alexa

banner912

banner995

banner766

banner994

Kanser yüzünden kaybettiği dişlerine yeniden kavuştu

Kemoterapi sonrası dişleri kullanılmaz hale gelen İdris Mahamoud Abdıllahi, Eskişehir'de özel bir klinikte gördüğü tedaviyle dişlerine yeniden kavuştu.

Sağlık 25.04.2022, 11:00 ABONE OL: google news
Kanser yüzünden kaybettiği dişlerine yeniden kavuştu

Eskişehir Fizyomer Denta Diş Sağlığı Kliniği, sağlık turizmi çerçevesinde yurt dışından hasta kabulüne devam ediyor. Afrika’dan İdris Mahamoud Abdıllahi isimli hasta, yıllardır korktuğu için yaptıramadığı dişleri için Eskişehir'de özel bir kliniği tercih etti. Uzm. Dr. Türkan Tünerir, başvuran hastanın klinikte 4 gün süren başarılı bir tedavi ile sağlığına kavuşmaya başladığını belirterek şu anda geçici protezleri kullandığını, tedavisine 6 ay sonra 6 günlük bir programla yeniden devam edileceğini kaydetti.

"Dişleri kullanılmaz haldeydi"

Kanser tedavisi sonrası hastanın bütün dişlerinin kullanılmaz hale geldiğini söyleyen Diş Hekimi Emine Alev Çakmakçı Abacı, “Hastamız daha öncesinde geçirdiği kanser tedavisi nedeniyle aldığı kemoterapi etkisiyle tüm dişlerini kaybetmiş. Dişler ağızda mevcuttu ancak kullanılamaz bir haldeydi. 2017’de kemoterapi tedavisi bitmiş ancak cesaret edip bir türlü diş tedavisine başlayamamış. 32 dişin 32’si de bir kısmı kök olmak üzere ağızda duruyordu ve doku kaybı mevcuttu. Tüm dişler 4 gün içerisinde lokal anestezi desteğiyle ağızdan temizlendi. Alt bölgenin 2 sağ ve 2 sol kısmına implantları yapıldı. Üst doku kısmı çok harap olduğu ve hala enfekte alanlar bulunduğu için implanta uygunluğunun beklenerek yapılmasına karar verildi. 6 ay sonra üst damağa implant uygulaması yapılacak ve hasta kalıcı protezine kavuşacak Şu anda alt kısımdaki tedavisi sonrasında hastamız ülkesine yolcu edildi” dedi.

Tedavi sonrasında protez dişleri takılan İdris Mahamoud Abdıllahi ise uzun bir süreden sonra ilk kez gülebildiğini ifade etti. Tedavi süresince hastane personelinin ve doktorların kendisine gösterdiği ilgiden çok memnun kaldığını belirten Abdıllahi, tüm klinik ekibine teşekkür ettiğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz
Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz
Namaz Vakti 16 Mayıs 2022
İmsak 03:53
Güneş 05:36
Öğle 12:59
İkindi 16:53
Akşam 20:13
Yatsı 21:49

Gelişmelerden Haberdar Olun

@