Uzun yıllar yöneticilik yapan bir dönem de Eskişehir Son Olay Gazetesini çıkaran Yazar Rüştü Bozkurt, Doğan Avcıoğlu’nun İmtiyaz Sahibi ve Yazı İşleri Müdürü olduğu Yön Dergisi arşivini, Odunpazarı Belediyesi Doğan Avcıoğlu Kütüphanesi’ne bağışladı. 1975 ve 1978 yılları arasında Eskişehir’de çıkardıkları Son Olay gazetelerini ise ciltleterek Önder Baloğlu Kütüphanesi’ne bağışladı. 

Lise yıllarında okuduğu Yön Dergilerini, uzun yıllar arşivinde bulunduran Bozkurt, dergileri büyük bir özen ile ciltleyerek Doğan Avcıoğlu Kütüphanesi yetkililerine teslim etti. Hem tarihi hem de güncel, muhteşem bir dergi olduğunu belirten Bozkurt, “Yön Dergilerini buraya gelerek herkesin incelemesini tavsiye ederim. Ayrıca Eskişehir’e böyle bir kütüphane kazandırdığı için Başkan Kazım Kurt’a teşekkür ediyorum” dedi.

Rüştü Bozkurt ayrıca 1975 ve 1978 yılları arasında Eskişehir’de Son Olay isminde çıkardıkları gazetelerin tüm sayılarını ciltleyerek Ceren Özdemir Gençlik Merkezi’nde bulunan Önder Baloğlu Kütüphanesi’ne konulmak üzere bağışladığını belirtti. Son Olay gazetesinin çıktığı yıllarda Eskişehir’de büyük bir ilgi gördüğünü ifade eden Bozkurt, “Son Olay Gazetesi Eskişehir’in hafızası için çok önemli bir doküman. Eskişehirliler Eskişehir’de o yıllarda hangi olayların olduğunu bu önemli arşivden bakabilir. Ayrıca böyle önemli bir arşivin Eskişehir’in önemli gazetecilerinden Önder Baloğlu’nun isminin verildiği bir kütüphanede yer alması bize ayrı bir gurur verdi” dedi.

Eskişehir’in ilçesinde sel sonrası yol ulaşıma kapandı Eskişehir’in ilçesinde sel sonrası yol ulaşıma kapandı

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ise Rüştü Bozkurt’un bağışının çok kıymetli olduğunu ifade etti. Başkan Kurt, Rüştü Bozkurt’a verdiği önemli arşiv için teşekkür etti. Başkan Kurt, “Rüştü Bozkurt’un lise yıllarında alıp günümüze kadar koruduğu ve özenle ciltlediği Yön Dergileri, artık bize emanet. Bu önemli arşivi Doğan Avcıoğlu Kütüphanesinde özenle sergileyeceğiz. Doğan Avcıoğlu Kütüphanesi’ni ziyaret eden hemşehrilerimiz bu önemli arşivden faydalanacak” dedi. Başkan Kurt; “Rüştü Bozkurt’un 1975 ile 1978 tarihleri arasında çıkardıkları Son Olay Gazetelerini de Önder Baloğlu Kütüphanemize bağışlaması bizi çok mutlu etti. Eskişehir’in hafızası niteliğinde olan gazeteleri herkesin incelemesini tavsiye ederim” dedi.