Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, kongrede yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

İYİ Parti Eskişehir’de yeni atamalar! İl başkanı da belli oldu İYİ Parti Eskişehir’de yeni atamalar! İl başkanı da belli oldu

“Şu anda öyle bir ortamda kongre yapıyoruz ki Cumhuriyet Halk Partililerin moralleri bozuk, kafası karışık ve Cumhuriyet Halk Partililer bir çözüm çare arıyor. Bu çareyi ararken de hem geçmiş üç buçuk yılı değerlendireceğiz hem de önümüzdeki süreçte seçeceğimiz arkadaşlarla yürüyeceğimiz iki yılı planlayacağız. Bu planlamayı yaparken elbette sakin olmamız lazım elbette moralimizin düzelmesi lazım ve geleceğe umutla bakmamız lazım. Ama 14 Mayıs ve 28 Mayıs seçim sonuçları bizim moralimizi bozdu. Şimdi bu moralin düzelmesi için Cumhuriyet Halk Partisi'nin kendine gelmesi lazım, kendini bulması lazım temel değerlerin ve ilkelerinden ödün vermeden bir süreci izlemesi lazım. Geçmiş dönemde çalışan ilçe yönetim kurulumuz Odunpazarı ilçesinde oldukça başarılı işler yapmıştır. Yine bu ilçe yönetimimiz bütün mahallelerde seçim sonuçlarına baktığımızda zaman oylarımızın artışına sebep olmuştur. Kırsalda Adalet ve Kalkınma Partisi'ni geçen tek ilçe Odunpazarı ilçesi olmuştur. Bu nedenle Odunpazarı ilçe yönetimini kutluyorum”

“Bu yapılanma yanlış bir yapılanma”

Kazım Kurt şöyle devam etti;

“Partimizin üyelerinin, partimizin politikaları konusunda karar verme yeteneği ortadan kaldırılmıştır. Ne Anayasaya aykırı ama dokunulmazlıklara evet diyeceğiz derken parti üyelerinin görüşü alındı, ne ittifakları şu partilerle yapacağız derken parti üyelerinin görüşü alındı, ne de adaylar tespit ederken parti üyelerinin görüşü alındı ama sandığa oturmak sırası geldiği zaman 'bu partinin üyeleri nerede niçin sandıkta yokuz' denmeye başladı. Bir milyon 300 bin civarında Cumhuriyet Halk Partisi'nin üyesi var. Bu üyenin bir milyonu büyükşehirlerimizde. Hiç kimse niçin bizim partimizin üyeleri büyükşehirlere yığıldı niçin diğer taraflarda yok diyemedi, demedi. Bunu demesi gereken kim? Partinin yönetimleri. Partinin yönetimleri ne yapmış? Parti meclisi tüzük gereği kurultay kararları gereği elindeki bütün yetkiyi genel başkana devretmiş. Merkez yönetim kurulunu genel başkan belirliyor, genel başkan yardımcılarını genel başkan belirliyor, milletvekili adaylarını gelen başkan belirliyor, belediye başkan adaylarını belediye meclis üyesi adaylarını genel başkan belirliyor. Cumhurbaşkanı adayını da genel başkan belirliyor. Ama partinin ilçesi var, ili var kongreleri var, kurultayı, parti meclisi var bu yapılanma yanlış bir yapılanma. Bu yapılanmanın da yanlış olduğunu partimiz kabul etmiş ve tüzük ve program tartışması açmıştır”


“İktidar olmayı istemek lazım”

Ön seçime vurgu yapan Kurt “O zaman şu anda hepimiz tüzükle programla ilgili değerlendirmeleri yapmamız lazım. Partimizde en çok şikâyeti aday belirleme yöntemiyle ilgili olan uygulamadan kaynaklanıyor. Bütün örgüt bütün taban ön seçim istiyor. Ve bazıları da diyor ki parti tüzüğü değişmeli ön seçim olmalı. Parti tüzüğünde ön seçim zaten var. Parti tüzüğünde ön seçim bütün üyeyle yapılır diyor. Hiç kimse bunu okumuyor ya da ciddiye almıyor tüzük değiştirelim tüzük değiştirdiğimiz zaman bu işler çözülecek mi? Asıl olan tüzüğün uygulamacılarıdır. Uygulamacıyı değiştirmediğiniz takdirde en güzel tüzüğü de yazsanız bir işe yaramaz. 2012'de Cumhuriyet Halk Partisi tüzük kurultayı yaptı. Çok güzel bir tüzük yaptı. Demokrasiye, katılıma, üye görüşlerine açık bir tüzük yaptı ama o tüzük hiç uygulanmadı. İlçelerde onur kurulları olacaktı eski yöneticilerden eski vekillerden illerde onur kurulları olacaktı toplanacaktı bunların hiçbiri olmadı. Tüzükte partinin gelirinin yüzde 40'ı örgütlere gönderilir diye bir madde var. Hiç uygulanmadı. Hiç kimse buna itiraz etmedi. Ama partinin gelirinin nereye gittiğiyle ilgili kurultaylarımızda da kimse hesap sormadı. Böyle bir kargaşayla gittik. Bu nedenle en iyi tüzüğü yapmak değil en iyi uygulayıcı getirmek önemli. Bunun içinde arkadaşım az önce söyledi iktidar olmayı istemek lazım. En iyi ikincilik en iyi yenilgi diye bir şey yok. İkinciliğe gümüş madalya vermiyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi ya iktidar olmak zorundadır ya da iktidar olmak zorundadır. CHP için ikincilik başarı değildir” dedi. 

“Bu ortamda kazanılamayan seçim hiçbir ortamda kazanılamaz”

Odunpazarı Belediye Başkanı Kurt şöyle devam etti;

“Türkiye'de şu dönemde deprem enkazı yaşanmış, depremi bu iktidar yönetememiş, orman yangınları olmuş bu iktidar orman yangınlarını söndürememiş. Sel felaketi olmuş, bu iktidar sel felaketine çözüm bulunamamış, ekonomik kriz olmuş insanlarımız aç kalmış, Adalet ve Kalkınma Partililerin bile ‘artık biz bu seçimi kaybettik’ diye baktığı bir ortamda biz seçimi kaybettik. Bu ortamda kazanılamayan seçim hiçbir ortamda kazanılamaz, onun için değişim şarttır. Değişim lafta değil, sözde değil, özde olmalıdır. Kendi kendimizden başlamalıyız, hareketlerimizi değiştirmeliyiz. Niçin kaybettiğimizi çözersek olur. Siz genel başkandan daha mı iyi bileceksiniz diyen bir mantık var. Sosyal demokrat parti, eleştiri ve özeleştiri mekanizması üzerine kuruludur. Kimse kimseyi eleştirdi diye ötelenemez”