Son meclis toplantısında gündeme gelen belediyenin borçlanma yetkisi ile ilgili sorularımızı yanıtlayan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “Biz İller Bankası’ndan ya da başka yerden borçlanabilmek için yetki istedik belediye meclisimizden. Ve onu oy çokluğu ile aldık. AK Partili arkadaşlarımız karşı çıkıyor, gerekçe olarak da ‘çok borçlanıyorsunuz’ diyorlar. Mesele aslında sistemle ilgili bir mesele. Odunpazarı Belediyesi’nin bilançolarına göre 1 Milyar TL’den fazla borçlanma hakkımız var. Yani biz Odunpazarı Belediyesi olarak 1 Milyar TL borçlansak bunu ödeyebiliriz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayı lazım, imzası lazım. Şimdiye kadar onayı vermedi bir kez verdi, bundan sonrasını vermedi. Biz bunun pratik olarak kullanamayacağız. Ama yine de elimizde karar olsun bakarız insaflı biri denk gelir bize bu izni verir diye istedik.

Ekonominin geldiği durum belli

Belediye borçlarının neye göre yapılması gerektiği belli değil yasada. Örneğin Yenikent Pazaryeri ve Kültür Merkezi inşaatını biz ihale ettik. İhale bedeli 117 Milyon. Ama fiyat farkları da eklenecek. Kaç lira eklenecek şuanda kimse bilmiyor. Yani o inşaat 200 Milyona da bitebilir, 250 Milyona da bitebilir. Ekonominin geldiği durum belli. Dövizin diğer girdilerin maliyetleri sürekli artıyor, işçi, akaryakıt maliyeti artıyor. Bu ekonomik kriz ve ekonomik dengesizlik bizi sıkıntıya sokar. 

Eskişehir’in en büyük yatırımlarından biri

Yaşlı Bakım Merkezi İnşaatımızı yapıyoruz, Eskişehir’in en büyük yatırımların birisi oldu. 28 Mayıs seçiminden sonra bile fiyatlar artıyor. Bunu dengeleme şansımız yok. Biz de arkadaşlarımızın eleştirisinin doğru olmadığını vurguladık. Devlet bütün yatırımlarını borçlanmak suretiyle yapıyor. Ben ısrarla ve inatla soruyorum, Eskişehir Şehir Hastanesi’nin maliyeti nedir?  Bunu kimse bilmiyor. Böyle bir alışveriş olmaz. Kütahya’daki Havaalanı hep örnek verilir, 1 Milyon yolcu garantili alışveriş yapmışsınız, yüzde 5’ini dolduramıyorsunuz. Bunların doğru işler değil, bunların hepsi doğru yatırım sayılmaz. 

Borçlanma ile ilgili net bir sistem konulmalıdır

Borçlanma ile ilgili net bir sistem konulmalıdır. Odunpazarı Belediyesi ya da Büyükşehir Belediyesi ya da Devlet, şu koşullarla borçlanır onun dışında borçlanamaz diyebilmelidir. AK partili bir belediyeye her türlü borçlanmak için kredi açılır ama Cumhuriyet Halk Partili belediye olduğu zaman der ki hayır olmaz. Alpu Belediyesi bizden önceki dönemde AK Partili belediye başkanı tarafından yönetildi. Bütçesinin üç katı borç devretti. Bunu müfettiş, Sayıştay, İller Bankası denetledi. Ama buna rağmen İller Bankası Alpu Belediye’sine borç verdi. Şimdi CHP’li belediye başkanı bu borçları ödemekle yükümlü. Seyitgazi Belediyesi AK Partili belediye tarafından yönetiliyordu. CHP’li belediyeye geçince gördük ki bütçesinden fazla borcu var. 

Yanlışlara itiraz ve feryat ettim

Borçlanırken denetleyeceklerdi. CHP’li olunca yüzden 10’dan fazlasına izin vermeyen Devlet, AK Partili olunca bütçenin üç katına borçlanma hakkı tanıyor, bu yanlışlara itiraz ve feryat ettim. AK Partili belediye meclisleri ya da il yöneticileri Eskişehir’e yararlı hizmet yapmak istiyorlarsa bizim önümüzü açsınlar. Bizim üstümüze yapılan baskıları sona erdirsinler biz gerisini çözeriz. Çevre ve Şehircilik İl Müdürü, Odunpazarı Belediyesinin de, Tepebaşı Belediyesinin de, Büyükşehir Belediyesinin de her türlü işini engellemek için elinden gelen bütün yetkiyi kullanıyor ve sonra da ‘iş yapamadılar’ gibi bir söylemle bizi yıpratmaya çalışıyorlar. Bunlar böyle olmaz. Biz kolay kolay yıpranmayız.  8 ay sonra yerel seçimler olur kim çıkıyorsa çıkar karşımıza herkese hodri meydan deriz işi götürürüz. 

