Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü basın mensupları ile bir araya geldi soruları yanıtladı. Süllü açıklamasına şöyle başladı, “Seçim sürecini atlattıktan sonra ülke gündemi çok yoğundu. Çok yoğun bir tempoya girdik. Bu süreçte fark ettim ki bu süreçte sizlerle aslında birebir sohbet etme olanağımız olamadı. Bu süreç içerisinde hep konuşmaya devam ettik. Süllü hiçbir zaman susmadı, her zaman konuştu, hele hele konu şehrimizin değerleri olunca hiçbir zaman susmadık, hep konuştuk ama hiçbir zaman da boş konuşmadık”

“Hocamız söyleyeceğini söyledi”

Süllü,  Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve İYİ Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu arasında 10 günü aşkın süredir devam eden tartışmalar konusunda geçen süreçte neden sessiz kaldığı konusunda şu değerlendirmede bulundu, “Hayır bu konuda açıklama yapma konusunda geç kaldığımı düşünmüyorum. Ben Yılmaz Hocanın sahip çıkılacak savunulacak bir karakter olduğunu düşünmüyorum. Çünkü tüm şehir zaten kendisine sahip çıkıyor. Ve Hocamız zaten bu konuda söyleyeceğini söyledi. Sessiz kalmamız diye bir şey söz konusu olmadı. Sadece yoğun gündemimiz arasında sizlerle bir araya gelemedik” dedi.

“Bazılarının belediyeleri ele geçirme sevdası depreşti”

Büyükerşen ve Hatipoğlu arasında yaşanan gerginlikle ilgili konuşan Süllü, “Geçtiğimiz süreçte ülkemizin gerçek gündemi ile ilgilendik, dertleri ile dertlendik, milletvekili olarak asli görevlerimizi yerine getirmeye çalışırken yerel seçimler öncesi aslında bizim yıllardır gördüğümüz bir takım şeylerin yeniden sahnelenmeye başladığını gördük. 25 yıldır da yerelde iktidar olunca yerel seçim öncesi aynı şeyler sahnelenir Eskişehir’de biz buna son derece alışkınız ve bazılarının belediyeleri ele geçirme sevdası depreşir bu dönemlerde, yerel seçimler yaklaştığında. Eskişehir’in değerlerini kullanarak siyaset yapmaya çalışanlar ve özellikle de kendi ikballeri uğruna bu değerleri tüketmeye çalışanlarla biz geçmişte de çok sık karşılaştık” diye konuştu.

Saymaz’dan Hatipoğlu’na: Bunu da mı tefekkür edemiyorsun? Saymaz’dan Hatipoğlu’na: Bunu da mı tefekkür edemiyorsun?

“Biz böylelerini çok gördük”

Jale Nur Süllü şöyle devam etti;
“Yılmaz hocamızın şehri için nasıl bir değer taşıdığını bilmeyenler Yılmaz hocama çattıklarında onu gündem konusu yaptıklarında ünleneceklerini çok düşündüler. Biz böylelerini inanın çok gördük. Neler neler gördük biz. Özellikle Yılmaz hocamı davalarda yargılatma peşine düşenleri mi gördük, Yılmaz Hocamın yaşını ima etmeye kalkıp yerel seçimlerde koş Hasan koş gençliğini görsün diyenleri de gördük bu şehirde. Belediyenin kapılarına birilerini dayatıp bağırtanları da gördük. Ve inanın koskoca dağdan bir parça kopartıp toz kaldırmaya çalışan çok kişiyi gördük. Ve her biri ne yazık ki yok olup silinip gittiler, her seferinde de boylarının ölçüsünü alarak… Çünkü hiçbiri Eskişehir’i ve Eskişehirlileri tanımıyordu. Eskişehirli seçmenin sağduyusunu vefasını hiç kimse bilmiyordu. Ben her zaman Eskişehirli seçmenin sağduyusuna güvendim. Bugün sözü edilen ittifaklar yokken, hatta bugün sözü edilen ittifak partilerinin hiç adları bile yokken biz bu şehirde seçimleri kazandık. Hele hele AKP’nin en güçlü olduğu dönemlerde de biz bu seçimleri kazandık. Ve AKP’nin en güçlü dönemlerinde her sefer belediye başkanlarımız oylarını arttırarak seçimleri kazandılar.  Dolayısıyla hiç kimse kusura bakmayacak, böyle göz kırpıp birilerine şirin görünmek adına Eskişehirlilerimizin oy takdirini ittifaklarla yönlendirilmeye çalışılması konusunda sessiz kalmamızı kimse beklemesin bizden. Çünkü bu şehir 25 yıldır, 25 yıl öncesinde hiç olmadığı şekilde bir şehir haline dönüştü. Bir turistin yolunu kaybetse uğramayacağı bir şehirken sokaklarında turistlerin gezdiği bir şehir haline geldi” 

