Yıl boyunca birbirinden özel sergilere ev sahipliği yaparak resim, cam, seramik ve heykel sanatı ile sanatseverleri buluşturan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, çok önemli bir sergiye daha ev sahipliği yapıyor.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin kurucu hocalarından, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından adına eserlerinin bulunduğu Mavi Sanat Evi açılan “Mavi’nin Ressamı” Prof. Ali İsmail Türemen, vefatının 3. yılında Eskişehir’de açılan “Birlikte” adlı sergiyle anılıyor. 

Öğrencilerinin ve sanatçı dostlarının Türemen’e, “Bu sergi Hocamıza saygı duruşumuzdur.” dedikleri sergi Atatürk Kültür ve Sanat Kongre Merkezi Sanat Galerisi’nde düzenlenen törenle açıldı. Açılışa Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Ali İsmail Türemen’in eşi Berna Türemen, Anadolu Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri, sanatçı dostları, akademisyenler ve sanatseverler katıldı.

Rölyef Atölyesi tam not aldı Rölyef Atölyesi tam not aldı

Açılışta konuşan mavinin ressamı Prof. Ali İsmail Türemen’in sanatçı eşi Berna Türemen, “Ali İsmail Türemen yıllarca öğrencileri ile sergi açtı. Onun için serginin adı ‘Birlikte’ oldu. İstanbul, Bursa ve Antalya’da sergiler açtılar. 1983 yılında Eskişehir’de Sayın Yılmaz Büyükerşen’in Anadolu Üniversitesi’nde Ali İsmail Türemen ile birlikteliği başladı. Büyükerşen’in sanat sevgisi ile öğrenci sergileri açıldı. Sanatçılar eserlerini sergilediler. Bugün birçok eser burada. Başkan Büyükerşen olmak üzere herkese çok teşekkür ederim.” diye konuştu.

Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgihan Uzuner ve Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevim Arslan, merhum Ali İsmail Türemen’i anlatan duygu dolu birer konuşma gerçekleştirdiler.

Başkan Büyükerşen de konuşmasında 1981 yılında Anadolu Üniversitesi kurucu Rektörlüğüne atanmasıyla Türemen’in Eskişehir ve Anadolu Üniversitesi ile yollarının kesişme süreci ve Güzel Sanatlar Fakültesiyle birlikte cam, seramik fırınlarının kurulması aşamalarını aktardı.  Büyükerşen, “Çok önemli, çok değerli bir sergi açıyoruz. Burada çok önemli eserlerin yanı sıra Ali İsmail Türemen’in anıları bulunuyor. Ali İsmail Türemen’in emeği çoktur. Vefatından dolayı çok üzüntü duydum. Ağır hastalığı sürecinde de sevgili Berna çok yardımcı oldu. Geçmişten bugüne İsmail ve Berna çok vefalı insanlardır. Çok hocalar, sanatçılar yetiştirdiler. Türkiye’de ve yurt dışında çok önemli sanatçıların yetişmesinde görev yaptılar. Yurt içi ve yurt dışında önemli sergilere imza atıldı. Ali İsmail Türemen ve Berna Türemen başta olmak üzere hepinize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından serginin açılışı gerçekleştirildi. Başkan Büyükerşen, Berna Türemen ve sanatçılar birlikte sergiyi gezerken, Büyükerşen eserleri dikkatle inceledi.

Sanatseverler 19 Mayıs’a kadar Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kültür ve Sanat Kongre Merkezi Sanat Galerisi’nde bu özel sergiyi gezebilecekler.