Panelde konuşan EOSB Başkanı Nadir Küpeli ise, “Maalesef küçük düşüncelerle dar kafalarla mesleki eğitimin öneminin göz ardı edilerek bu daldaki gençlerimizin, geleceğimizin engellenmesi ülkemizde bugün çok ciddi sıkıntılara neden olmuştur. İşsizlik var deniliyor, öyle mi? Türkiye’de işgücü piyasasında 387 bin 490 kişilik açık var. Bu çok büyük bir rakam. Biz hep konuşuyoruz ya işsizlik var diye…  Bizler son dönemde mavi yakalı insanları beyaz yakalılardan iki üç katı bedelle ancak bulup çalıştırabiliyoruz. Hatta bulamıyoruz, o oradan bu buradan transfer ediyor” diye konuştu. 

Memur ve emekliler ne kadar zam alacak? Uzman isim açıkladı Memur ve emekliler ne kadar zam alacak? Uzman isim açıkladı

Eskişehir özelinde ciddi miktarda eksiğimiz var

Küpeli, “Ben de meslek lisesi mezunuyum. Bizim dönemimizde meslek liselerinden mezun olan bütün arkadaşlarım hepsi çok iyi yerlerde. Bir tane meslek lisesi mezununun başkasının eline baktığını görmedim. İşsiz kalanını hiç görmedim. Meslek liselerimizde eğitim toplumun her ihtiyacına yönelik veriliyordu. Biz bunu bir süre önce yitirdik ama şimdi tekrar önemini kavramaya çalışıyoruz. Eskişehir özelinde ciddi miktarda eksiğimiz var. 43 bin kişi eksik var. 20 bin 500 tanesi İşkur’da açık iş olarak gözüküyor ve biz bulamıyoruz, eleman bulamıyoruz” şeklinde konuştu. 

Mezun olduktan sonra işleri garanti 

Eskişehir OSB Başkanı Nadir Küpeli şöyle devam etti;

“Pratik bir süreci yakalıyoruz gençlerimiz deneyim kazanıyor meslek liselerinden mezun oldukları zaman. Sektör ile bağlantılı bir sonuç otaya çıkıyor. Stajla beraber üretimin içerisine girmeye başlıyor öğrencilerimiz. Meslek seçiminde doğru karar veriyorlar. Daha güzel sonuçlar ortaya çıkacak. Bizim meslek liselerinden mezun olacak çocuklarımızın istihdamının neredeyse garanti olduğunu çok net biçimde söyleyebilirim”