Öğleden sonra ise yine depremzede kadınlarla Eskişehir İl Ambulans Servisi Başhekimliği tarafından düzenlenen ‘Afetlerde Kadın Sağlığı’ konulu söyleşiye katıldı.

Programlarda konuşan Prof. Dr. Emine Nur Günay "Bugün sizlerle burada olmak bizim için çok değerli. Eskişehir olarak sizleri burada ağırlamaktan gurur duyuyoruz. Keşke başka vesileler ile bir araya gelseydik. Sizlere ilk olarak Cumhurbaşkanımızın selamını getirdim. Cumhurbaşkanımız deprem faciasından sonra bizleri görevlendirdi ve deprem bölgelerine intikal ettik. Ben Hatay’da idim. Valilerimiz, belediyelerimiz, devlet kurumlarımız, Genel Merkezimiz ve STK’larımız ile birlikte alanda depremzede vatandaşlarımızın ihtiyaçları için çalışmalarda yer aldık. Biz gördüklerimize inanamadık, sizler birde o anları yaşadınız. Ancak maddi ve manevi olarak yalnız değilsiniz. Hep birlikte yaraların maddi kısmını sararız. Devletimizin güçü, milletimizin feraseti ile bunları yaparız. Asıl konu manevi yaraları sarmak, psikolojik travmayı atlatmak. Kadın güçlüdür, ailenin temel taşıdır. Bu felakette de ana rol, toparlanma kadınlarımıza düşüyor. Sizler güçlü olacaksınız ki aileleriniz güçlü olsun, toplumumuz güçlü olsun. Bizlere teşekkür etmeyin, bu bizim görevimiz. Devletimiz ve milletimiz el ele verdiği zaman aşamayacağımız badire yoktur, tarihimiz bunun sayısız örnekleri ile doludur. Bu felaketi de birlikte atlatacağız. Sizleri ağırlamak bizim için onur. Burada Valimiz Erol Ayyıldız ve Hanımefendinin himayesinde, sizlerin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için buradayız. Ben Hatay’dayken de en büyük destekçimiz başta Cumhurbaşkanımız sonra da Sayın Valimiz ve Hanımefendi oldu. Biz sahadan neye ihtiyaç var dediysek ertesi gün Eskişehir’den tırlar yola çıktı. Bu birliktelik ile yaralarımızı sarmaya devam edeceğiz. Allah bir daha böyle bir felaketi kimseye yaşatmasın" şeklinde açıklamada bulundu.

"Cumhurbaşkanımızın sözü var"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın deprem bölgesine yönelik projelerinden bahseden Prof. Dr. Günay "Cumhurbaşkanımız ‘İhya ve İnşa’ Programını açıkladı. Ağır hasarlı ve yıkık olan 277 bin bina acil yıkılacak, bölgede tüm binalar incelendi ve itiraz için askıya çıkarıldı. Bir yıl içinde 653 bin konut yapılacak. 21 Şubat-8 Mart arası deprem bölgesinde 27 bin 849 konut, 650 köy evinin sözleşmeleri imzalandı, temel kazıları başladı. İlk temel önümüzdeki hafta atılacak. 11 ile 11 master planı yapılacak, her Şehrin kültürel ve tarihi dokusuna uygun binalar yapılacak. 70 bin köy evi yapılacak. Bizim gündemimiz depremin yaralarını sarmak, milletimize hizmet etmek" dedi.