alexa

banner912

banner766

Sanayinin kalbi Eskişehir'de attı

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Eskişehir Ekspres’e Endüstri Fuarı’nı değerlendirdi. Eskişehir uzun bir aradan sonra ses getiren başarılı bir fuara imza attı. Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Eskişehir Ekspres’in...

07 Temmuz 2021, 14:52
Sanayinin kalbi Eskişehir'de attı

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Eskişehir Ekspres’e Endüstri Fuarı’nı değerlendirdi.

Eskişehir uzun bir aradan sonra ses getiren başarılı bir fuara imza attı. Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Eskişehir Ekspres’in konuğu oldu, fuar ile ilgili sorularımızı yanıtladı. 

ETO Başkanı Metin Güler “Yerli ve milli endüstrimizi Eskişehir’de sergileme, şehrimizin yüksek teknoloji üretim kabiliyetini ulusal ölçekte tanıtma imkanı bulduk” dedi.

Pandemi nedeniyle uzun süredir zor bir süreçten geçiyoruz, bu süreçte Eskişehir esnafının talepleri neler oldu, çalışmalarınızı anlatır mısınız?

Pandemi tüm dünyada olduğu gibi, Eskişehir’de de en çok hizmet sektörünü olumsuz olarak etkiledi. Eskişehir gibi ağırlık noktası hizmet sektörü olan şehirlerde pandeminin etkileri derinden yaşandı. Bu sebeple lokanta, restoran, kafe başta olmak üzere hizmet sektöründe faaliyet gösteren binlerce üyemizin işyeri kapandı. Kapanmayanlar ise paket servisle ve yaklaşık yüzde 70 ciro kaybıyla iş yapmaya çalıştı. Hal böyle olunca üyelerimizin de işletme yükümlülüklerinden tutun da kira desteğine kadar çok sayıda talebi oldu. Üyelerimizin taleplerini ziyaretlerle, meslek komitelerimizden gelen bilgilerle ve odamızda gerçekleştirdiğimiz sektörel istişare toplantılarıyla değerlendirdik. Toplantılarda çıkan sonuçları da rapor haline getirdik. Eskişehir Ticaret Odası olarak hazırladığımız bu raporları gerek Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği nezdinde, gerekse milletvekillerimizle ve bakanlıklarla gerçekleştirdiğimiz toplantılarda ilettik. Bunun neticesinde de tüccarımıza, sanayicimize ve esnafımıza yeni destekler sağlanması ve bazı yükümlülüklerin ertelenmesi noktasında öncülük ettik. Üyelerimizin sektörlerine göre bazı destekler ve vergi başta olmak üzere SGK gibi yükümlülüklerine ertelemeler olmasına katkıda bulunduk.

Yoğun mesai harcadık

Öte yandan üyelerimizin finansal sıkıntılarını çözmek için de yoğun mesai harcadık. Ziraat Bankası ve Halkbank ile tedarik zinciri anlaşmaları sağladık. Bu sayede üyelerimiz peşin paraya gerek olmadan, 540 güne varan vadelerle ve uygun koşullarda ürün veya hizmet alma imkanı buldu. Ayrıca oda tarihimizin en büyük maddi desteğini de sağladık. Pandemi döneminde odamızın tüm imkanlarını ve özkaynaklarını üyelerimiz için seferber ettik. Böylece toplamda 102 milyon liraya yakın bir kredi desteği sağlamış olduk.

Üyelerimizin çalışanlarının da yanında olmaya gayret gösterdik

Ayrıca yalnızca üyelerimizin değil üyelerimizin çalışanlarının da yanında olmaya gayret gösterdik. Pandemi nedeniyle kapanan işletmelerin çalışanları için 3 kez gıda yardımı sağladık. 4600 kişiye gıda yardımı ulaştırdık. İş yerlerinde salgının etkilerini azaltmak için de yoğun çaba gösterdik. Gürlife ve Anadolu hastaneleriyle yaptığımız anlaşmalar neticesinde üyelerimizin çok uygun koşullarda ve işyerinde PCR testi yaptırmalarına imkan sağladık. İl sağlık müdürlüğümüzle iş yerlerinde alınması gereken tedbirlerle ilgili bilgilendirme toplantıları düzenledik. Son olarak da hizmet sektöründe tedbirlerin önemine dikkat çekmek amacıyla cerrahi maskelerle birlikte kullanmak üzere şehrimizdeki lokanta, restoran ve kafelere “Sağlıkla Çalışmaya Devam” sloganlı maskeler dağıttık. Kısacası Eskişehir Ticaret Odası olarak pandemi sürecinde üyelerimizin sorunlarının çözülmesinin ve ticaretin önündeki engellerin kaldırılmasının yanı sıra tüccarımıza, sanayicimize ve esnafımıza finansman desteği sağlamak, salgının iş yerlerde artmasının önüne geçmek için de mücadele ettik. 

