Eskişehir'de iklim izcileri çalışmalarını sürdürüyor Eskişehir'de iklim izcileri çalışmalarını sürdürüyor

Özel gereksinimli bireylerin bir araya gelerek sosyalleşmesi, iletişim kurabilmesi, fiziksel gelişimlerinin sağlanması, bireysel becerilerini ve özgüvenlerini geliştirmesi için çalışmalar yapan Engelsiz Kültür ve Sanat Merkezi, çeşitli alanlarda atölye çalışmaları düzenliyor.

Özel gereksinimli bireyler için düzenlenen atölyelerden biri de Yoga Atölyesi. Cuma günleri gerçekleştirilen Yoga Atölyesine, bireyler yoğun ilgi gösteriyor. Yaklaşık 1.5 saat süren Yoga Atölyesi ile özel bireyler çok daha başarılı, sakin, özgür ve mutlu oluyor.

Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya dikkat çeken yetkililer, bu araştırmaya göre 8 hafta boyunca günde 27 dakika yoga yapanların beyinlerinin hipokampüs bölgesinin gri hücre yoğunluğunda artış gözlendiğini belirtti. Yine bu araştırmaya göre yoga ile özel gereksinimli bireylerin özkontrol denetimi ve şefkat duygusunda artış sağladığının tespit edildiğine dikkat çeken yetkililer, “Duyusal algılamalarında yükselme, konuşma becerilerinde gelişme ve solunum kapasitelerinde artma da yoganın özel bireylerdeki diğer faydaları” dedi.  Yetkililer, Engelsiz Kültür ve Sanat Merkezi’nde özel bireylerin el becerileri ve beden sağlığı için atölye çalışmalarına devam edeceklerinin altını çizdi.