Birçok kişi tarafından kullanılan araçlar günlük hayatın kurtarıcılarından biridir. Hayatı kolaylaştıran bu aletleri tanıyarak daha güvenli ve konforlu yolculuklar yapmak mümkün. 

Aracın sarsıntılarını olabildiğince az hissettirilmesini sağlayan süspansiyonun en önemli parçalarından biri ise salıncaktır. Otomobil alt tablası olarak adlandırılan salıncak, aracın ön bölümlerini herhangi bir kaza sonucu vurulma ve sarsılma gibi darbelere karşı korumaktadır. Güvenli bir sürüş için önemlidir. Aracın süspansiyon sistemleri içerisinde yer alır. Araçlarda yaşanan sarsıntı titreşimlerini azaltma görevinin gören amortisörün bulunduğu süspansiyondur. Aynı zamanda ön süspansiyon sisteminin çekirdeği olarak da bilinmektedir. 

Aslında otomobil salıncağı bir ara bağlantıdır ve ön tekerlekleri birbirine bağlar. Alt salıncak bölümü ön tekerleğin alt kısmına; üst salıncak ise üst kısmına bağlandıktan sonra her iki salıncak otomobilin şasine bağlanmaktadır. 

Ranforce Nevresim Takımları Ranforce Nevresim Takımları

Salıncak Arızasını Nasıl Anlaşılır?

Salıncağın rutin bir değiştirilme zamanı yoktur fakat sık sık arızalanan parçalardan biridir. Salıncak arızası ciddi sonuçlar doğurabilir. Salıncak arızası rahatlıkla anlaşılabilir ve arızayı anlamanın ise birkaç detay noktası bulunmaktadır;

●    Araç tekerleğini dışa kamber yapması ve bunun sonucunda lastiğin iç bölümünde aşınmaların oluşması
●    Çakıllı, stabilize yolda araçtan çeşitli seslerin duyulmaya başlanması
●    Kasislerde ses sorunlarının meydana gelmesi 
●    Direksiyon hareketlerinde zorlanma ve sertleşme oluşması 
●    Ani fren ve kalkış sıralarında araçtan tak sesi duyulması 
●    Direksiyonun toplanmaması (en sık karşılaşılan belirtidir)
●    Kamber açısı ile bağlantılı olarak Rot ayarında bozulmalar meydana gelmesi

Sürücü, aracının salıncak arızası yaşadığını düşündüğü anda kısa süre içerisinde en yakın servise gitmelidir. Uzun süre arızalı kalan salıncaklar ciddi problemlere sebep olabilmektedir. 

Salıncak Parçaları Nelerdir?

Salıncak iki parçadan oluşmaktadır. Bunlardan biri salıncak burçları olarak diğeri ise rotil olarak adlandırılmaktadır. Sağ ve sol olmak üzere her salıncakta iki adet salıncak burcu bulunur ve bu burclar fişek olarak da adlandırılmaktadır. Aslında bunlar salıncağın süspansiyona dahil olabilmesi için kurulan bağlantı hatlarıdır. Bazı durumlarda bu bağlantı hatları da arıza yapabilmektedir. Bu arızalar ise şu şekilde anlaşılır;

●    Direksiyon titremesi ve hakimiyet bozukluğu 
●    Lastiklerde düzensiz aşınma 
●    Ani kalkış ve frenlerde tekerleğin geri gidiş hissiyatı yaratması 

Bu problemlerin herhangi biri yaşandığında salıncağı kontrol ettirmenin ve gecikmeden değiştirmenin önemi büyüktür. Çünkü salıncak ya da parçalarının arızası emniyetli sürüşü tehlike altına atabilir; can ve mal kaybına sebep olabilir. Bu parçaların arızaları aracın en önemli noktalarında hissedilmektedir. Kalkışlarda, ani hareketlerde, direksiyon kontrolünde hissedilen ve bunların yapısını bozan bu yapı arızalandığında bilirkişi yardımı ile değişimi gerekmektedir. 

Salıncak parçaları arızalandığında salıncağın tamamının değişmesi gerekir çünkü salıncak burcları ve rotil tamir edilemez. Birçok kişi maliyeti düşünerek salıncak değişimini ertelemektedir fakat salıncak ve parçalarının değişimi ekonomik ve değişim süresi uzun değildir.