alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Bu belirtiye dikkat! Hem grip, hem Omicron, hem de Delta varyantında görülüyor

Koronavirüsün Omicron ve Delta varyantları ile grip arasındaki belirtilerin büyük benzerlik taşıdığına dikkat çeken uzmanlar, ortak semptomun öksürük olduğunu belirtiyor.

Sağlık 06.01.2022, 16:25 ABONE OL: google news
Bu belirtiye dikkat! Hem grip, hem Omicron, hem de Delta varyantında görülüyor

Son dönemlerde artan koronavirüs vakaları, vatandaşları endişelendiriyor. Ülke genelinde kış mevsimi nedeniyle artan grip vakaları da koronavirüsün varyantları ile karıştırılabiliyor. Delta varyantıyla birlikte Omicron varyantının da etkisiyle artan vakalar, semptomları nedeniyle griple sık sık karıştırılabiliyor. Koronavirüsün Delta ve Omicron varyantları ile grip arasında görülen farklılık ve benzerlikler de merak ediliyor.

Kovid-19'un Delta ve Omicron varyantı ile son zamanlarda sıkça görülen influenza (grip) virüsünün belirtileri birbirine oldukça benziyor. 

Son günlerde Kovid-19'un Delta varyantının yanı sıra Omicron varyantı İstanbul başta olmak üzere ülke genelinde vaka artışlarına sebep oldu.

 Ayrıca tüm Türkiye'de mevsimsel grip vakalarında da artış yaşandı. Bu durum, akıllara bu hastalıkların semptomları arasındaki fark ve benzerliklerin neler olduğu sorusunu getirdi.

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, üç hastalığın semptomlarının neler olduğu ve hangi sıklıkla görüldüğüne ilişkin açıklamada bulundu.

Oğuztürk gribin sık görülen belirtilerini şu şekilde sıraladı:

Öksürük, boğaz ağrısı, ateş, burun akıntısı, halsizlik, baş ağrısı, eklem ağrısı ve nefes darlığı. Hapşırık az görülen, koku ve tat kaybının ise çok az görülen belirtiler arasında...

Omicron belirtileri; Öksürük, boğaz ağrısı, hapşırık, burun akıntısı, halsizlik, baş ağrısı. Eklem ağrısı ve Nefes darlığı Ateş az görülen, koku ve tat kaybının ise çok az görülen belirtilerden...

Delta varyantı belirtileri; Öksürük, boğaz ağrısı, ateş, halsizlik, baş ağrısı, eklem ağrısı, nefes darlığı şikayetlerinin sık görülürken Oğuztürk, hapşırık, burun akıntısı ile koku ve tat kaybının az görülen semptomlardan olduğunu aktardı.

Oğuztürk, Kovid-19'un iki varyantı ile mevsimsel gribin semptomlarının birbirine çok benzediğine dikkati çekerek şöyle konuştu:

"Üç hastalığın da belirtileri birbirine çok benziyor. Bu nedenle ayırt etmek oldukça zor ve her hastada farklı semptomlar ve şikayetler gözlemliyoruz. Dolayısıyla şikayetler başladığı andan itibaren PCR testi yaptırılması çok önemli. Özellikle Omicron varyantı çok hızlı yayıldığı için erken dönemde test yaptırılması ve izole olunması pek çok kişinin hastalığa yakalanmasını engellemiş oluyor."

Hekimlerin "Hastalık yoktur hasta vardır" prensibi doğrultusunda hareket ettiğini vurgulayan Oğuztürk, bu nedenle hastayı farklı bakış açılarıyla değerlendirmek zorunda olduklarını, çünkü hiç ummadıkları anda şikayet ve semptomların ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 26 Ocak 2022
İmsak 06:38
Güneş 08:04
Öğle 13:15
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:38

Gelişmelerden Haberdar Olun

@