“Yılmaz hocamız savunulacak kadar zayıf, hafif ve sığ değildir”

Süllü Büyükerşen’e yapılan destek açıklamaları ile ilgili olarak ise, “Bazı insanlar son günlerde Yılmaz hocaya sahip çıkmak savunmak adına yalnız bırakıldığı endişesine kapıldılar. Oysa Yılmaz hocamız hizmetleri ve siyaseti ile sahip çıkılacak ya da savunulacak kadar zayıf, hafif ve sığ değildir. Asla bu konuda kendisinin önüne biz geçmeyiz. Kendisi de gerekenleri söylemiştir aslında. Bunu tartmak ve değerlendirmek de halkımıza düşer. Nitekim 25 yıldır halkımız bu görevi son derece başarıyla yerine getirmektedir. Biz neyle karşılaşırsak karşılaşalım geçmişte de asla siyasi nezaketimizi bozmadık, asla farklı siyasi partilerle ya da seçilmişlerle polemiğe girmedik girmeyiz de. Eskişehir’de kalıcı siyaset yapmayı düşünenlere bunu özellikle tavsiye ederim. Herkes siyasi olarak halka hizmet etmeye odaklansın ve bu yolda yürüsün” dedi.

“Siyaset nezaket kuralları içerisinde yapılmalı”

Önceki gün İYİ Parti teşkilatı tarafından düzenlenen basın toplantısını eleştiren CHP’li Süllü, “Gülüp geçilecek şeyler olarak değerlendirdik laflarına gerçekten üzülüyorum ve biz bu şehirde siyaseti nezaket içerisinde yaptık. Siyaseti vatandaşımıza hizmet olarak gördük. Hiçbir zaman polemik konusu yapmadık. Kişilerin gelip geçici olduğunu biliyoruz, bugün bizler varız yarın olmayacağız hiçbirimiz. Bu şehirde iyi anılmak, değerlerine sahip çıkmak yönünde her birimiz üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmemiz gerekiyor. Bunları üne kavuşmak ön plana çıkmak için ortaya hiçbir zaman atmadık. Bu tür siyaset yapılmasına her zaman karşıyım. Siyaset nezaket kuralları içerisinde yapılmalı.  Eskişehir’in değerlerini koruyacağız, kimsenin kendi ikbali uğruna bunları kullanmasına, birilerine göz kırparak bir takım şeyleri ön plana çıkarmasına izin vermeyeceğiz bu şehirde herkes bunu iyi bilmeli” 

“Bizim önceliğimiz polemik değil”

Büyükerşen ile bir grup İYİ Partili'nin katıldığı yemeği değerlendiren Jale Nur Süllü, “Yemekten haberim yok, basından gördüm, kendisini yemeğe davet etmişler, Yılmaz hocam öyle bir değer ki herkes sahip çıkıyor. Birileri ile yemek yemiş olması o kişilerin partileri hiç önemli değil, ama bunları bu kadar basın toplantısı düzenleyecek kadar, ‘onlar bizden değil’ diye açıklamalar yapacak kadar gündeme getirilmesini de siyasi nezaketsizlik olarak gördüğümü açıkça ifade etmek istiyorum. Bizim önceliğimiz polemik değil. Bu şehirde kalıcı siyaset yapmak isteyenler bunlara öncelik versinler” şeklinde konuştu.