Türkiye’de sanat eğitimi denilince akla ilk gelen üniversitelerden Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştı. Eskişehir’deki üniversitenin Eğitim Fakültesi’ne bağlı Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü akademisyenleri son olarak devrim niteliğinde bir duruş sergilediler ve randevu alamadıklarını rektöre karşı rektör adayı oldular.

Amaç kurum kültürünü canlandırmak

Anadolu Üniversitesi bugün 25 bin civarındaki öğrencisi ve sağlıklı alt yapısıyla Türkiye’nin en güçlü üniversitelerinden biri olma özelliğini sürdürüyor. 31 Mayıs’ta başvuruların sona erdiği üniversitede yeni bir rektör ataması gerçekleşecek.

Üniversite öğrencisi adaylarına Eskişehir’den tercih uyarıları Üniversite öğrencisi adaylarına Eskişehir’den tercih uyarıları

İlk günden beri sesini duyurmak için çabalayan Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğretmenlerinden Suzan Duygu Erişti de rektör adayı oldu.

OdaTV’den Pınar Saraçoğlu’na konuşan Erişti “Ben kendi adıma bu süreçte yaşadıklarımdan dolayı sesimi duyurmak ve görünür olmak adına rektörlüğe adaylığımı koydum, randevu alamadığım rektörün karşısına aday olarak çıktım. Benimle birlikte Anadolu Üniversitesi'nden 11 aday vardı. Bu sevindirici bir olay, ben ya da başkası umuyorum kurum kültürünü canlandıracak bir rektör atanır” dedi.

Erişti şöyle devam etti;

“Aslında bu tabi bir süreç ve herkes bağımsız başvurmuş durumda elbette her birinin görüşünü bilemiyorum ancak mülakat öncesi 9 aday oldukça keyifli, medeni, birbirine başarılar dileyerek kurum kültürünün yansımalarını birbirine hissettirdi. Sanırım iki aday yine Anadolu'dandı ancak mülakata gelmediler”

Diğer adaylar şöyle; 

Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü öğretmenlerinden Mustafa Çakır ve Halil İbrahim Diken, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Necip Serdar Sever de adaylar arasında bulunuyor. Ayrıca mevcut rektör Prof. Dr. Fuat Erdal da yeniden adaylık başvurusu yaptı.