ODUNPAZARI İÇİN DİKKAT ÇEKEN RAPOR

Türkiye'de 45 il üzerinden yapılan hava kirliliği araştırmasının sonuç raporu açıklandı. Raporda Eskişehir Odunpazarı, azot oksit ve ozon verilerine göre havası kirli kentler listesine girdi.

ODUNPAZARI İÇİN DİKKAT ÇEKEN RAPOR

TBMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Baran Bozoğlu tarafından ‘Hava Kirliliği 2018 Raporu' açıklandı. Rapora göre, güvenli hava kirliliği verisinin alındığı toplam 45 farklı ildeki istasyonlarda yapılan ölçümler, bu bölgelerde yaşayan yaklaşık 60 milyon kişinin ulusal sınır değerlerinin üzerinde PM10 (toz) seviyesine maruz kalıyor. Rapora göre, kirlilik parametrelerinin tamamında sınır değeri aşan iller arasında büyükşehirler önde geliyor. 

ODUNPAZARI LİSTEDE: 49 ildeki 173 istasyonun yıllık NOX verilerine göre hava kirliliği olan illerin başında İstanbul, Ankara, Adana, Amasya, Balıkesir, Çorum, Edirne, Erzincan, Erzurum, Eskişehir Odunpazarı, Iğdır, İzmir Şirinyer, Karabük, Tekirdağ, Bursa, Kayseri, Kocaeli ve Samsun yer alıyor. Raporun güvenilirliği konusuna da değinen Bozoğlu, "Bu iller belirlenirken, verilerin güvenilir olduğu bölgeler arasında Ulusal Sınır Değerin aşıldığı gün sayısına bakılmıştır" dedi. 

ADAYLARA ÇAĞRI: Türkiye'nin yerel seçim sürecinde olduğunu hatırlatan Bozoğlu, bütün belediye başkan adaylarının, hava kirliliği probleminin çözmeye yönelik projelerini kamouyu ile paylaşmalarını beklediklerini de söyledi. Bozoğlu, bir soru üzerine, 2015 yılından bu yana bu raporları hazırladıklarını kaydetti. 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 12:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner506

banner500

banner498

banner499