Kurban Bayramı'na sayılı günler kala büyükşehirlerde kurban satışı başladı. Kurbanlık hayvanların ise yaklaşık iki hafta sonra gelmesi bekleniyor. 

Halk TV'den Yurdagül Uygun'un haberine göre, fiyatlar değişkenlik gösterse de ortalama fiyat büyükbaş hayvanda 60-100 bin, küçükbaş hayvanlarda ise 4-7 bin lira arasında değişiyor.

Kurbanlık canlı dananın kilosu 165 lirayken, canlı düvenin kilosu 155 lira civarında bulunuyor.

Kurbanlık satışı yapanlar ise fiyatların geçen yıla göre yüzde 150 arttığını, buna neden olarak da hayvan olmayışını ve maliyetlerin yükselmesini gösteriyor.

Geçen yıl küçükbaş kurban fiyatı 2 bin 800 ile 4 bin 500 lira arasında değişirken, büyükbaş kurban fiyatı ise 34 bin lira ile 50 bin lira arasında değişiyordu. Geçen yıl canlı dananın kilosu 75 lirayken, canlı küçükbaşın kilosu ise yaklaşık 80 liraydı.

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Sabri Yılmaz, üreticinin çok zahmet çektiğini ve aza kanaat ettiğini ifade ederek, “12 ay boyunca hayvan besliyor, elindekini veriyor. Aza da kanaat ediyor. Ama tüketici pahalıya et yiyorsa bu üreticinin suçu değil. Üretici insanların pahalı et satmasına meyilli değil. Türkiye’de hiçbir zaman hayvan sıkıntısı, et sıkıntısı olmaz. Piyasada hayvan da var, satıcı da var. Şu anda Van’da 220 liraya dana karkas et satıyoruz. En yüksek fiyatımız bu. Kuzuyu ise 170 liraya satıyoruz” dedi.