'Eskişehir adına büyük kayıp'

Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Hüseyin Kararman, Eskişehir'de kapanma noktasına gelen Özel Gürlife Hastanesi ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Eskişehir ve sağlık çalışanları adına büyük kayıp” dedi

'Eskişehir adına büyük kayıp'

Kararman, “Gaziantep Sanayi Odasının tanınmış iş adamlarından olan Tayfun Özkaya tarafından Eskişehir’e kazandırılan Özel GürLife Hospital Hastanesi maalesef faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Çok büyük bir yatırım ile kurularak mutlu çalışan sloganıyla sağlık çalışanları için büyük olanaklar sunmayı planlayan Özel Gürlife Hastanesi, bölge halkına kaliteli sağlık hizmetlerini ulaşılabilir düzeyde sunma planları oluştururken ne yazık ki kapanacak. Sağlık Bakanlığından çalışma ruhsatı alan 154 yataklı hastane, SGK Anlaşması sağlandığında 500 kişiye iş istihdamı sunarak, Eskişehir sosyo-ekonomik yapısına artı değer katması için destek beklerken sebebinin ne olduğu belirtilmeden anlaşma yetkisinin adeta keyfiyete bırakılarak SGK tarafından imzalanmaması son derece düşündürücüdür.” dedi. 

Kararman, hastanenin kapatılacak olması ile ilgili, “Bu keyfi uygulama ile mağdur olan Eskişehir halkıdır, devletin kendisidir, sağlık çalışanlarıdır. Neden mi?

1) Eskişehir halkının hekim seçme özgürlüğü elinden alınmakta,
2) Yoğun bakım ve prematüre yoğun bakım yatakları boş dururken, durumu ağır hastalar için, diğer il ve ilçelerdeki hastanelerin yoğun bakım ünitelerinden yer bulunmaya çalışılarak hasta, için çok kıymetli olan zaman boşa harcanmakta, hastaya müdahale gecikmektedir.
3) Yoğun bakıma sevki yapılan hastalar için ambulans ve sağlık çalışanlarının görevlendirilmesi 112 hizmetlerinden birinin eksilmesine neden olmaktadır. Nakil işlemleri için gecen zaman diliminde kısa sürede müdahale edilmesi gereken bir vakaya belki de geç müdahale edilerek bir hayat kaybedilebilecek.
4) Başka bir ildeki yoğun bakım ünitesine hastası yatırılan vatandaşın katlanmak zorunda kalacağı birçok olumsuz durumlar meydana gelecektir. Çünkü şehir içindeki hasta ziyaretleri, sağlık çalışanları ile iletişim daha kolay olacaktır.
5) Düşünün bir yakını şehir dışında bir hastanenin yoğun bakımında yatan maddi durumu yetersiz vatandaşın neler yaşamak zorunda kalacağını!
6) Sağlık çalışanlarının çalışma yeri konusunda alternatifleri elinden alınarak gerek ücret, gerekse sosyal haklar konusunda elde etmeyi planladıkları haklar gasp edilmektedir.
7) Hastanenin hizmete girmesi, tedarikçi firmaların Pazar payını arttırarak istihdama, ekonomiye artı değer katacaktır.
8) Devlet iş arayan bir kesimin işe kavuşmasına vesile olacaktır.
9) Ödenecek vergiler ekonomiyi artı yönde destekleyecektir.
10) Sağlıkta dönüşüm projesi ile başlatılan kaliteli hizmet anlayışı konusunda diğer özel hastaneler ile rekabet ortamı oluşarak, sağlık hizmetlerinin kalitesi artacak kazanan Eskişehir ve bölge halkı olacaktır.
11) Sayın Cumhurbaşkanımız yatırım konusunda yaptığı her konuşma da iş adamlarına bürokrasinin engel çıkarmaması konusunda yaptığı uyarıların dikkate alınmadığı görülmekte
12) Asli görevi; Eskişehir halkının sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclis’ine taşımakla görevli tüm siyasi partilerin milletvekilleri bölgelerine daha fazla yatırım yapılması için çaba harcaması gerekirken yapılan yatırımların kapanmasına seyirci kalmamalıdır. Görüldüğü gibi kaybeden Eskişehir ve bölge halkıyla beraber sağlık çalışanları ve devletin kendisi olmaktadır” diye konuştu.

banner544
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner507

banner508