Eskişehir'de Yunusemre ilkokulu EKO-Okullar Programı ile 'Temiz insan temiz okul temiz çevre' diyor. 2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı başında programa başvurusunu yapan Yunusemre İlkokulu  2 yıl boyunca ‘Çöp Atık ve Geri Dönüşüm’ konusunda çalışmalarını sürdürecek.

ESOGÜ öğretim üyesi rektör olarak atandı ESOGÜ öğretim üyesi rektör olarak atandı

1995 yılında ‘Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’ tarafından kurulan Eko-Okullar programı; çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanıyor.  2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı başında programa başvurusunu yapan Yunusemre İlkokulu  2 yıl boyunca ‘Çöp Atık ve Geri Dönüşüm’ konusunda çalışmalarını sürdürecek.

"Hedefimiz temiz çevre" 

İlk olarak tüm sınıfların katılımıyla öğrencilerden bir Eko Tim oluşturulduğunu ifade eden Okul Müdürü irfan Bakar, "Eko Tim öğrencilerimiz okulumuzda gözlem yaparak çöp atık probleminin yoğun olduğu bölgeleri tespit etmiş ve çöp haritasını çıkarmıştır. Ardından çevresel inceleme sonucu problemleri çözmek için bir eylem planı hazırlamıştır. Bu eylem planı ile öğrencilerimizin ‘temiz insan temiz okul temiz çevre’ bilincine sahip olmalarını hedefliyoruz. Amacımız; atık üretimini azaltmak ve çıkan atıkların geri dönüştürülmesini sağlayabilmek için çocuklarda bilinç oluşturmaktır. Eylem planımız dahilinde; atık malzemelerden 3.sınıf öğrencilerimiz müzik aleti yapmış, Eko Tim öğrencileri 23 Nisan’da atık malzemelerden yapılmış kıyafetlerden oluşan bir defile düzenlemiş, kağıdın önemini ve kağıt tasarrufunu vurgulamak için okulumuzun öğretmenlerinin yer aldığı bir video hazırlanmış ve tüm öğrencilerimize izletilmiş, atık pil toplanmasıyla ilgili kampanya başlatılmış ve bu kampanyamızı genişletmek amacıyla okulumuzun bağlı bulunduğu muhtarlık ziyaret edilmiş, anasınıflarımız atık malzemelerden bowling hazırlayarak oynamışlardır. Aynı zamanda her ay düzenli olarak ayın en temiz sınıfı seçilerek öğrencilerimizin çevrelerine yönelik tutumlarının gelişmesini, bu tutumlarının olumlu ve kalıcı davranışlara dönüşmesi sağlanmak istenmiştir" diye konuştu.