alexa

banner912

banner766

Grip mi Covid mi? İki hastalık nasıl ayırt edilir (ESOGÜ'lü Bilim Kurulu Üyesi anlattı)

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve T.C. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma METİNTAŞ, yaklaşan kış mevsimi ve soğuyan havalarla birlikte kış infeksiyonlarına dikkat edilmesi gerektiği konusunda önemli mesajlar verdi. Prof. Dr. Metintaş, Covid-19 virüsü ile grip ve diğer üst solunum yolu hastalıklarının birbirinden nasıl ayırt edileceği konusunda da bilgiler verdi.

Sağlık 18.10.2020, 14:02 18.10.2020, 16:50 ABONE OL: google news
Grip mi Covid mi? İki hastalık nasıl ayırt edilir (ESOGÜ'lü Bilim Kurulu Üyesi anlattı)

ESOGÜ Haber’e açıklamada bulunan Prof. Dr. Metintaş, COVID-19’da ve grip infeksiyonunda ana bulaşma yolunun virüsü taşıyan kişilerin konuşma, öksürme ve hapşırması sırasında ortaya çıkan damlacıklar ve bunlarla kirlenen yüzeylerle temas eden ellerin ağız, burun ya da gözlere dokunulması bulaşabilir”olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Dünya olağanüstü günlerden geçiyor. Son yüzyılın ikinci büyük pandemisinin sürdüğü bu günlerde her yaş grubundan insan pandeminin neden olduğu sorunlarla yaşamını devam ettirmeye çalışıyor. 

Her yıl sonbahar ve kış aylarında solunum yoluyla bulaşan hastalıklar yaygınlaşır. Bu durum, COVID-19’la birlikte diğer hava yoluyla bulaşan hastalıkların birlikteliğine neden olacaktır. Önümüzdeki günlerde bu sorunu artan oranda yaşayacağız. Yani toplum içinde SARS-CoV-2 virüsü pandemisi devam ederken, aynı zamanda toplumda grip ve diğer solunum yolu infeksiyonlarına neden olan virüs ve bakterilerle de infekte olmuş bireyler toplumda artan oranda karşımıza çıkacaktır. Bu tür durumlarda hangi virüs ya da bakterinin infeksiyonlarda etken olduğunu kesin bilmek için uygun laboratuvar testlerinin yapılması gerekir. Bu etkenlerin  çoğu burun ve boğazın arkasında büyük miktarlarda bulunduğundan test numuneleri, burun ve/veya boğaz sürüntü örnekleri alınarak yapılabilir"

"Hastalık belirti ve bulguları birbirinden ayrılabilir"

Hastalık belirti ve bulguları açısından COVID-19, grip ve diğer solunum yolu hastalıklarının birbirinden kısmen ayrılabileceğini belirten Prof. Dr. Metintaş, bu özellikleri şöyle anlattı:

Hastalık işaret ve bulguları: COVID-19 ‘da bulunabilen ateş, terleme, öksürük, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, yorgunluk, kas/vücut ağrısı gripte de bulunur. Buna karşılık, COVID-19’da öksürük, kuru öksürük şeklindedir. COVID-19’da görülen koku ve tat duyusu kaybına diğer solunum yolu enfeksiyonlarında rastlanmaz. Çocuklar dışında ishal, bulantı ve kusma gibi gastrointestinal semptomlara gripte rastlanmaz. Solunum sıkıntısı, göğüs ağrısı, semptomlu veya semptomsuz olsun kişide oksijen satürasyon düşüklüğü COVID-19’da daha fazladır. Grip çocuklarda, COVID-19 yaşlılarda daha ağır seyreder.

Hastalığın başlangıcı: COVID-19’da hastalık temastan 2-14 gün sonra, gripte ise hastalık temastan 1-4 gün sonra açığa çıkar.

Bulaşkanlık: COVID-19 daha fazla bulaşkan olup, bulaşkanlık 10 gün ve hatta daha uzun sürer. Belirti göstermeyip, virüsü taşıyan bulaştırıcılar da bulunmaktadır. Gripte bulaşkanlık genellikle 5-7 gündür. Semptomsuz bulaşkanlık olmaz.

Risk grupları: COVID-19’da yaşlı bireyler, hipertansiyonu olanlar, kalp, akciğer hastalığı bulunanlar, diyabet ve obezitesi olanlar  daha risklidir. Gripte ise en riskli grup küçük çocuklar ve kronik kalp-akciğer hastalığı olanlardır.

İyileşme: COVID-19’da iyileşme hastalarda birkaç günden haftalara veya aylara kadar uzar. Gripte ise iyileşme süresi daha kısa olup, birkaç gün ile 2 hafta arasında değişir. 

Tedavi: COVID-19 için kesinleşmiş bir tedavi bulunmamaktadır. Grip için bazı virüslere etkili olabilecek anti-viral ilaçlar vardır. 

Korunma: COVID-19’da korunma için henüz geliştirilmiş bir aşı bulunmamaktadır. İnfluenza için  her yıl yapılan, ölüm riskini azaltan bir influenza aşısı bulunmaktadır.” dedi. 

Solunum yolu hastalıklarından korunmak için

Prof. Dr. Metintaş solunum yolu hastalıklarından korunmak için yapılması gerekenler şu şekilde sıraladı:

•    “En önemli korunma yolu solunum yolu enfeksiyonlarına maruz kalmaktan kaçınmaktır.
•    Ev dışı her ortamda bireyler arasında 1,5 metre sosyal mesafe kuralı, maske ve iyi el yıkama en önemli korunma yoludur.
•    Bireyler her gün sağlıklarını  izlemeli, hastalık belirtilerinin varlığını takip edip, belirti varsa ateşlerini ölçmelidir. 
•    İyi vatandaşlık gereği hastalık bulgusu olanların durumunu aile ve işyerlerine bildirip onları korumaya almaları gerekir. 
•    Hasta olan kişiler, bol sıvı almalı, iyi beslenmeli ve kendisine iyi bakmalıdır. Ateş olması veya durumun kötüleşmesi halinde  sağlık personeline haber verilmelidir.
•    Solunum yolu hastalıklarına yatkınlığı artıracağından sigara veya nargile içme bırakılmalıdır.”
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 01 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:09
İkindi 17:02
Akşam 20:21
Yatsı 21:56

Gelişmelerden Haberdar Olun

@