alexa

banner912

banner766

05.03.2021, 17:36

Sağlık, sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değildir...

Merhaba Sayın Okuyucular,

Bu hafta da size diğer popüler işlemlerimizden biri olan dermal dolgudan bahsedeceğim.

Dermal dolgu uygulaması yüzün gereksinim duyduğu hacim ve şekil düzeltmelerinde ve zamanın etkisiyle oluşan kırışıklıkların açılmasında sıkça kullanılan bir medikal estetik işlemdir. Botoks işleminde kas ve organların hareketlerini kısıtlama etkisine sahip toksin maddesi ile sağlanan gergin, sağlıklı ve dinç görüntü, dolgu uygulamasında cildin alt katmanına dolgu malzemesi enjeksiyonu yapılması ile sağlanmaktadır. 

Botoks uygulaması ile arasındaki en önemli fark, botoks uygulanmasında toksinden elde edilen etkinin hemen hemen herkeste benzer oranda gerçekleşmesi, ancak dermal dolgu uygulamasında etkinin kullanılan dolgu maddesi oranıyla arttırılabilmesidir.

Daha çok çevremizde dudak için kullanılsa da aslında vücudumuzun bir çok bölümünde uygulanabilmektedir.İlla bu uygulamayı isteğe bağlı güzellik için düşünmeyin gerçekten ihtiyacı olan yüz yanıkları trafik kazaları gibi vakalarda da sosyal hayatın devamı için hayati öneme sahiptir. Dünya Sağlık Örgütü'nün dediği gibi ‘Sağlık sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedence, ruhça ve sosyal yönden tam iyilik halidir.’

Bu yüzden bu tarz işlemlere yaklaşım yaparken kişide fiziken oluşturacağı etki ile birlikte ruhça ve sosyal yönden de oluşturacağı etki düşünülmelidir.

Dermal dolgu uygulamasında kalıcı sentetik ve geçici dolgu malzemeleri kullanılabildiği gibi, işlem yağ ve doku enjeksiyonu ile de gerçekleştirilebilmektir. Uzun yıllardır uygulanan dermal dolgu uygulamalarında daha önceleri kullanılan sentetik ve yarı-sentetik malzemelerin insan vücuduna uyumlu olmadığı ve vücudun dolgu uygulamasıyla cilde aktarılan malzemelere duyarlılık göstermesi sonucu televizyonlarda da arada olumsuz örnekleri yayınlanmıştır.

Benzer durumların yaşanmasını önlemek amacıyla estetik çözümler üzerine araştırma ve geliştirme çalışmaları ile dolgu malzemesi olarak faydalanmak üzere en uygun ve güvenilir seçenek olan ‘hyalüronik asit’ dolguları hayatımıza girmiş ve o kötü tecrübelerden bir nebze de olsa kurtulmuş bulunmaktayız.

Kısaca belirtmem gerekirse doğru ürün doğru doktor ve doğru uygulama ile çok güzel sonuçlar almanız mümkün. Uygulama tüm vucudunuza uygulanabilir. Olumsuz örnekler her zaman olsa da doğru zamanda müdahale edildiği taktirde kalıcı hasar bırakmadan sorun çözülebilmektedir. Ülkemizde çok sayıda farklı marka hyolüronik asit dolgusu satmaktadır. Burada en büyük farkı dolgunun miktarı kalıcılığı ve fiyat/performans beklentisi belirlemektedir. Önemli olan bütçe dahilinde en iyi sonucu alacak uygulamalar yapmaktır.

Hastalarıma hep söylediğim gibi verdiğiniz 1 TL bile olsa karşılığını almadığınız hiç bir uygulamayı bir daha yaptırmayın. Araştıran, sorgulayan, öğrenen hastalar her zaman sevdiklerimiz olmuştur. Bazen de hekim seçer gibi benliğimizde de o hastayı seçmeliyiz doğru sorular sorarak beklentimizi hekime iyi ifade edebilmeliyiz. Ama gönlüm rahat... Siz değerli okuyucularım zaten bu satırları okudukları için araştırmacı sorgulayıcı bir kitledir. Araştırmacı insanların sayısının artması dileğiyle…

Sağlıcakla kalın...

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 12 Nisan 2021
İmsak 04:52
Güneş 06:20
Öğle 13:04
İkindi 16:44
Akşam 19:38
Yatsı 21:01

Gelişmelerden Haberdar Olun

@