Yeniden kapanmak telafisi çok zor olan neticelere sebep olacaktır

Bir açıklamanızda, ‘Bir kapanma sürecini daha kaldıramayız’ dediniz uyarılarda bulundunuz, sürecin iyi yürütüldüğünü düşünüyor musunuz, önerileriniz nelerdir?

Tabi ki hizmet sektörünün faaliyetlerine ara vermeden devam etmesi büyük önem taşıyor. Çünkü sektörde faaliyet gösteren üyelerimiz çok büyük bir yara aldı. Bazı üyelerimiz işletmelerini bu süreçte kapatmak zorunda kaldı. Kapatmayanlar ise yaklaşık 16 ay boyunca paket servis, yarı kapasite veya belli saatlerde faaliyetlerine devam ederek bu günlere geldi. Kimi üyelerimiz hiç iş yapamazken, yüzde 70 civarında işleri azalan üyelerimiz oldu.

Koronavirüs tedbirlerine harfiyen ve en üst seviyede dikkat edilmeli

Elbette üyelerimiz bu zor süreçten çıkmaya gayret gösterirken, henüz salgının yaralarını bile saramamışken işletmelerimizin yeniden kapanması ekonomimiz adına telafisi çok zor olan neticelere sebep olacaktır. O sebeple tüm vatandaşlarımızın üzerine düşen görevi yerine getirmesi, tedbirlere harfiyen dikkat etmesi, işletmelerimizin de bu süreçte en üst seviyede tedbirleri uygulayarak salgının yayılmasının önüne geçmesi gerekmektedir. Aşılanma sayısının artmasıyla, toplumsal bağışıklığın da gelişmesiyle salgın sürecini sona erdirebileceğimizi umut ediyorum. 

Şehrimizin yüksek teknoloji üretim kabiliyetini ulusal ölçekte tanıtma imkanı bulduk

Uzun bir aradan sonra Eskişehir başarılı bir fuara imza attı, nasıl geçti fuar siz gözlemlerinizi anlatır mısınız?

Sizin de söylediğiniz gibi pandemi nedeniyle uzun bir dönem fuar faaliyetlerimize ara vermek zorunda kalmıştık. 16 ayın ardından Eskişehir Fuar Kongre Merkezimizin kapılarını yeniden araladık. Eskişehir Endüstri Fuarı her bakımdan şehrimize çok yakışan bir organizasyon oldu. İlk kez gerçekleştirdiğimiz ve eş zamanlı olarak da ikili iş görüşmeleri yaptığımız bir süreci başarıyla tamamladık. 9-12 Haziran tarihinde hem savunma sanayimizin hem de endüstrinin dev firmalarını fuar ve ikili iş görüşmeleri vesilesiyle Eskişehir’de ağırladık. Fuar boyunca sanayicilerimiz savunma sanayimizin öncü firmaları başta olmak üzere endüstrinin öncü firmalarıyla bir araya gelme fırsatı buldu. Yerli ve milli endüstrimizi Eskişehir’de sergileme, şehrimizin yüksek teknoloji üretim kabiliyetini ulusal ölçekte tanıtma imkanı bulduk. Zaman kısıtlaması nedeniyle talep edip de ikili iş görüşmelerine katılamayan üyelerimiz oldu. 

600’den fazla ikili görüşme…

600’den fazla ikili görüşme sağlandı. Deyim yerindeyse sanayinin kalbinin Eskişehir’de attığı, endüstrinin buluşma noktası olan 4 gün yaşadık. Hem fuarda stant açan firmalar, hem de fuarı ziyaret eden iş insanları ve ikili iş görüşmesine katılanlar bu süreçten çok memnun ayrıldılar. Tabi böylesi başarılı bir organizasyon gerçekleştirmek ancak işbirliğiyle olur. Hem fuar hem de ikili iş görüşmelerini Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nin işbirliğinde gerçekleştirdik. Bu vesileyle Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi Nadir Küpeli’ye teşekkür ediyorum. Öte yandan fuar ve ikili iş görüşmelerimizin böylesi güçlü olabilmesinin diğer bir nedeni de Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığımızın katılımıydı. Bu destek için Savunma Sanayii Başkanı Sayın Prof. Dr. İsmail Demir başta olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.  Pandeminin etkisinin azalmasıyla birlikte 2022 yılında çok daha geniş kapsamlı ve uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yapacağımızı ümit ediyorum. 

Kaynak: Nevin Bulut Atak, Eskişehir Ekspres

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Koronavirüs (Covid-19) aşısı olmayı düşünüyor musunuz?
Namaz Vakti 28 Eylül 2021
İmsak 05:15
Güneş 06:38
Öğle 12:56
İkindi 16:21
Akşam 19:03
Yatsı 20:21

Gelişmelerden Haberdar Olun

@