Prof. Dr. Günay, "Türkiye'de bir yıl içinde yaklaşık 19 bin kadına meme kanseri teşhisi konuluyor. Bu çok ciddi bir sayı. Kanserde en önemli konu ise erken tanı, bunun içinde taramalar çok önemli. İşte bunun için KETEM'lerin çok önemli bir rolü var. Devletimiz mobil KETEM' ler ile hanımlarımızın ayağına gidiyor, yeter ki onlar sağlıklı bir yaşam için taramalarını yaptırsın. Büyük bir toplumsal farkındalık ve tarama faaliyetini gerçekleştiren Dr. D. Didem Ayyıldız'a, İl Sağlık Müdürü Prof. Uğur Bilge'nin şahsında tüm emek verenlere teşekkür ederim. Dr. Ayyıldız ve ben buradan tüm hemşerilerimize çağrıda bulunuyoruz. Kanser erken teşhisle tedavi şansının çok yüksek olduğu bir hastalık. Ancak erken teşhis olmazsa da büyük sıkıntılara yol açıyor. Erken teşhis ise bizim elimizde. Lütfen taramaları ihmal etmeyin. Önce kendiniz ile başlayın ve çevrenizdeki üç kişiyi taramaya ikna edin” şeklinde açıklamada bulundu.

331 kanser tarama merkezinde ücretsiz tarama 

Prof. Dr. Günay, ‘'Türkiye'de 42'si mobil olmak üzere toplam 331 kanser tarama merkezi bulunuyor. Toplum tabanlı kanser taramaları, tüm illerde Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) ve Sağlıklı Hayat Merkezlerinde (SHM) ücretsiz yapılıyor. 2021'in ilk 6 ayında 700 bini meme kanseri taraması olmak üzere toplam 2 milyon tarama yapıldı. Açıklanan verilere göre, ülkemizde meme kanseri son 25 yılda 3 kat artış gösterdi. Her 8 kadından biri meme kanserine yakalanırken, hastaların ancak yüzde 35'ine erken tanı konabiliyor. Erken teşhisle neredeyse yüzde 100 tedavi edilebilen bir hastalık meme kanseri.” dedi. 

İlk kez en çok görülen kanser türü 

Prof. Dr. Günay, ‘'Amerika'da 50 yaş altı tanı alanların oranı yüzde 25 iken, bizde ise yüzde 50 civarında. DSÖ kanser uzmanı Andre Ilbawi, "Meme kanseri ilk kez dünyada en çok görülen kanser türü oldu” dedi. DSÖ'nün bir alt kuruluşu olan Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı'nın (IARC) birimlerinden Küresel Kanser Gözlemevi'nin verilerine göre 2020 yılında dünyada 19,3 milyon kişide kanser hücresi tespit edildi, geçen yıllara oranla kanser hastası sayısı arttı. Aynı veritabanına göre 2020 yılında 10 milyona yakın insan, kanser nedeniyle hayatını kaybetti. GLOBOCAN 2020 verilerine göre dünya genelinde en sık meme kanseri görülüyor. Dünya nüfusu büyürse ve yaşam beklentisi kısalırsa, kanserin daha da yaygın görülen bir hastalık olması ve öyle ki 2020'de 19,3 milyon kanser vakasının 2040'a gelindiğinde 30 milyona çıkması bekleniyor.” diye konuştu. 

Sağlıklı yaşam riski azaltıyor 

DSÖ, kanserden ölümlerin yaklaşık üçte birinin sigara ve alkol kullanımı, yüksek vücut kitle indeksi, meyve ve sebze tüketiminin azlığı ve fiziksel aktivite eksikliğinden kaynaklandığını belirtmekte. Prof. Günay "Kontrol edilebilir risk faktörlerini azaltmak elimizde. Sağlıklı Yaşam konusunda Dr. Didem Ayyıldız bu konuda çok değerli bilgileri paylaştı, doğal olarak vitamin destekleri ve yaşam biçimi konusunda bilgi verdi. Önemli olan hasta olmamak, hastalık başladıysa da erken tanı için girişimde bulunmak.” dedi. 

Kaynak: eskisehirekspres.net