Kısa süre önce göreve geldiniz, geçen süreçte neler yaptınız ve neler yapmak istiyorsunuz?

Yaklaşık 100 gün önce seçimli olağan genel kurulumuzda hemşerilerimizin yoğun desteği ile göreve başladık. Şahsıma ve ekibimize karşı çok önemli bir teveccüh gelişti. Birleştirici olma görevi genç sayılabilecek bir yaşta tarafımıza tevdi edildi. Vakfımız bir türbülanstan çıkıyor. Geçmişin karanlığını bir kenara bırakıp; yeni aydınlık bir geleceğe hazırlanıyor. Hemşerilerimiz her yaştan her görüşten ortak bir akılda buluşuyor. Hedefe doğru ilerlediğimizin farkındayız. Vakfımızın kuruluş felsefesine, kurucu ilkelerine bağlı kalarak vakıf faaliyetleri yürüteceğiz. Dünyadaki benzer vakıflarla aynı yöntem ve denklemleri kullanmalı ve çağa ayak uydurmalıyız. Vakıflar artık belirli azınlıkların değil; nitelikli çoğunlukların sivil toplum temsilcisi. Emirdağlılar lider özellikli ve çok farklı dinamikleri olan bir genetiğe sahip. Avantaj ve dezavantajlarımızı biliyor; bununla yürüyoruz. Eğitim, kültür ve sosyal dayanışmada Emirdağlı gibi olmak tek hedefimiz.

Emirdağlı, Emirdağlının rakibi değil, destekçisi olmalı

Eskişehir’de Emirdağlı çok sayıda yönetici, STK temsilcisi var, bu aslında birlikteliğe önem verdiklerini ve birbirlerini desteklediklerini gösteriyor. Şimdi bu birlikteliğin başında siz varsınız. Siz bundan sonraki süreçte birlikteliği artırmak, Emirdağlıların daha fazla alanda söz hakkına sahip olması için neler yapacaksınız?
Biz Eskişehir’in en kalabalık kurucu unsuruyuz. Hem nüfusu hem etki gücü en yüksek kurucu unsurlardan biriyiz. Emirdağlılar iddia sahibidir. Tanıdığınız her Emirdağlı iddia sahibidir. İddia sahibi olmayan bir Emirdağlıya rast gelmeniz pek mümkün değildir. Emirdağlılar yaptıkları işlerde sıradan olmayı kabul etmez; Emirdağlı olmak demek “aranan adam” olmak demektir. Emirdağlı ya bir süreci yönetiyor ya da bir süreci başlatıyor demektir. Bir Emirdağlı ile rakip olmak da refik olmak da çok keyifli ve çok renklidir. Rakip olarak etik, refik olarak ise son derece bağlı insanlardır Emirdağlılar. Bu sebeple bulundukları yerlerde yönetici ya da lider olmaları doğal bir sonuçtur ki şahsi fikrim bu anlamdaki sayımızın ve etki gücümüzün önümüzdeki günlerde çok daha fazla olabileceği yönünde. Elbette kendi alanlarındaki rekabetler nedeniyle Emirdağlılar arasında oluşmuş kırgınlıklar, kızgınlıklar var. Bunlar bazı noktalarda hem etki gücümüzü zayıflatıyor hem de elde edeceğimiz bazı başarıları gölgeliyor. Biz bu rekabetlerin asla tarafı değiliz ve olmayacağız. Ama taraf olduğumuz bir nokta var: “Emirdağlı”. Emirdağlı; Emirdağlının rakibi olmamalı, refiki ve destekçisi olmalıdır. Vakıf bu anlamda insiyatif alıp fikrini taraflara bildirecek ve yeni kırılmaların önüne geçmeye gayret gösterecektir. Biz her gün sahadayız, çok geziyor, çok insan ile görüşüyoruz. Bu şehrin daha fazla sayıda Emirdağlı yöneticiye, daha çok Emirdağlı lidere ihtiyacı var. Herkesin mutlaka bir Emirdağlıya ihtiyacı var.

Vakfımız gençlerin yanında

Emirdağlılar Vakfı olarak gençler adına projeleriniz var mı? Özellikle eğitimleri ile ilgili destekleriniz olacak mı?

