alexa

banner912

banner766

Buyrun cenaze namazına

Eskişehir Sağlık-Sen üyeleri Döner Sermayelerin artırılması ile ilgili sıra dışı bir eyleme imza attı. Eskişehir Devlet Hastanesi’nde bir araya gelen sağlık çalışanları ‘döner sermaye’nin öldüğünü ifade ederek bir de tabut hazırladılar. Sağlık-Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal ise imam kıyafeti giyerek cenaze namazını kıldırdı ve sağlık çalışanlarına bürokratlara haklarını helal edip etmediğini sordu.

Sağlık 26.09.2018, 12:55 27.09.2018, 16:03 ABONE OL: google news
Buyrun cenaze namazına

Eskişehir Devlet Hastanesi önünde gerçekleşen eyleme bazı Türk Sağlık-Sen çalışanları da destek verdi.  Hastane önünde bir açıklama yapan Sağlık-Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, yaşanan sorunu şu ifadelerde anlattı “İlimizde başta Eskişehir Devlet Hastanesi olmak üzere, tüm sağlık kuruluşlarında hekim dışı personel sıfır TL ek ödeme almıştır. Yunusemre Devlet Hastanesinde ise sadece yoğun bakımlar acil servis ve özellikli birimler ek ödeme almıştır. Gün itibari ile Devlet Hastanesinin servis yatakları toplam 335 yatak boştur. Hastanede görev yapan yaklaşık 30 hekim devletten aldığı sabit ücreti dahi karşılayacak kadar hasta bakmamaktadır. Yaklaşık 50 hekim ise sabit ücreti karşılayacak kadar performans katkısı yapmaktadır. Diş Hastanesi’nde sabit ücrete çalışırım mantığı ile çalışmayan hekim sayısı artmıştır” 

Sorun Bakanlık seviyesinde çözülmeliSağlık-Sen olarak sorunun giderilmesi için yapmış oldukları çalışmaları anlatan Köksal, “Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Yaşar Bildirici ile görüşüldü sıkıntılar anlatıldı. Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Yöneticisi ile performans sıkıntısı olan hekimler ile görüşmeler yapıldı. Bakanlık olarak, sabit ücretler genel bütçeye aktarılmadan bu tablo değişmez. 10 yıldır artırılmayan süt fiyatları sebebi ile gelirler giderleri karşılamıyor. Sorun Bakanlık seviyesinde çözülmesi gerekiyor. Büyüyen Türkiye’de hekim dışı personel fatura ve performans sistemine köle edilmemelidir”

Makas açılıyorGelir gider dengesindeki makasın açıldığını belirten Köksal, “Sağlık çalışanlarının maaşlarındaki düşüklük, ek ödeme ile giderilmeye çalışılıyor. Mevcut sistemde, maaş, maaşa ek olarak sabit ek ödeme ve çalıştığı kurumun performans ve gelir gider dengesine göre döner sermaye ödeniyor. Ancak gelinen noktada sağlık çalışanları sabit ek ödemeye mahkum edilmiş durumda. Aldıkları ek ödeme emekliliğe yansıtılmadığından başka bir mağduriyet yaşanmaktadır. Gelir gider dengesinde gün geçtikçe makas açılmaktadır. Bir an önce süt fiyatları artırılmalı ve hastanelerin gelirleri artırılmalı böylece dağıtılacak döner sermayelerde de bir rahatlama sağlanmalıdır. Sağlık çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmesi için dağıtılabilir döner sermaye oranının artırılması, döner sermaye üzerinden yapılan ödemelerin azaltılması ve bazı giderlerin genel bütçeden karşılanması gibi seçenekler hayata geçirilmelidir” 

Eskişehir Devlet Hastanesi’nde bir araya gelen sağlık çalışanları ‘döner sermaye’nin öldüğünü ifade ederek bir de tabut hazırladılar. Sağlık-Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal ise imam kıyafeti giyerek cenaze namazını kıldırdı ve sağlık çalışanlarına bürokratlara haklarını helal edip etmediğini sordu.

Yorumlar (0)
banner914
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 17 Mayıs 2021
İmsak 03:52
Güneş 05:36
Öğle 12:59
İkindi 16:53
Akşam 20:13
Yatsı 21:49

Gelişmelerden Haberdar Olun

@