30.03.2021, 00:39

Örgütleseniz yapamazsınız!

Yunusemre Devlet Hastanesi’nde Kadın Doğum Uzmanı Dr. Samet Temel ile Başhekim Uzm. Dr. Mustafa Karagülle arasında yaşananları duymayan kalmadı. Önce Temel tarafından çekilen video paylaşıldı ve sonrasında yüzlerce kadın Samet Temel’e sahip çıkan destek paylaşımları yapmaya başladı.

Eskişehir Ekspres olarak olayın gerçekleştiği andan itibaren tarafların olayla ilgili anlatımlarını yayımlamıştık. 

O günden bu yana da tek tek okudum paylaşımları günlerdir de okuyorum, doktor hakkında bir tek olumsuz yorum görmedim. Başhekim Karagülle de yine şehir tarafından tanınan uzun yıllar yöneticilik yapmış bir isim. Ancak yaşanan sorun öyle büyüdü öyle büyüdü ki…

Ben size bu sorun neden, nasıl büyüdü onu anlatmaya çalışacağım. Önce gözler hemen il sağlık müdürlüğüne ve sendika başkanlarına çevrildi.

Bu pandemi sürecinde yukarı tükürsem bıyık, aşağıya tükürsem sakal durumu yaşadılar mı bilemem. Bu sırada yüzlerce kadının doktor Temel’e desteği hiç bitmedi. Yunusemre Devlet Hastanesi resmi sayfasına yorum yapan kadınlar yorumlarının silinmesine isyan etti. 

Şimdi bunu siyasi malzeme yapma kaygısı yaşayan sizlere kadınların asıl derdini anlatayım. Sonra gidin kafanızı yastığa koyun, benim kızım benim eşim aynı durumda olsa nasıl davranırdım diye bir düşünün.

Temel’in o kadar çok hastası ulaştı ki.

Şimdi bu kadınlar neden Temel’e sahip çıkıyor, hepsinin Samet Temel’den beklentisi ne olabilir?

Bu kadar kadını bile isteye örgütleseniz yapamazsınız. 

Öncelikle bir kadın hamile kaldıktan sonra doktoru anne babasından hatta eşinden daha ileri gelir. Doktoruna eşine dahi anlatamadığı sorunlarını anlatır. Doktoru onun hamileliğinin başından itibaren tek sırdaşı olur çoğu zaman.

Şimdi böyle bir durumda sosyal medyada Temel’e destek kampanyası başlatan kadınlar diyor ki;

  • Ben 7 aylık hamileyim muayenelerimi Samet bey yapıyordu, bazı sorunlarım da var şimdi farklı bir doktora her şeyi baştan nasıl anlatacağım?
  • Ben Dr. Samet Temel’in siyasi görüşü ile asla ilgilenmiyorum. Durumum ağırdı, mesai saati bitmesine rağmen kendisine nöbet yazdırmıştı, ben bu doktoru nasıl savunmayayım?
  • Ayın 10’unda Samet Beye gidecektim randevum vardı, ben şimdi kime güvenip gideyim?
  • Doktorumuz o kadar iyi biri ki, gebeliğimde başka doktorlar sağlıksız, gebeliği sonlandıralım dediler. Samet Bey ultrason ve kan sonuçlarına bakarak bebeğimin hiçbir şeyinin olmadığını söyledi ve doğumuma kadar hep ilgilendi. Oğlum yanımda iyi ki varsın Samet Temel…
  • Bu şehirde il sağlık müdürü yok mu?
  • Samet Temel durumum ağır diye nöbet yazdırdı kendine… 

Bunun gibi yüzlerce yorumu eminim sizde okudunuz… 

Şimdiiii eğer ki bir kadının bu son derece hassas durumunu anlayamayacak kadar “insan” değilseniz bu olayın iç dünyasını da bilemezsiniz. “Siyasidir” deyip yüzlerce insanı bir tarafa itemezsiniz…

Bu kadar insan asla başhekime tepki göstermiyor. Hasta başhekimi bilmez, tanımaz…

Hasta sadece kendisini yaşatmaya yardım eden, ya da bir kadının hayattaki en önemli anı olan doğumuna elinden gelen  desteği veren doktorunu unutmaz ona tabi ki sahip çıkar.

Doktorun siyasi görüşüne göre yorum yapmaz. 

Sonuç olarak, bu başhekim doktor kavgasını geçmiştir.

Bunca mağdur kadının mağduriyeti asıl birileri tarafından siyasete alet edilmemelidir.

Olay keşke bu kadar büyümeseydi ve il sağlık müdürü tarafından bu kadar hastanın mağdur olabileceği düşünülerek bir karar alınsaydı.
 

Yorumlar
Anket Tümü

Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?

Ankete Katıl
Yükleniyor...
0
.
Namaz Vakitleri
İmsak --:--
Güneş --:--
Öğle --:--
İkindi --:--
Akşam --:--
Yatsı --:--
alexa