Bizim vakfımız bir eğitim vakfı. Eğitim faaliyetlerimiz maalesef pandemi sebebi ile çeşitli kesintilere uğradı. Şimdi yeni bir yol yeni bir dönem başlıyor. Bu yıl ilk kez Türkiye’de henüz birçok köklü vakıfın kuramadığı bir burs dağıtım sistemi alt yapısı kurduk. Bu yıl 15 Eylül-27 Eylül tarihleri arasında www.emirdagburs.org adresi üzerinden bursiyerlerimiz tüm başvuru ve evrak işlemlerini gerçekleştirebilecek; hangi kriterlere göre değerlendirme yapılacağına hakim olabilecek, aynı zamanda da beyan ettiği bilgi ve belgelerle bu kriterlere göre kaç puan aldığını başvurusunu tamamladığında görmüş olacak. Burs kabul kriterlerimize öğrencilerimizin aldığı puanlara göre bir sıralama yapılacak; 2 ayrı komisyon evraklar ile beyan edilen bilgilerin doğruluğunu teyit edecek sonra da öğrencimizin burs almaya hak kazanıp kazanmadığı ortaya çıkmış olacak. Bu sisteme muhtemelen 1 Ekimden itibaren burs verenlerimizin de rahatlıkla bağışta bulunabilmesi sağlamış olacak. Güvenli bir sistem yoluyla burs verenimiz aylık kredi kartından talimat vererek otomatik olarak bursiyerlerimize katkı sağlamış olacak üstelik bunu hiç zorlanmadan ve dilediği miktarda yapabilmiş olacak. Bu şu anda pek çok güçlü vakfın bile kuramadığı bir alt yapı. Gençlerimizle birlikte yeni bir vakıf bilgi bankası da oluşturuyoruz. Vakfımız hemşerilerimizi online bilgi bankamıza kaydolmaya davet edecek. Bilgiler karşılıklı rıza ile vakıf aracılığı ile paylaşılabiliyor olacak artık geniş bir network ağı kurup; iş-staj ya da sosyal dayanışma için hemşerilerimizin birbiri ile buluşmasını sağlamış olacağız. Genç arkadaşlarımız gönüllü kültür elçilerimiz. Güçlü bir folklor ekibi kurmak zorundayız. Gençlerimizin dil eğitimlerinden sınav hazırlıklarına pek çok alanda Emirdağlılar Vakfı yanlarında olacak. Gençlerimiz bu vakfın en kıymetli gücünü; insan kaynağımızı oluşturuyor. Bunu biliyor, onları seviyor ve bizimle olmalarını değerli buluyoruz.

Tarafsızlığımızı asla yitirmeyeceğiz

Seçimlere kısa bir zaman kaldı, Emirdağlıların sayıca üstünlüğü nedeniyle seçimleri belirlediği söylenir, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, Emirdağlıları seçimlerde değişik alanlarda aday olarak görebilecek miyiz?

Dediğiniz gibi 2023 ve 2024 Türkiye için seçim yılları olacak. Tabii ki seçmen sayısı en fazla olan Eskişehir’in kurucu unsurunun bu seçimlerde aday ya da seçmen olarak belirleyici olarak değerlendirilmesi oldukça doğal bir sonuçtur. Şu anda hemen hemen tüm siyasi partilerde çeşitli kademelerde aktif siyaset yapan çok sayıda Emirdağlı hemşerimiz var. Yine bahsettiğimiz gibi çeşitli şekillerde siyasete namzet görünen çok yakışacağı düşünülen Emirdağlı hemşerilerimiz var. Siyasi partilerin aday belirleme süreçleri iç dinamikleridir. Bunlara müdahil olmamız ya da bu konularda fikir bildirmemiz uygun değil ki biz bu konuya yetkili değiliz. Siyasi partilerin bu konuda yetkili organları vardır. Siyaset seçim kazanarak hizmet etmek için yapılıyorsa; en kalabalık seçmen grubunu mutlu etmek ya da ilgisini kendi siyasi partinize çekmek doğal bir süreçtir. Bu anlamda Emirdağlı aday ve adayların çeşitli siyasi partilerin farklı görev ve sorumlulukları içinde yer almasını bekliyor ve destekliyoruz. Emirdağlılar Vakfı elbette bu süreçlerde her hemşerimize destek, her hemşerimize yol arkadaşıdır. Ancak hiçbir siyasi partinin yanında, yakınında değildir. Emirdağlılar Vakfı siyaset üstü bir kurumdur. Kimsenin arka bahçesi değildir. Tarafsızlığımızı asla yitirmeyeceğiz. Genel kurulda bu anlamda verilmiş bir sözümüz var. Ancak hangi siyasi parti fikrimizi sorar, iş birliği ile Emirdağlı bir hemşerimize seçilerek hizmet etme imkanı konusunda bizimle yol almak isterse herkese kapılarımızı sonuna kadar açarız. Tarafımız belli ve net: “Emirdağlı”. Emirdağlılar artık kendilerinin kabullendiği, sahiplendiği, sevdiği, sürekli ulaşabildiği birilerini siyasette güzel yerlerde görmek konusunda ortak bir fikir birliğine varmış durumda. Bu istek ve potansiyel siyasette bir karşılık bulur mu göreceğiz. Bazı seslere kulak vermek ve doğru değerlendirmek önemlidir. Ancak dediğim gibi siyasi partilerin iç meselelerine ilişkin bir değerlendirme ya da müdahale ne yetkimiz ne de haddimiz. Beklentimizi doğru şekilde ifade edebildiğimizi düşünüyorum.  

Daha çok çalışacağız

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Bize yer ve zaman ayırdığınız için teşekkür ediyorum. Bizi gençler, kadınlar, aile etkinliklerinde artık daha çok takip edeceksiniz. Her anlamda çok güçlü bir vakfımız var. Ve bu vakfa Emirdağlılar kadar Emirdağlılarla bir arada yaşayan herkesin, tüccarın, siyasetçinin, bürokratın ihtiyacı var. Emirdağlıların ortak aklı, Emirdağlılar Vakfı tarafından temsil ediliyor. Daha çok bir araya gelecek, daha çok konuşacak, daha çok çalışacağız.