AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Eskişehir’de yıl sonuna kadar ihalesi yapılacak olan yeni DSİ yatırımlarına dair açıklamada bulundu.

Prof. Dr. Günay, ‘’Şehrimize yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Eskişehir-Mihalıççık Üçbaşlı Göleti, Eskişehir Valiliği kararı ile DSİ envanterine alınmıştır. İşletmesi Üçbaşlı Sulama Kooperatifinde bulunmaktadır. Sulama şebekesi açık kanal ve tersiyerlerden oluşan Üçbaşlı Göleti sulamasının kapalı borulu şebekeye dönüştürülmesi için 11 Kasım 2022 tarihinde ihale yapılacak. “Eskişehir- Mihalıççık Üçbaşlı Göleti Sulaması” yapım işinin 2023 yılı sonunda bitirilmesi hedeflenmekte. Projenin tamamlanmasıyla birlikte Üçbaşlı Köyünde bulunan 4 bin 300 dekarlık tarım arazisinde modern borulu sistem ile sulama yapılacak. Sulama projesinin tamamlanması ile birlikte dekar başına 3 bin TL gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 13 milyon TL katkı ve 430 kişiye de istihdam sağlanacak" dedi.

Dümrek sulaması ile 20 milyon TL katkı ve 677 kişiye istihdam 

Prof. Dr. Günay ayrıca "Eskişehir-Mihalıççık Gürsöğüt Barajı Dümrek Sulaması” işi toplulaştırma blok planlarına göre sulama projesi hazırlanmış durumda ve 17 Kasım 2022 tarihinde ihalesi yapılacak. Eskişehir-Mihalıççık Gürsöğüt Barajı Dümrek Sulaması yapım işinin 2024 yılı sonunda bitirilmesi hedeflenmekte. Kapsamında arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri de bulunmakta. Projenin tamamlanmasıyla birlikte Dümrek ve Mahmutlar Köyleri arazilerinin bulunduğu 6 bin 770 dekarlık tarım arazisinde modern borulu sistem ile sulama yapılacak. Sulama projesinin tamamlanması ile birlikte dekar başına 3 bin TL gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 20 milyon TL katkı ve 677 kişiye de istihdam sağlanacak" şeklinde açıklamada bulundu.

Dekar başına 3 bin TL gelir artışı 

Bir diğer proje ile alakalı ise Prof. Dr. Günay "Eskişehir-Odunpazarı Türkmentokat YAS Sulama Şebekesi” işinde toplulaştırma ve tescil işlemleri tamamlanmış olan sulama alanına uygun olarak sulama projesi hazırlanmış olup, 04.11.2022 tarihinde ihalesi yapılacak. “Eskişehir-Odunpazarı Türkmentokat YAS Sulama Şebekesi” yapım işinin 2023 yılı sonunda bitirilmesi hedefleniyor. Projenin tamamlanmasıyla birlikte Türkmentokat arazilerinin bulunduğu 8 bin 290 dekarlık tarım arazisinde modern borulu sistem ile sulama yapılacak. Sulama projesinin tamamlanması ile birlikte dekar başına 3 bin TL gelir artışı, ülke ekonomisine yıllık 25 milyon TL katkı ve 829 kişiye de istihdam sağlanacak" dedi. 

Yatırımlara aralıksız devam 

Projeler ile alakalı Prof. Dr. Günay "Şehrimize çok farklı alanlarda Hükümetimiz yatırım yapmaya devam ediyor. Sahadaki ihtiyaçları yakından takip ediyoruz, ilgili bakanlarımıza aktarıyoruz. Teker teker kurumlarımız tarafından projelendirilip yatırıma dönüşüyor.  Sonuçlar ortada, hiç biri kağıt üzerinde kalmıyor.  165 milyonluk yatırım ihalesi için  başta değerli Bakanımız Vahit Kirişçi, ilgili kurum müdürlerimiz ve emeği geçenlere hemşerilerim adına teşekkür ederim" şeklinde açıklamada bulundu.

Eskişehirli madencilerden Ankara'da önemli toplantı Eskişehirli madencilerden Ankara'da önemli toplantı