Lejyoner hastalığı, adını Lejyonella bakterisinden alan ve su yoluyla taşınan ölümcül bir hastalıktır. Lejyoner hastalığı ilk kez 1976 yılında Amerika lejyonerlerinin katıldığı bir konferans sonrası salgın haline gelmiştir ve yayılım göstermeye başlamıştır. Lejyoner hastalığından çoğu insan risk altında kalmazken yaşlılar, sigara içenler ve bağışıklık sistemi zayıf olanlar risk altındadır. Belirtileri arasında yüksek ateş ve titremenin de bulunduğu Lejyonella bakterisinden kaynaklı Lejyoner hastalığının tedavisinde ise bağışıklık sistemini güçlendiren antibiyotikler kullanılmaktadır. Lejyonella bakterisi ılık suda kolaylıkla çoğalabilmesinden ötürü yayılması da hayli kolaydır.

Lejyoner Hastalığı Nasıl Bulaşır? 

Lejyonella bakterisinden kaynaklanan Lejyoner hastalığı pek çok yerden bulaşabilir. Bulaşmanın bu kadar çok yolunun olması da insanların aklında Lejyonella nedir ve Lejyonella nasıl bulaşır gibi soruları doğurabilir. Bulaşma yolları arasında başlıca havuzlar, araba yıkama yerleri ve klimalar vardır. Bakımı yapılmamış herhangi bir su ünitesiyle kapalı bir ortamda kalan kişilere Lejyoner hastalığı bulaşma riski oldukça fazladır.

Lejyoner Hastalığı Etkileri Nelerdir?

Çoğu insanda etkisi görülmeyen ancak görüldüğünde de ölümcül sonuçlar doğurabilecek olan Lejyonella bakterisinin bulaştıktan sonra gösterdiği belirtiler arasında kas ağrısı, baş ağrısı, yorgunluk ve titreme vardır. Lejyonella ilk günler hafif belirtilerle kendini gösterse de ilerleyen günlerde kanlı öksürük, nefes darlığı ve göğüs ağrısı gibi ciddi belirtilerle tekrar kendini gösterebilir hatta ölüme bile sebebiyet verebilir. Bu belirtilerin herhangi birini gösteren kişilerin bir hastaneye müracaat edip test yaptırması gerekmektedir. 

Lejyoner Hastalığı Test Kitleri Nedir?

Lejyoner hastalığını tetkik etmek için geliştirilen test kitleri arasında Koronavirüsten de hatırlayacağımız sürüntü testleri de vardır. Sürüntü testiyle beraber tek şırınga testleri, ve endüstriyel lejyonella test kiti de bulunmaktadır. Yukarıda belirtilen belirtileri gösteren bireylerin bir an evvel bu test kitlerinden birisiyle beraber test yaptırması gerekir. Aksi takdirde eğer vücudunda Lejyonella geziyorsa bireyin ölümüne sebebiyet verebilir. 

25 dakika gibi kısa bir süre zarfında sonuç veren Lejyonella testlerini temin etmek çok kolaydır. Kamu kuruluşlarında veya kalabalık yerlerde çalışıp insanlarla temas halinde olan insanlar için gerekli olan Lejyonella test kitlerini internet üzerinden temin edebilir ve test yaptırabilirsiniz. Testinizin pozitif çıkması halinde de doktorunuzun tavsiye ettiği antibiyotiklerden kullanabilirsiniz.