Odunpazarı Belediyesi Nisan ayı Olağan Meclis Toplantısı 8’inci birleşim 1’inci Oturumu, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt başkanlığında Odunpazarı Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen meclis toplantısında 10 gündem maddesi görüşüldü. 

1,2,3,4,5,6,7,8. maddeler oy birliği ile 9. madde oy çokluğu ile kabul edildi. 

Mecliste 10. madde olan 2022 yılı Faaliyet Raporu görüşüldü. 

Madde görüşülmeden önce Başkan Kazım Kurt, meclis başkanlığı görevini Figen Kahya’ya devretti. 

2022 yılı Faaliyet Raporunu anlatan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, “2022 yılının faaliyetleriyle ilgili uygulamalarımızın değerlendirmesini yapıyoruz. Demokratik ülkelerde her türlü eleştiriyi dikkate almak zorunda ve bizde bunu yıllardır yapıyoruz. Faaliyet raporunu hazırlayan tüm belediye çalışanlarına, meclis üyelerine teşekkür ediyorum. Tüm faaliyet raporlarımız internet sitemizde mevcuttur.” dedi. 

“Siz kimsiniz?” 

Başkan Kurt, “Murat Bey işine geldiği zaman Türkiye geneliyle ilgili hükümet politikalarını savunuyor sıkıştığı zaman burası yerel meclis hükümeti karıştırmayalım diyor. ‘Kamu kurumlarıyla ilgili aranızda çelişki varsa düzeltelim’ diyor. Ya siz kimsiniz? Bu bakış açısı sıkıntılı bir bakış açısı. Kamu kurumlarının arasında yürüteceği ilişki yasalarla bellidir, parti giremez. Bu bakış açısının mutlaka değişmesi gerek. Benim milli eğitimle ilgili sorunum varsa milli eğitim müdürüyle konuşup çözebilirim. Bu konuda çok alınıyoruz. Hangi parti olduğumuz önemli değil bizim için. Çelişkili siyaset insanın önüne gelir.” şeklinde konuştu. 

“Bütçeyi doğru planlayan bir belediyeyiz” 

Odunpazarı belediyesinde hiçbir personelin ödemesi aksamadığını aktaran Kurt, “Emsal kurumlara göre çalışanlarımız daha fazla ücret almıştır. Biz bütçesini doğru planlayan bir belediyeyiz. Hesabımızı yaptık. Ve enflasyona oranla bütçe belirlenir. Enflasyonu ben mi tayin ettim ben mi belirledim? Biz çalışanlarımızın enflasyon karşısında ezilmeyip, karnını doyurabilmesi için ek zamlar yapmak zorunda kaldık. Ama enflasyon yüzde 120’leri bulunca ekstra artış yaptık ve bu nedenle o yüzde 40’ı geçtik. İddiayla söylüyorum hükümetin verdiği asgari ücreti ya da altını veremem. Bizim memurlarımız tapuda çalışan memurlardan 4 bin lira daha fazla para alıyor e bunu vermeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

“Bütçeler gerçekçi bütçelerdir”

Araç kiraları ile ilgili yapılan eleştiri doğru bulmadığını belirten Kurt, “Odunpazarı Belediyesi 163 tane aracı kendi mülkiyetine almış ve faaliyetini sürdüren bir belediyedir. Odunpazarı Belediyesi AŞ.’ye ödediğimiz para 7 buçuk milyon lira sanki büyük bir külfet gibi aktarılıyor. Biz bunu kararlık verimlilik oranını defalarca anlattık ama hala anlamak istemiyorsunuz. Türkiye’de araç kiralama işini bırakmış ilk belediyeyiz ve 100 milyon tasarruf edildi. Yapmış olduğumuz bütçeler gerçekçi bütçelerdir. Kreşleri yeni bir yatırım yapmadan yapıyoruz. Mevcut binamızı boşaltarak kreş haline döndürüyoruz ve o çok kızdığınız hayırseverlerimizin bağışları ile yapıyoruz. Ve bağışçılarımıza çok teşekkür ediyorum.” dedi. 

“Yenikent’i engellediniz”

Kurt, “Yenikent pazaryeri 9 yıldır uğraştığımız ve yaptırmadığınız bir Pazar yeri ve kültür sitesi. Yenikent’i engellediniz. Geri dönüşüm maalesef Türkiye’de merkezi hükümetin sayın Emine Erdoğan’ın 0 atık projesi ile kaosa dönen bir işlemdir. Şu anda herkes istediğini satar istediğini toplar ama sokak toplayıcılarının 60 kuruşa sattığını geri dönüşümcüler 2 liraya satıyor.” diye konuştu.

“Hani esnafı destekleyen belediyecilik anlayışı” 

Faaliyet raporu ile ilgili eleştirilerde bulunan AK Partili meclis üyesi Yüksel Yoldaş, “Personel giderlerinin yüzde 40’ı geçmediğini söylüyorlar ama yüzde 40,58 olarak gözüküyor. 2 milyon 470 bin TL Kazım Kurt’a hayırlı olsun. Doğrudan teminler yine çok fazla. Mal alımları ve yapım işlerinde sınır geçilmiş. İlk önce ihale yapılır. Daha sonra olmazsa doğrudan temin yoluna gidilir. Çok güzel ihale yapıyorlar tebrik ediyorum. Kartuş alımında bile en ufak detayına kadar hesaplanmış. Ama diğer müdürlükler tam bir facia” dedi.

Eskişehirli kuaförlerden "uluslararası" organizasyon Eskişehirli kuaförlerden "uluslararası" organizasyon

“Seçim yaklaşırken kurdele kesme yarışı yapacaklar”

Faaliyet raporuyla ilgili konuşan AK Partili meclis üyesi Murat Özcan, “Bir belediye aylık 600 civarında şikâyet alıyorsa biz konuyu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz. Belediyeyi yöneten başkanın en iddialı söylemleri neyse notlar alır ve yanıt veririz. Vaat ve hizmetleri karşılaştırırım. Bu da benim en doğal hakkım. 4 yıl yatıp, seçimlere kısa bir süre kala çalışıyorlarmış gibi yapıp kurdele kesme yarışına girecekler. Yine böyle oluyor.” dedi.