. Özel anahtar her zaman blok zincirinde depolanan kripto varlıklarına erişimi sağlar.

Kripto Sıcak Cüzdan 

Kişisel bir kripto para cüzdanı oluşturulduğu zaman cüzdan kişi için genel ve özel anahtarlar üretir ve sahip olunan kripto para miktarını doğru bir şekilde görüntülemek için blok zincirleriyle iletişim kurar. Kripto cüzdanını kişi ve blok zincirindeki kripto varlıklar arasında bir köprü olarak düşünülebilir. Ayrıca, kripto para cüzdanları, kripto para birimlerinin alım, satım ve hisse işlemlerinin yapılmasına, kripta paranın tutulmasına ve harcanmasına olanak sağlar. Kripto para birimleri son yıllarda oldukça yaygınlaşmıştır. 

Bir yatırım varlığı olarak bu kadar yaygın olmasına ek olarak günümüzde birçok kullanıcı çevrimiçi faturaları ödemek veya perakende mağazalardan alışveriş yapmak için  kripto para birimleri kullanmaktadır. Sıcak cüzdanlar her zaman internete ve blok zincirine bağlı olan kripto cüzdanlarıdır. Bu durum sıcak bir cüzdan kullanıldığı zaman kripto para birimlerine erişim sağlayan özel anahtarların internet bağlantısı olan bir uygulamada saklandığı anlamına gelir. Kripto borsa içerisinde bir hesap oluşturulduğu zaman kripto cüzdanına erişim sağlanır. Ancak o cüzdanın özel anahtarları saklı olmaz. Sadece cüzdana para yatırmak için bir adres yer alır.

Kripto Soğuk Cüzdan

Sıcak cüzdanlar sayesinde kripto paralar anında ödeme işlemleri için kullanabilse dahi tüm kripto paranın online ortamda tutulması tavsiye edilmez. Kripto para birimi hırsızlığının önüne geçmek amacıyla kripto paranın güvenliğini arttıran soğuk cüzdan üretimi yapılır. Soğuk cüzdanlar, kripto para fonlarınızın özel anahtarlarını internet bağlantısı olmadan daha güvenli bir ortamda saklayan çevrimdışı kripto para cüzdanlarıdır. Soğuk bir cüzdanla işlem yapılsa bile cüzdan işlemi çevrimdışı olarak onaylayacaktır. Bu işlem özel anahtarları her zaman internetten uzak tutar. Tüm soğuk cüzdanlar depo dışı cüzdanlardır. Bu özel anahtarlara ve fonlara yalnızca kişinin erişebileceği anlamına gelir. Bu nedenle bir soğuk cüzdan kullandığı zaman kripto para birimleri ile ilgili özel anahtarlar sadece kişiye aittir. 

Birçok büyük yatırımcı  borsa fonlarının çoğunu soğuk cüzdanda tutar. En iyi soğuk cüzdanlar Ledger gibi donanım cüzdanlarıdır. Kripto paranın ve çevrimdışı anahtar depolamanın tam teşekküllü kontrolünün yanı sıra donanım cüzdanları özel anahtarları Secure Element (SE) adı verilen çipler ile koruyarak soğuk cüzdanın saldırıya uğrama olasılığını azaltır. Bunlar bir kripto kimlikteki kişisel verileri korumak için kullanılan çiplerin aynısıdır. Kripto para ile aktif bir şekilde işlem yapılmaktaysa ilgili kripto varlıkları borsada tutulmalıdır. Ayrıca kripto varlık güvenliği açısından ilgili kripto para birimi soğuk cüzdanda tutulmalıdır.

Borsa, Hisse ve Kripto Para haberlerine “parafesor.net” üzerinden ulaşabilirsiniz.