Rekabet Kurumunun internet sitesinde yayımlanan duyuruya göre, Şişecam ve Şişecam Çevre Sistemleri AŞ'nin cam geri dönüşüm sektöründeki faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiaları üzerine 2021 yılında başlatılan ön araştırma kapsamında, Şişecam Ekonomik Bütünlüğü tarafından verilen taahhütler bağlayıcı hale getirildi. Ancak, yapılan incelemeler sonucunda bu taahhütlerin yerine getirilmediği tespit edildi ve bu sebeple soruşturma açılmasına karar verildi.

Eskişehir'de esnaflık yapan lüle taşı ustaları isyanda Eskişehir'de esnaflık yapan lüle taşı ustaları isyanda

Yapılan yerinde incelemelerde elde edilen bulgular doğrultusunda, Şişecam Çevre Sistemleri ve Karacalar Nak. Oto. Geri Dön. San. ve Tic. Ltd. Şti.'nin cam kırığı fiyatlarını birlikte belirleyerek, rekabeti kısıtlayan bölge ve müşteri paylaşımı yapıp yapmadığı ve rekabete hassas bilgi değişimi gerçekleştirip gerçekleştirmediği konularında doğrudan soruşturma açıldı.

İki tesis Eskişehir ve Bursa’da

Şişecam Çevre Sistemleri, sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda cam ambalaj üretiminde kullanılmak üzere, topladığı cam kırıklarının kalitesini artırmak amacıyla 2018 yılında iki cam geri kazanım tesisi kurdu. Bu tesislerden biri Eskişehir’de biri Bursa’da bulunuyor.