Şu anda Eskişehirspor tamamen AK Parti’nin yönetimindedir

Gerçekleşen genel seçimler öncesi tüm milletvekili adaylarının Eskişehirspor ile ilgili vaatleri ve söylemleri vardı. Seçim sonrası seçilen vekillerde oluşan sessizliği değerlendiren Kurt, “Şuanda Eskişehirspor tamamen AK Parti’nin yönetimindedir, tamamen AK Parti’nin denetimindedir. Dolayısıyla muhalefetteki milletvekilleri ile kulüp muhatap bile olmuyor zaten. Ben yapılabilecek çok şey olduğunu düşünmüyorum. Çünkü kulübü yönetenler Eskişehir’in tümünü kucaklama konusunda eksik” şeklinde konuştu. 

Figen Kahya ‘değişim’ mesajıyla adaylığını duyurdu Figen Kahya ‘değişim’ mesajıyla adaylığını duyurdu

Kurt: Ben ittifakın zararını gördüm 

Kurt yerel seçimlerde ittifak olup olmaması ile ilgili,“8-9 ay sonra yerel seçimler olacak. Yılbaşı civarında adaylar belli olmaya başlar. Eskişehir’de biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak 2019 seçimlerinde İYİ Parti’yle ittifak yaptık. Ama ne yazık ki Odunpazarı’nda ittifak olmadı. Dolayısıyla ben ittifakın yerel seçimde katkısı ne olur onu yaşamadım bilmiyorum. Tersine ittifak ortağı olduğu halde Odunpazarı’na aday çıkarılmasının zararını gördüm. Çünkü pek çok mahallede hemşerimiz farklı şeyler sordu farklı şeyler konuştuk. Biz esas belediyecilik anlamında söylemlerimizi daha az anlatabildik. O nedenle ittifakın ben zararını gördüm.

Sanıyorum ittifak ortaklarımız, ittifaktan rahatsız

Şimdi İYİ Partili hem genel sekreter hem de genel başkan yardımcısı ittifakın bittiğini söyledi. Henüz genel başkanlardan böyle bir söylem çıkmadı. Ama sanıyorum ittifak ortaklarımız, ittifaktan rahatsız. Aslında biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçimlerini oturup kendi penceremizden bir özeleştiri yapmak suretiyle değerlendirmemiz lazım. Şimdi o süreçteyiz. Biz yerelde bu değerlendirmeyi yapmaya çalışıyoruz. 

Cumhuriyet Halk Partisi bir değişim sürecine girmiştir

Ayın 18’inde Odunpazarı İlçe Danışma Kurulumuz var. Orada da konuşacağız. Ama milletvekillerimizle ve belediye başkanlarımızla küçük çaplı özel değerlendirmeleri yapıyoruz. Bunu genişlettiğimiz zaman daha net bir tablo ortaya çıkar. Cumhuriyet Halk Partisi bir değişim sürecine girmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi’nde bir değişim yaşanacaktır bu değişim yaşandıktan sonra tablo daha farklı olacaktır. O nedenle şimdiden ittifak olsun ya da olmasın demek çok doğru bir tespit olmaz. Ama anladığım kadarıyla ya da basından izlediğim kadarıyla ittifakın büyük ortağı İYİ Parti yerel yönetimlerde ‘Kendi adaylarımızla çıkacağız’ diyor Eskişehir için.  Kendileri bilir. Bizde oturur değerlendirmemizi ona göre yaparız. 

Sivrihisar’da bile seçimi alabiliriz

Genel seçimlerdeki tablonun Eskişehir’de yerel seçim sonuçlarına etkisini değerlendiren Kurt, “Yerel seçimin iklimiyle genel seçimim iklimi farklıdır. Yerel seçimlerde adayın kişiliği ve niteliği de önemlidir. Dolayısıyla o ölçülere uygun adaylar bulduğumuz zaman CHP açısından en zor zannedilen ilçe Sivrihisar’da bile seçimi alabiliriz, çünkü potansiyelimizi gördük, biliyoruz. Genel seçim sırasındaki çalışmalarda da, genel seçim sonuçlarına baktığımızda da öyle çok büyük bir fark yok. Dolayısıyla ben iddialı adayları bulduğumuz takdirde belediye sayısının artacağını düşünüyorum.