alexa

banner766

Eskişehir'de yerli kanser ilacında önemli adım

Eskişehir'de Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri, ortaklaşa yürüttükleri çalışmalarla bilim dünyasına katkıda bulunmaya devam ediyor.

Sağlık 05.09.2019, 15:10 18.07.2020, 16:09 ABONE OL: google news
Eskişehir'de yerli kanser ilacında önemli adım

Bu kapsamda son olarak Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Sağlık Programları Başkanı Doç. Dr. Gökhan Kuş ile Eskişehir Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehtap Kutlu’nun birlikte hayata geçirdikleri, “Ceranib-2 Kullanımı ile Akciğer Kanserinin Tedavisi” buluşu, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Patent ve Marka Ofisi’nden patent aldı. Türkiye ve üniversitemiz adına bir ilk olma özelliği taşıyan bu patent ile yerli ve milli bir kanser ilacı geliştirilmesi amaçlanıyor. Anadolu Üniversitesi ile Eskişehir Teknik Üniversitesi ortaklığında tamamlanarak patentlenen proje, akciğer kanseri hücrelerinde bir enzim olan “Seramidaz”ın inhibitörü “Ceranib-2”nin bu kanser türünde başarılı sonuçlar alındığı ve maddenin kullanılabilir olduğu sonucunu da ortaya çıkardı.

Prof. Dr. Kutlu ve Doç. Dr. Kuş: “Akciğer kanseri hücrelerini ölüme götürmeyi başardık”

Prof. Dr. Mehtap Kutlu ve Doç. Dr. Gökhan Kuş, bilim dünyası adına bir ilk olma özelliği taşıyan projenin detaylarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kanser çalışmalarının son zamanlarda artmış olmasına rağmen kanser vakalarının da her türlü tedaviye rağmen hızlı bir artış gösterdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Mehtap Kutlu ve Doç. Dr. Gökhan Kuş, görüşlerini şu şekilde aktardı: “Kanser oluşumu ve gelişimi ile ilgili olarak çok sayıda biyolojik mekanizma bulunuyor. Biyolojik olarak aktif lipitlerin kanserin tanı, teşhis ve tedavisindeki rolleri oldukça büyük. Lipit metabolizmasındaki yollarda ise pek çok enzim yol almaktadır. Biz de bu enzimlerden ‘seramidaz’ enziminin çalışmasını baskılayarak akciğer kanseri hücrelerini ölüme götürmeyi başardık.”

“Ülkemiz için yerli ve milli bir kanser ilacı geliştirme amacındayız”

Projenin ilerleyen süreçlerdeki amaçlarına da değinen Prof. Dr. Kutlu ve Doç. Dr. Kuş, “Bundan sonrası için bu ve diğer bileşikler ile ilgili nano formülasyona ait pek çok patent başvurumuz bulunuyor. Ancak bunların geliştirilip preklinik aşamaya geçebilmesi için in vivo değerlerine ihtiyacımız var. Biyokimyasal ve moleküler teknikler ile lipidomiks bazında verilen desteklerle de buluşlarımız geliştirilecek. Önümüzdeki 5 sene içerisinde kanserin her alanında ülkemiz için yerli, milli ve sıfırdan bir kanser ilacı geliştirebilmeyi amaçlıyoruz" dedi. Prof. Dr. Mehtap Kutlu ve Doç. Dr. Gökhan Kuş, elde ettikleri bu büyük başarıyla ilgili olarak “Çalışmalarımız sonucunda elde ettiğimiz bulguların uluslararası bir patent ile sonuçlanması bizleri oldukça mutlu etti. Patent başvuru ve patent alım süreçleri oldukça yorucu ve uzun sürdü. Tabii ki bu işin bir de maddi boyutları var. Bu süreçte tüm bu sıkıntıların aşılmasında bize destek veren başta Anadolu Üniversitesine olmak üzere Üniversitemiz Ar-Ge ve İnovasyon Koordinasyon Birimine (ARİNKOM) ve projemizde görev alan öğrencilerimize çok teşekkür ederiz" açıklamasında bulundu. 

Yorumlar (54)
İsmail UYSAL 1 yıl önce
Emperyalizme güçlü bir tokat attınız.Onlar kansei geciktiriyor ilaç satıyorlar.İnşalkah siz yok edeceksiniz.Eniçten tebrikkerimle gözlerinizden öpüyorum.
---
İSMAİL UYSAL
Emekli öğretmen
Kuran araştırmacısı.
Halilkök 1 yıl önce
Devlet bunumutlaka desteklemeli zakkumcu ziya gibi olmamalı
Meral erenoglu 1 yıl önce
Harika hic bir zaman bulunan kanserin ilacini kullandirmadilar ..rant ugruna insanlar aci icinde oluyorlar ama sukurler olsun ki bizim dr larimiz bulmuslar ne diyelim insanlik adina sonsuz tskler kutlarim sizleri harikasiniz maasAllah
Günaydın T 1 yıl önce
Harika birşeyi başarmak insanları yaşamlarına yaşam katmak huzurlu güzel şeylere imza atmak onur verici buna emekverenlerin ellerine saglık başarilarinin sonsuz olmasını dilerim
M. Güngör 1 yıl önce
Sizi tebrik ediyorum ve başarınızın devamını diliyorum. İlacın kullanma aşamasını merakla bekliyorum. İnşAllah tüm hastalara umut ve şifa olur.
Sıdıka Makul 1 yıl önce
Türkiye ve Dünya için sevindirici bir haber. Başarınızı en içten dileklerim le kutluyorum.Bu tedaviyle, satılan ilaçların rantı düşeceğinden dilerim uygulama aşamasında bürokratik engellerle karşılaşılmaz.
ORHAN YAGCI 1 yıl önce
Zonguldak ereğli yaş ıyorum midede küçük ca tespit ettiler 4 seans 46 şar saat uygulandı ve hacettepe de ki hoca ameliyat olmam gerekiyor dediler sizce tavsiyeniz ne olabilir raporları gonderebilirim saygılar 05392311247
kadir 1 yıl önce
İşte babayiğit ben buna derim. Rabbim hepinizden razı olsun başarılarınızın devamını dilerim
Gülseren Aşık 1 yıl önce
İlacın tam anlamıyla kullanımı ne zaman olacak.
Feridun Güray 1 yıl önce
FDA'dan onay aldınız mı ?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Ocak 2021
İmsak 06:39
Güneş 08:06
Öğle 13:15
İkindi 15:50
Akşam 18:13
Yatsı 19:35

Gelişmelerden Haberdar Olun

@